Hem SEO makale yazdıranlar, hem de yazanlar için anahtar kelime kullanımı tam bir kermekeş. Çoğu kişi "ne kadar anahtar kelime geçerse, o kadar iyi" diye düşünüyor ve yanılıyorlar. Öncelikle anahtar kelime belirlemeyi, sonrasında da kaç adet kullanılacağını anlatacağım.

Anahtar Kelime Belirleme
İşin en önemli noktalarından biri, anahtar kelime belirlemek. Doğru anahtar kelimeyi kullanırsanız sıralamadaki yeriniz yükselir. İki ayrı çerçevede anahtar kelime belirlenir:

1- Site genel anahtar kelimesine göre
Örneğin film siteniz var, sitenizde binlerce film var diyelim. Anahtar kelimeniz "doğal olarak" -film izle- olur. Bir başka örnek verelim; bir blogunuz var ve içeriği ağırlıklı olarak Youtube, Youtuber ipuçları, yine doğal olarak anahtar kelimeniz -youtube- oldu. Temel anahtar kelimeyi belirledikten sonra, ikinci genel anahtar kelime belirleniz. Film sitesi için "hd izle", Youtuber blog sitesi için "Youtuber" yahut "Youtube'den" anahtar kelimeleri çıkar. Şimdi bu anahtar kelimelerimizi cebimize koyalım, dursunlar bir orada.

2- İçeriğe göre anahtar kelime belirme
Elimizde "Elma Sirkesi ile Zayıflama" başlıklı bir yazı var diyelim. Buna hangi anahtar kelimeleri seçersiniz? Direkt olarak başlığı anahtar kelime yapmak büyük yanlış! Başlık zaten h tagı ile veya site panelinizdeki tittle kısmı sayesinde ön plana çıkarılıyor, ne diye zorluyorsunuz yani? İnternet kullanıcısının olası her arama kelimesini düşünün, sizin içeriğinize ulaşmak için Google'a ne yazabilirler. "Elma Sirkesi ile Zayıflama" başlıklı yazı için ben "elma sirkesi zayıflatır mı, elma sirkesi, yağ yakıcı besinler, elma sirkesinin faydaları" anahtar kelimelerini belirlerdim.

Şimdi site genel anahtar kelimeleri ile içerik anahtar kelimelerini birleştirme vaktidir. İlk örnekle ikinci örnek farklı farklı ama dert değil. Aşağıdaki tabloyu dikkatle inceleyin.

Site türü: Film
İçerik başlığı: Gemide
Site genel anahtar kelimeleri: film izle, hd film izle
İçerik anahtar kelimeleri: gemide, lalelide bir azize, yeraltı jargonu, erkan can filmleri
Kullanılacak anahtar kelimeler: gemide hd film izle, lalelide bir azize film izle, yeraltı filmleri izle, erkan can filmleri izle, gemide film izle, gemide izle, lalelide bir azize izle, yeraltı filmi izle, erkan can filmi izle

Kaç anahtar kelime oldu? Dokuz tane anahtar kelimemiz var, elbette hepsini metinde kullanmayacağız ama atmayacağız da. Öncelikle metnin uzunluğunu belirlemek gerek. Burada internet kullanıcısının sitenizde ne aradığını dikkate alın. Film sitesine girip, kimse iki saat yazı okumaz, o zaman düşük kelime sayısında bir metin hazırlayacaksınız. Zayıflama sitesinde ise ortalama bir uzunlukta metin hazırlanmalı, binlerce kelimelik metinleri kimse okumaz. Ama Youtube blogunda okurlar işte, orada 1000 kelimelik metin yazsan okunur. Metnin kelime sayısını belirledikten sonra sırada anahtar kelime sayısı var.

Anahtar Kelime Sayısı Belirleme
Bu formül benim kendi müşterilerime tavsiye ettiğim, verimini de en iyi şekilde aldığım bir formüldür. Kesinlikle yararlı olduğunu düşünüyorum, esneklik payı çok az var ama.

Pr0 siteler 1/90
Pr1 siteler 1/100
Pr2 siteler 1/120
Pr3 siteler 1/140
Pr4 siteler 1/170
Pr5 siteler 1/200
Pr6 siteler 1/240

Anahtar kelime aralıkları belirlenirken ve kaç adet kullanılacağı hesaplanırken bu formül kullanılabilir. Durmadan anahtar kelime kasmanın bir anlamı yoktur. Birçok kişi 50 kelime aralıkla anahtar kelime kullanılmasını öneriyor, halbuki anahtar kelime kullanımının başlı başına "aman aman" bir getirisi dahi bulunmamakta ve zoraki anahtar kelime kullanılmış metinler hem ziyaretçi tarafından, hem de Google botları tarafından tasvip edilmemektedir. Anahtar kelime kullanımı doğal görünmelidir. Aşağıda birkaç anahtar kelime kullanım ipucu daha bulunmakta.

-Anahtar kelimelerinizin bir tanesini 1 veya 2. cümlede geçirin.
-Anahtar kelimelerinizin bir tanesini yazının son 30 kelimesinde geçirin.
-Anahtar kelimeyi belirtirken okuyucuyu rahatsız etmemek için "tırnak" kullanabilirsiniz.
-Anahtar kelime kalın italik ve altı çizili olarak belirtilebilir, yanı sıra "tırnak" işareti kullanılabilir.
-İki anahtar kelime arasında en az 70 kelime bulunmalıdır.
-Anahtar kelime h tagı ile belirtilmez!
-Renkli yazarak anahtar kelime belirtilmez.
-Link verilerek anahtar kelime belirtilebilir, bu iç link değerini de arttırır.
-Son olarak, anahtar kelime haricindeki kelimeler ve cümleler de indeks almaktadır. Google arama sonuçlarını çıkarırken metindeki diğer kelimeleri de dikkate alır. Bu yüzden anahtar kelime olarak belirttiğiniz kelimeler normal metin içerisinde "aşırı" sıklıkta kullanılmamalıdır.

9 adet anahtar kelime belirlemiştik, 250 kelimelik de bir metin yazdığımızı farz edelim, kaç adet anahtar kelime kullanacağız? Site PR değerimiz de 0 olsun.

1/90 formülü 250 kelimede 2.77 anahtar kelime ediyor, elbette 2.77 anahtar kelime kullanılmaz. Bu yüzden yuvarlayacağız ve onu 3 yapacağız, metinde 3 adet anahtar kelime kullanacağız. Eğer 2.5'ten daha düşük bir değer çıksaydı 2'ye yuvarlardık. Anahtar kelime aralığımız da 83 kelime oluyor, buna göre bir metin hazırlarsanız profesyonel SEO içeriğin %30'unu hallettiniz demektir. Kullanamadığınız anahtar kelimeleri de meta tag yapın. Meta tag'ın değeri en az anahtar kelime kadar var. Meta tag'da zaten kullandığınız anahtar kelimeleri de tekrar kullanın. Verilen diğer ipuçlarını da uygulamayı unutmayınız. Özellikle h tagı ile ilgili bilgi kirlilikleri var, daha önce o konuya değinmiştim ancak bir kez daha değineceğim. Anlatımımı beğendiyseniz bir Like atın da bileyim, yanlışım varsa da düzeltiniz, akıl akıldan üstündür, bilgi paylaştıkça artar, insanların en hayırlısı insanlara faydası olandır ve daha nice nice deyişlerimiz...