SEO Hakkında Yanlış Bilinenler
Google Fan Webmaster Forum

Geri git   Google Fan Webmaster Forum > > >
Site Analiz Uzman Ara Sosyal Gruplar Makaleler Sosyal Gruplar Forumları Okundu Kabul Et Favoriler

Serp İpucu Google Optimizasyonla ilgili ipuçları

Cevapla
LinkBack Seçenekler
  1  
Alt 10-05-2015, 08:36:50
Üyeliği durduruldu
 
Standart

SEO Hakkında Yanlış Bilinenler

Merhaba arkadaşlar, uzun süre boyunca büyük bir şirket için çalıştım ve sonrasında da oradaki edindiğim SEO bilgileri ile kendi ekibimi ve küçük çaplı ofisimi kurdum. R10'da müthiş bir SEO bilgi kirliliği var, genel olarak internette de öyle. Haliyle müşteriler de bu yanlış bilgilere kapılıp, olmadık siparişler veriyorlar, olmadık şeyler istiyorlar. Eğer SEO'yu anahtar kelime sanıyorsanız sizin için çok geç, kafanız yanmış olmalı. SEO'yu backlink ve tanıtım yazısı almak sanıyorsanız da öyle. H tagı kullanmak, meta taglare abanmak gibi birçok batıl inanç var ve sizin için bu yanlışlıkları sıraladım, açıklamalarını yaptım. Konuda istediğiniz soruları sorabilirsiniz, cevap vereceğim.-SEO'da anahtar kelime sadece bold, tırnak içerisinde, italik gibi normal yazım biçiminden ayrı olarak geçirilmemelidir. Anahtar kelimenizin anahtar kelimelerini de metinde kullanmanız gerek. Yani hedef kelime "tesisat" ise metinde "lavabo, boru, tuvalet" gibi veya hedef kelime "sermayesiz yapılabilecek işler" ise metinde "iş kurma, sermayesiz iş, az parayla iş kurma" gibi anahtar kelimeler de kullanmalısınız. Bugün ücretsiz servisler de dahi kelimeye göre anahtar kelime öneriliyor, siz bunun Google versiyonunu düşünün bir de.

-Metin uzunluğu mu, makale sayısı mı? Metin uzunluğu arkadaşlar. Sitenizde iki yüz tane 200 kelimelik makale varsa, elli tane 500 kelimelik makalesi olan site sizin önünüze geçer; hem de siz 40.000 kelime yazdırmış, o 25.000 kelime yazdırmış olduğu halde. Bazı kişiler sitesine 150 kelime makale istemekte ısrarcı, ben de ısrarla işe yaramayacağını; çünkü sitesinin bir metin içerik sitesi olduğunu söylüyorum ama anlamıyorlar. Siteniz film, görsel gibi metinden uzak bir siteyse makalelerinizin kısa olması normal, zaten o sitelerde kimse 400 kelimelik yazıyı okumaz, SEO için de gereksiz harcama olur.

-H tagı kullanmalı mıyız? Gerekmedikçe kullanmamalısınız! Çünkü h tagı, punto büyütme ve bold yazmanın bir aradaki halidir, başlığı belirten yerde kullanılır. Siz bu işi başlığın puntosunu büyütür, bold yaparak da halletmiş olursunuz. Yani illa h tagı kullanacaksınız diye bir şey yok, SEO'ya da az önce bahsettiğim biçimde yapmaktan daha fazla katkı sağlamaz. Ancak News kayıtları için belirleyicidir, 200 kelimede bir kez kullanılmasını tavsiye ederim.

-Meta tag nedir? İşe yarayan belki de tek tagdir. İçeriğinizi düzenleyip yayınlamaya hazırlandığınızda son bir de meta taglere bakın. Meta tag anahtar kelimenin uzaktan akrabası, kayınçosu, hala kızının büyük oğlu gibidir; pek sevimsiz durur ama lazım olur. Meta tag girerken kesinlikle metin içinde geçmeyen kelimeleri kullanmayın. Metin "Seo makale nasıl yazılmaz" başlıklıysa meta tagleriniz "seo makale yazma kuralları, seo makale nasıl yazılır, seo makale yazımı" gibi olmalıdır. Tutar da "seo makale yazarı aranıyor, seo makale iş ilanı" yazarsanız hazırladığınız o canım SEO uyumlu metin hem "seo nasıl yapılır" için, hem de "seo iş ilanlafı" için parçalanarak indekslenir. Bu da yaptığınız işi ikiye hatta üçe bölmek demektir, hedef kelimede zirveye ulaşırsanız mektup yollayın.

