• 30-05-2016, 17:02:07
  #1
  1/2
  Anti SEO Çalışmaları

  Web siteleri, link kalitesini artırmak adına başka siteler üzerinden bağlantı almaktadır. Bu link çalışmalarına Backlink adı verilmektedir. Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesine, ana sayfasından ya da web sitesinin herhangi bir alanından metin veya görsel üzerinden link ile yönlendirme yapma işlemidir.  İnternet sitenize başka sitelerden gelen linkler size referans olan siteler olarak algılanmaktadır. Ancak bu Backlinkler her zaman faydalı sonuçlar doğurmamaktadır. Bazı durumlarda sitenizi arama sonuçlarında sıralama olarak düşürecek tehlikeli durumlarla karşılaşılabilirsiniz. Çünkü diğer kullanıcılarda sizin sitenize ait linkleri başka web sitelerine ekleyebilir. Bundan dolayı web sitenize dışarıdan gelen link bağlantılarını düzenli olarak takip etmelisiniz. Böylelikle zararlı olduğunu düşündüğünüz Backlinkleri tespit ederek bu dış bağlantıları reddedebilirsiniz.

  Sürekli değişen Google algoritmaları da sitenize almış olduğunuz Backlikler üzerinden sizi zarara uğratabilir. Google algoritmalarının güncellenmesi, genel olarak sitelerin sıralamalarında ve kalite durumlarında değişiklikler olmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı eskiden almış olduğunuz ve sıralamanızın yükselmesine katkı sağlayan Backlinkler gelecekte sitenize zarar verebilecek hale gelebilir. Bu gibi durumlarda siteniz üzerinden manuel olarak filtreleme işlemleri gerçekleştirmek durumunda kalabilirsiniz.

  Bunların yanı sıra Anti SEO çalışmaları da size zarar verebilir. Sitenize zarar vermek isteyen kişiler, sitenizin sıralamasını düşürmek için Anti SEO çalışmaları yapabilir. Size zararı dokunacak İnternet siteleri üzerinden haberiniz olmadan alacağınız Backlinkler site sıralamanıza zarar verecektir. Bu durumu kesinlikle unutmamalısınız ve bu yüzden düzenli olarak Backlinklerinizi takip etmelisiniz.

  Anti SEO Çalışmalarının Tespit Edilmesi

  Web sitelerin sıralamasını etkileyen birçok değişken bulunmaktadır. Site sıralamalarına zarar veren durumlardan biride ‘Anti SEO’ çalışmalarıdır. Web sitenizin Anti SEO çalışmalarına maruz kalıp, kalmadığını tespit edebilmeniz, sitenizin geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Anti SEO çalışmalarının tespiti aşamasında yapmanız gereken ilk iş; sitenize dışarıdan gelen ve zarar veren bağlantıların olup olmadığını kontrol etmektir. Peki, sitenize dışarıdan gelen linklerin yararlı ya da zararlı olduğunu nasıl tespit edebilirsiniz? Bu konuda size yardımcı olacak ve büyük fayda sağlayacak iki önemli SEO aracı bulunmaktadır. Şimdi bu SEO araçlarının neler olduğuna bir bakalım.

  Open Site Explorer

  Open Site Explorer (OSE), Moz şirketinin kullanıcılara sunmuş olduğu ücretsiz bir SEO aracıdır. Moz, SEO araçları konusunda önde gelen şirketlerden biridir. Open Site Explorer, SEO aracı ise kullanımı kolay, basit bir link ve SEO durum analiz aracıdır. Otoriteler tarafından SEO araçları arasında en iyilerden biri olarak kabul edilmektedir. En büyük avantajlarından biri, sürekli değişen algoritma sistemleri ile eş zamanlı olarak kendisini yeniliyor olmasıdır.

