Aspire
Koineks
 • 22-08-2017, 01:54:58
  #10
  1/2
  Ses tonu gayet iyi,fon seçimi de iyi lakin şiirdeki imgelem biraz zayıf kalıyor.Lakin imge gücü okumalar ile kuvvetlendirilebilir.Klişelerden kurtulmak ve dimağlar da farklı bir his bırakmak için,farklı yazarlar okumanızı salık veririm.

  Cahit Zarifoğlu,Cemil Meriç,Rasim Özdenören,Nurullah Genç,N.Fazıl Kısakürek ve İsmet Özel tavsiye edebileceğim yazarlardan bazıları.
  Deli bir adam size kendinizden utanmanızı,söylüyorsa ne biçim bir dünyadır burası!
 • Sponsor Reklam
 • 22-08-2017, 02:34:47
  #11
  1/2
  Kardeşim ses tonun gayet güzel ama her sesi güzel olan şiiri güzel okuyabilir mi? Hayır. Madem ki metinler sana ait. Vermek istediğin duyguyu en iyi sen biliyorsun. Fakat okuduğun şiirin duygusu az kalmış. Üniversitede azcık tiyatroyla uğraşmıştım. Eğitimlerden biri şuydu: "Evet" diyeceksin. O "evet" kelimesini her duyguya giydirmeye çalışırdık. Kızgın, sitemkar, neşeli, istekli, şehvetli, şefkatli, isyankar vs. Bir de bunların varyasyonları vardır. Sitemkar ve istekli, kızgın ama şefkatli, isyankar ve masum, suçlu ve isyankar vs. Bir "evet" demenin bile bin şekli vardır.

  Sana tavsiyem Yılmaz Erdoğan, Kenan Işık, Haluk Bilginer, Selçuk Yöntem ve Tuncel Kurtiz gibi oyuncu temelli sanatçıların şiir yorumlarına dikkat etmen. Bunların dışında Yusuf Hayaloğlu, Bedirhan Gökçe, Serdar Tuncer ve İbrahim Sadri gibi isimlere bakılabilir. Bu isimler şiir okudular mı sana adeta yaşatırlar.

  Yani ne demek istiyorum? "içim acıyor" dediğinde için acıyor olmalı, "aaaah" dediğinde benim tüylerimi diken diken etmelisin. "Ağlıyorum" dediğinde sesinde nem, "üşüyorum" dediğinde içimi titretmelisin. Bazen şiiri dinleyen kişi kelimeleri duymaz. Duyguyu dinler.

  Bu yüzden oyuncuların okuduğu şiirler beni daha bir etkiliyor sanırım. Bu merakını ve güzel yeteneğini geliştirmen dileğiyle.

  Biraz uzun oldu sanırım ama sen başlattın
  Makale - Edit.- PS: PSD, Dekupe vs. - SM - C/P - illustrator - C.Draw - indesign