-Backlink alım hataları yapan çok. Adamcağız iki hafta önce site açmış, ikinci gün bir yazarla anlaşmış ve günde iki tane içerik hazırlattırıyor, bir hafta geçmeden, daha sitesi adam akıllı indekslenmeden backlink almaya kalkıyor. Yahu sen kimsin, neysin, otur oturduğun yerde, senin ne haddine backlink almak arkadaşım? Film sitesi kurmuş, botla film atıyorsun ve backlinke bin lira harcayıp birdenbire yılların film sitelerini geçeceksin öyle mi? Açıklama yapmaya bile gerek duymuyorum. Backlink alacak kişiler en az 5 aylık site için ve toplam en az 500 içerik olduktan sonra alsın. Aksi halde ya çok zenginsiniz yada hayır yapmayı seviyorsunuz.

-SEO yaptırırken ucuza kaçmak. Bakın bunu sırf ekibimin makale fiyatları pahalı olduğu için, aklınızı çelmek için söylemiyorum, hatta benden almayın arkadaşım makalenizi, gidin üniversite öğrencisinden alın, o çocukların cep harçlığı çıksın, siz de sevaba girersiniz işte. Ama sonra "yahu o kadar SEO'ya para döktüm, bir türlü olmadı, iki gün yükseldi site, sonra pat bir düştü, gören yok" demeyin. Bu forumda en düşük makale ücreti yüz kelime için bir lira ama iş pm'e gelince elli kurşlar, altmış kuruşlar havada uçuşuyor. Uçuşsun, sorun yok. Adam 1 liraya makale yazan yazardan (hepsini kast etmiyorum tabii, bir lira diyip elli kuruşa veren yeteneksiz uzmancıkları diyorum) 200 tane makale alıyor. Diğer adam 1.5 liraya satıyor, ondan almıyor makale. Niye? Çünkü ucuz olan cazip geliyor. Arkadaşlar kusura bakmayın ama ucuz etin yahnisi çiğ olur derler. Kesinlikle SEO uzmanı ile çalışın. Birine 200 makale için 200 lira ödersin, öbürüne 100 makale için 200 lira ödersin ama sitene faydalı olan ikincisidir. SEO uzmanlığı başlı başına bir meslektir!

-SEO'yu sadece metinden oluşuyor zannedenler okumasın demiştim değil mi? Şimdi konumuz görseller. Sitenize girdiğiniz makalenin uzunluğuna göre fotoğraf ekleyin. Bu fotoğraf mümkünse özgün ve yüksek çözünürlük olmalıdır. Her 150 kelime için veya 200 kelime için bir fotoğraf gayet sağlıklı SEO sonuçları verir. Özgün görsel bulamazsanız mutlaka site logosunu bir köşeye iliştirin.

-PR kaç? En önemli konulardan biri pagerank değeri, ne kadar yüksekse o kadar iyi. Bunun için size "pagerank değerinizi yükseltiyoruz" falan diyen olursa inanmayın. Normal SEO çalışması yaptıkça zamanla, organik şekilde artacaktır zaten. Ancak Google Pagerank güncellemelerini artık açık olarak göstermeyecek. Trustrank değerini takip edebilirsiniz bunun yerine.

-Ziyaretçiyi hiç düşünmeden SEO çalışması yapılmaz! Sitenize on milyon tane makale girelim; bir değil, iki değil, on milyon tane makale. Ve hiçbiri mantıklı bir şeyler anlatmasın, a harfi b'yi takip etmesin, bir yıl sonra tek bir arama motorunda izinize rastlanılmaz hale gelirsiniz. Sitene giren ziyaretçi onuncu saniye çıkarsa Google der ki "bah bah bah, demek bu adamın sitesinde nasıl bir saçmalık varsa giren kaçıyor." Ziyararetçi sitede durmalı, bakınlamalı, sekmelere girmeli; bunun için de adam akıllı bilgi verici, okunası, imla kurallarına uygun makale yazdırılmalı veya yazılmalıdır.