  Open Site Explorer’ın kullanımı oldukça basittir. OSE’ye giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfa üzerinde bulunan URL alanına, analizini gerçekleştirmek istediğiniz internet sitesinin URL’sini yazıp ‘search’ butonuna basacaksınız. Biraz beklemenizin ardından sistem size analizini yaptığınız siteyle ilgili; Domain Authority ve Page Authority puanlamalarının bilgisini verecektir. Bununla beraber ilgili web sitesine gelen ve siteden giden linklerin analiz raporunu sunmaktadır. Linklerle ilgili sunulan raporlamada çıkan her site için Spam skoru belirleyen sistem, bu sitelerden aldığınız Backlinklerin zararlı olup olmadığı konusunda size öneriler sunmaktadır.  Ahrefs

  Ahrefs, en iyi Backlink sorgulama SEO araçları içerisinde yer alan bir sitedir. Hem ücretli hem ücretsiz olarak hizmet sağlamaktadır. Her konuda tam detaylı bir veri analizi çıkarmasa da Backlink yapısının incelenmesi açısından belli bir başarıya sahiptir. Bundan dolayıdır ki 300 binin üzerinde kullanıcı sayısı ile Ahrefs, 300 milyardan fazla indekslenmiş URL ve 750 milyarın üzerinde kayıtlı Backlink havuzuna sahiptir. Her 15 dakikada bir, Backlink veri tabanı güncellemesi yapması da ona ayrı bir değer katmaktadır.

  Ahrefs, sunduğu puanlama sistemiyle, ilgili sitelerin kalitesine göre bir puanlama sunmaktadır. Bu sayede düşük puana sahip bağlantıları inceleyerek reddedebilirsiniz. Ancak sistem tarafından sunulan raporların Backlink analizi bölümlerinde belli kısıtlamalar bulunmaktadır. Ahrefs ile aylık ve yıllık Backlink gidişatını grafik üzerinden takip edebilirsiniz. Ahrefs ile backlinklerin hangi kelimeler üzerinden ve ne yoğunlukla geldiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda tekil URL’ler konusunda da geniş veri bilgisi sunmaktadır. Tüm bunların yanında sitenin Backlink haritasına geçmişe dönük olarak, grafiksel ve istatistiksel olarak da bakmak mümkün. Kullanımı konusunda ise pratik bir ara yüze sahip olması da onun tercih edilme sebeplerindendir.

  Bağlantıları Reddetme (Disavow Links)

  Sitenize zarar verebilecek bağlantıları tespit ettikten sonra ilgili URL’leri reddetmeniz gerekmektedir. Böylelikle bu zararlı Backlinklerin site sıralamanıza zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak olan Google The New Disavow Links Tool aracından faydalanabilirsiniz. Google Bağlantı Reddetme Aracı için tıklayınız.  Google Geri Bağlantıları Reddetme

  Google nezdinde sitelerin önem derecesini belirleyen bir PageRank değeri bulunmaktadır. PageRank, bir siteye başka sitelerden gelen bağlantılara göre verilen değerdir. PageRank, Google için önemli bir sinyaldir. Google, bir siteden verilen bağlantıyı, sitenizin kalitesiyle ilgili olarak bir referans olarak görmektedir. Ancak bazı üçüncü taraf siteler web sitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Google’da web sitenizin olumsuz yönde etkilenmemesi için bir takım çalışmalar yaparak size yardımcı olmaktadır. Bazı durumlarda, geri bağlantılar Google’ın bir site ya da bir sayfayla ilgili olarak görüşünü etkileyebilmektedir. Bu yüzden ilk olarak, sitenize yönelik spam içeren veya düşük kaliteye sahip Backlink bağlantılarını web üzerinden kaldırmalısınız. Kendi imkanlarınızla yaptığınız, geri bağlantıları reddetme çalışmalarında yetersiz kaldığınız durumlarda Google’dan yardım alabilirsiniz. Yani Google’dan, sitenizi değerlendirirken tespit ettiğiniz bazı bağlantıları dikkate almamasını talep edebilirsiniz. Geri bağlantıları reddetme konusunda Google’dan yardım alırken yapmanız gereken çalışmalar iki aşamadan oluşmaktadır. Şimdi sırasıyla bu aşamaların neler olduğunu açıklayalım.

  Geri Bağlantıların Listesinin Oluşturulması ve Reddetme

  Öncelikli olarak sitenize yapılan bağlantıların listesini indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra reddetmek istediğiniz bağlantıları içeren bir “Yeni Metin Belgesi” oluşturmalısınız. Ardından oluşturduğunuz dosyayı Google’a yüklemelisiniz. Reddedilecek bağlantıların listesini Google’a yüklemek için; bağlantıları reddetme aracı sayfasına giriş yapın. Ardından sitenizi seçin ve bağlantıları reddet’i tıklayın. Son olarak dosya seç’i tıklayın ve hazırladığınız dosyayı sisteme yükleyin.