-Forumlardan, sosyal medya sitelerinden imleme almak. Bu en son iştir. Yahu sen artık normal web aramasını bıraktın, o kadar çok hayranın var ki bir de Facebook sayfası açtın, tweet atıyorsun. Aç tabi, at tabi ama zamanını bekle. Önce siteni duyurduğunda ziyaretçiler zengin içerik bulabileceği hale getir. Sonra forumlarda tanıtım yap, sonra küçük bir sayfa kur, sonra twitter aç... Yavaş yavaş yap. Bu dediklerim arasında en az, en kral site için bile iki ay olmalı, yavaş yavaş, ivmeniz yüksele yüksele.

-İvme demişken günlük içerik giriş sayısına da değinelim. Foruma ilk üye oldum, makale forumunda bir adam iki yüz tane makale istiyor, pm attım, ne kadar sürede lazım diye. En kısa sürede lazım dedi. Benim canıma minnet, 250-300 kelimeden toplam 600 lira para demek. Ama dedim ki, kardeşim siteni bi atar mısın, merak ettim diye. Siteye bir baktım, bomboş. Yahu benim sevgili anormal şekilde yüksek zekalı arkadaşım, ne kullanıyorsun sen? Direkt sandboxa bilet alıyorsun, hem de baya parasını ödeyerek. Sitenize girdiğiniz içerik sayısını haftalık olarak yavaş yavaş arttırın ve son potansiyeline göre ayarlayın. Mesela ben kendi siteme günde elli tane makale pekala girerim ama girmiyorum, neden? Çünkü elli makale benim maksimum kapasitem ve sitem henüz yeni olduğu için Google dürbünle beni izliyor. Önce ısınma hareketleri, sonra hafif tempoda koşu, sonra basit ağırlıklar, orta ağırlıklar, ölümcül ağırlıklar ve nihayet sonuç... İşte denklem bu. Haftalık 35 içerik girecekseniz günde beşerli olarak ayarlayın bunu. Yazardan iki yüz makale aldıysanız hepsini bir anda girmeyin, haftalara bölün, 7 haftada girin hepsini. Sonraki iki yüz makaleyi 5 haftada girin, sonrakini 4, böyle devam edin ve nihayet haftada iki yüz makale girer hale geleceksiniz. O zaman da Google'dan gelen hiti hayal etmek mümkün değil.

-SEO için en iyisi Wordpress'tir. Kolay düzenlenir, eklentileri çoktur, arama motoru kolay ve kısa aralıklarda indeksler. News kayıtlı siteler veya film siteleri için özel paneller kurmanızı tavsiye ederim. Wordpress sadece aramadan gelen ziyaretçiler için uygun bence.

-Belli bir sektörde, yani rakibinizin çok olduğu bir sektörde sıyrılmaya çalışıyorsanız cebinizde harcayacak paranız ve dahası kafanızda kullanacak aklınız ve daha da dahası vaktiniz, sabrınız olmalıdır. Hedef kelimeleri rakiplerinizi analiz ederek belirleyin, özgünlük önemlidir, özgünlük için sitenize daha önce yapılmamış, yazılmamışları ekleyin. Wikipedia gibi metinler hazırlayın. Gerçekten kaliteli ve tam açıklama bulunan içerikler çok kolay sıyrılırlar.

-Özgünlük testi nasıl yapılır? Geçen gün bir müşterim teslim ettiğim makaleye bu makale özgün değil ödeme yapmıyorum dedi. Halbuki ben makaleyi kontrol ettim ve öyle gönderdim, yalan yok %98 özgündü. Nerelerde hata var, ekran görüntüsü yollayın dedim. Adam ne yolladı biliyor musunuz? Google'da cümleleri tek tek aratmış ve herhangi bir sonuç çıkanları kopya içerik saymış. Dedim sen ciddi misin? Evet dedi, küfür edecektim, parasını iade ettim ama çıldırdım. Buradan o dehaya sesleniyorum, özgünlük testi öyle yapılmaz sevgili zeki ve SEO'ya hakim arkadaşım. Plagiarism checker diye bir şey var. 12 yıllık indeks kontrol var. Özgünlük testi için arama motoru kullanılmaz, arama motoru size sonuç vermeye çalışır, bunun için her şeyi yapar, cümledeki "maho" kelimesini eşleştirir ve geri kalan on kelimeyi hesaba katmaz. Ne yani, özgün olacak diye size olmayan bir dilde mi yazalım? Biraz sıkıntılı müşterilerimiz de var tabii, sinir ediyorlar ama olsun, onlar da insan gibi.


Bunlar genel yanlışlıklardır. Daha niceleri var ama yaz yaz nereye kadar, anlayan çok az. Kendi reklamımı yapmayacağım ama lütfen, yalvarıyorum paranızı, vaktinizi boşa harcamayın dostlar. Google üç yüz bin kurala göre indeksliyor diyorum, üç yüz bin bakın, baya sayıyla, yazıyla olan. İnternette milyardan sonraki basamaklar neler bilmiyorum ama işte o basamaklarca site var, içerik var. Dikkatli olun, bilmiyorsanız bilene sorun. Paranızı ve emeğinizi sakın savurmayın.
ismailperim, Daky, PheomiS ve 11 kişi bunu beğendi.

Konu baydogan tarafından (24-11-2015 Saat 06:28:34 ) değiştirilmiştir..
Sponsored Links
  2  
Alt 10-05-2015, 11:07:06
 
Standart
Eline sağlık hocam çok güzel bir yazı olmuş
  3  
Alt 16-05-2015, 10:49:59
 
Standart
Aklıma takılan bir soru var şimdi googleın botları resimleri görmüyor sadece linklerini görüyorlar yada en azından biz bu şekilde biliyoruz. Dolayısıyla resimlerin özgünlüğünü nasıl tespit ediyorlar? Yani ben başka sitede bulunan bir resmi kendi sunucuma atarak farklı bir link sağlayarak özgünmüş gibi gösteremez miyim?
  4  
Alt 16-05-2015, 10:52:47
Üyeliği durduruldu
 
Standart
Elinize sağlık müsait bir zaman da okuyacağım.
  5  
Alt 16-05-2015, 11:02:01
 
Standart
bazı konularda haklısın. fakat bazılarında yapıp başına gelenleri yazmışsın. başına gelenler herkesin başına gelmeyebilir . mesela bazı şeylerde seninle tam zıt yaptığım şeylerde var işe yaradığı için söylüyorum . ama sendede diğer türlü işe yaramış. tam net bilgilerdir demek yanlış olur yazılanları hepsi. ama tecrübelerini paylaştığın için teşekkürler.
______________________________________________________

Kurumsal web tasarımı, size özel tasarımlar için kumsalajans.com
  6  
Alt 16-05-2015, 11:09:52
 
Standart
Biraz okudum çok bilgi verici müsait zamanda hepsini okuyacağım
______________________________________________________

Bankalar Arası Transfer İşlemleri (Düşük Komisyonlu)
  7  
Alt 16-05-2015, 11:27:03
 
Standart
Mesajım bulunsun, mobile geçince okuyacağım. İlginiz için teşekkürler.
  8  
Alt 23-05-2015, 01:28:37
 
Standart
Sanki feryat figân bi yazı olmuş. Kendime de ders çıkardım. Teşekkür ediyorum. :-)
______________________________________________________

News Tanıtım | Kişisel Blog
Sponsored Links
  9  
Alt 28-05-2015, 11:34:14
 
Standart
Yararlı bir yazı olmuş. Eline ve emeğinize sağlık.
______________________________________________________

Grafik tasarım da adı gibi piksel piksel detayları işleyerek çalışır.
Cevapla

MegaTR

SeçeneklerTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:15:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır”. H.Ş
Tüm genel soru(n) için detay & Ban Sorunları için ban reklam
radore
Datacenter
Google+

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan R10.net WebMaster Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. R10.net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde R10.net yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.
GOOGLE PLAY'den
indirebilirsiniz
APP STORE'dan
indirebilirsiniz
aşk

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319