  Geri bağlantıları reddetme konusunda iki ayrı seçenek şansınız bulunmaktadır. Backlink aldığınız siteye ait tüm sayfalardan gelen bağlantıları reddedebileceğiniz gibi isterseniz, tek bir sayfa ait URL’yi reddetme seçeneğinizde bulunmaktadır.

  Backlink aldığınız bir siteye ait tek bir sayfayı reddetmek için doğru kullanım şekli;

  # example.com removed most links, but missed these http://spam.example.com/stuff/comments.html
  http://spam.example.com/stuff/paid-links.html
  # Contacted owner of shadyseo.com on 7/1/2012 to
  # ask for link removal but got no response
  domain:shadyseo.com

  Google’dan, Backlink aldığınız bir siteye ait tüm bir sayfayı reddetmesini istiyorsanız doğru kullanım şekli;

  domain:siteadı.com

  Kaynak: http://sanalyonetmen.com/anti-seo-calismalarinin-tespiti-ve-baglanti-reddetme/
 • Sponsor Reklam
 • 02-06-2016, 05:56:56
  #2
  1/2
  spam skoru taşıyan linkleri reddetme yaptık fakat 1 ay oldu hala mozda görünüyo sorun kimde ?
  Replikasaat
 • 02-06-2016, 06:00:44
  #3
  1/2
  ModaMarka adlı üyeden alıntı
  spam skoru taşıyan linkleri reddetme yaptık fakat 1 ay oldu hala mozda görünüyo sorun kimde ?
  Sorun Moz'da hemen düzelmesini beklemeyin aradan 6-7 ay geçecektir ki düzene otursun.

  Ki Moz'da güvenmeyin.
 • 02-06-2016, 07:26:20
  #4
  1/2
  "domain:" yazılmasına gerek yoktur
 • 27-06-2016, 20:56:54
  #5
  1/2
  arkadaşlar linkleri tek tek belirledim ama bu liste nasıl oluşturulacak, bana yardım edebilecek olan var mı?
 • 27-06-2016, 21:12:09
  #6
  1/2
  Elassar adlı üyeden alıntı
  arkadaşlar linkleri tek tek belirledim ama bu liste nasıl oluşturulacak, bana yardım edebilecek olan var mı?
  ben denediğim için yazıyorum bir siteden komple linkleri reddetmek için, domain:siteadi.com komple değilde sadece görünen url leri reddetmek için başına domain: koymadan normal url olarak yaz txt dosyası olarak gönderdim ben oldu
  Replikasaat
 • 27-06-2016, 21:39:38
  #7
  1/2
  ModaMarka adlı üyeden alıntı
  ben denediğim için yazıyorum bir siteden komple linkleri reddetmek için, domain:siteadi.com komple değilde sadece görünen url leri reddetmek için başına domain: koymadan normal url olarak yaz txt dosyası olarak gönderdim ben oldu
  Yani .txt dosyasına şöyle yazmak yeterli olur mu?

  www.site1.com
  www.site2.com
  www.site3.com

  başka bir şey yazmamıza gerek yok mu?
 • 27-06-2016, 22:49:18
  #8
  1/2
  Elassar adlı üyeden alıntı
  Yani .txt dosyasına şöyle yazmak yeterli olur mu?

  www.site1.com
  www.site2.com
  www.site3.com

  başka bir şey yazmamıza gerek yok mu?

  www.site1.com bu siteden gelen tüm linkleri reddetmek isterseniz domain:site1.com bu şekilde yazın
  www.site2.com bu siteden gelen tüm bağlantıları değilde sadece spam içeren linkleri ise evet url yi düz olarak başına domain: koymadan yapın
  www.site3.com bundada aynı şekil
  Replikasaat
 • 14-06-2017, 18:10:59
  #9
  1/2
  merhabalar arkadaş alt sayfa spama düştü gelen bağlantıları reddettim ama sitenize bağlantılarda ara bağlantıı üzerinden gelen bi dünya link var ama ara bağlantı domainini reddettim diğerlerinide mi reddetmem gerekiyor 1 ay oldu hala çıktmadı spamdan aradığım kelimede daha önceden ilk sayfadaydı tecrübeli arkadaşlarda öneri alabilirim.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319