Aspire
Koineks
 • 26-08-2012, 05:28:23
  #1
  1/2
  Günümüzün çağı olan İnternet, bütün dünyayı kendi ağlarıyla örmektedir. Neredeyse bütün işlemler internetten online olarak yapılmaktadır. İnternet, her şeyi ayağınızın altına sermektedir. Peki, ayağımızın altındaki interneti tanımak istemez misiniz? İnternet, web sayfaları ile çalışmaktadır. Bu web sayfaları da dillerle yazılmaktadır. İnternet programcılığı dillerinden PHP, açık kod kaynaklı bir script dilidir. PHP ile İnternet ortamında neredeyse her şey yapmak mümkündür. Günümüzün sosyal iletişim ağı olan “Facebook” bile bir PHP ürünüdür. Hazır web site sistemleri ( Joomla, WordPress vs. ) PHP ürünüdür. PHP, diğer İnternet programcılığı dilleriyle çok rahat etkileşimli çalışma imkânı sunmaktadır. ODTÜ Hazırlık öğrencisi olarak aynı zaman da ODTÜ BÖTE Dergisi olarak elimizden geldiğince PHP hakkında bilgi vereceğiz. PHP’ye giriş yaparak ilk adımı atmış bulunmaktayız. Bu sayımızda PHP’nin tanımı, çalışma sistemi, günümüzdeki yeri, avantajları ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

  İnternet üzerindeki statik web sayfaları interaktif olarak web sayfasının kullanılmasına izin vermemektir. Bu yüzden etkileşimli web sayfaları oluşturmak için web programlama dilleri geliştirilmiş ve internet programcılığı yaygınlaşmıştır. Bu sayede statik web sayfalarının yerine dinamik web sayfaları yer almıştır. İnternet programcılığın bize getirdiği en büyük artılarından biri de daha az zamanda ve daha az kod yazarak istediğimize ulaşabiliyoruz. Örneğin HTML web sayfasında 1’den 1000’e kadar sayı yazmak istediğimizde elimizle birer birer 1000 adet sayı yazmamız gerekirken veya 1000 adet kod yazmamız gerekirken; internet programlama dilleri ( PHP, ASP vb.) sayesinde sadece 2 satır kod ile aynı sonucu alabiliriz. İnternet programlama dillerinin diğer bir artısı da güvenliktir. Web sayfalarında güvenlik, çok önemli bir konudur. İnternet programlama dilleri web sayfasının içine gömülerek çalışmaktadır. Örneğin bir web sayfasında “Sayfa Kaynaklarını Göster” dediğimizde HTML ve CSS kodlarını görürken, dinamik dillerle oluşturulan kaynakları göremeyiz. Bu yüzden web sayfasının açıklarını bu konuda profesyonel olmayan kişiler göremez veya değiştiremez. Bu da kullanıcıya daha güvenli bir ortam sağlar.

  Günümüzde PHP, ASP, ASPX, Perl, CGI, Java gibi birçok internet programlama dilleri vardır. Bu diller, programı yazan kişinin zevkine göre tercih edilir. İnternet programlama dilleri bugün birçok alanda kullanılmaktadır. Örneğin; İnternet oyunları, ticari yazılımlar ve daha niceleri. Program yazabilmemiz için en az iki adet yazılıma ihtiyaç duyuyoruz. Bunlardan biri web sunucusu diğeri ise yazdığımız dilin program yorumlayıcısıdır. Mesela, PHP için; Apache web sunucusu ile PHP yorumlayıcı lazımdır. Apache ile PHP İnternet programcılığı dünyasında “Muhteşem İkili” olarak da bilinir. Apache ile PHP birbirleri ile yüksek performansla çalışan ayrılmaz ikilidir. Apache için; Apache http Server, AppServ gibi birçok yazılımlar vardır.AppServ programının bize getirdiği faydalardan birisi de veritabanına kolay erişim için “PhpMyAdmin” yazılımının içinde olmasıdır.İlerde ki yazılarımız da veritabanı ile ilgili uygulamalarımızdan daha ayrıntılı şekilde bahsedeceğiz.

  PHP’ nin doğuşu, özellikle web uygulamaları için üretilen web sayfalarının hızlı bir şekilde yazılması için düşünülmüştür. Rasmus Lerdorf tarafından öncelikle kişisel web sayfaları için geliştirdiği PHP, ( Personel Home Page ) daha sonraları resmileşen PHP ( Php Hypertext Preprocessor ) olarak karşımıza çıkmıştır. PHP, HTML’ in içine gömülü olarak çalışan bir programlama dilidir. Her programın kendine ait yorumlayıcı olduğu gibi Php de kendi yorumlayıcısı ile kullanılır. Yorumlayıcının üstlendiği görev HTML kodları arasına yerleştirilmiş PHP kodlarını ayrıştırarak saf HTML formatında çıktı vermek ve web sunucusuna iletmektir. Böylece istemciler herhangi bir internet tarayıcısından kodları HTML olarak görebilecektir.

  Biraz daha ayrıntıya girecek olursak; web sunucu dosya uzantısından bu isteği yapan PHP dosyasının olduğunu algılar ve PHP yorumlayıcına yollar. PHP yorumlayıcı da sayfa içindeki PHP scriptleri çalıştırarak Web sunucusuna geri gönderir. Web Sunucu ise istenilen sayfayı HTML olarak çevirir ve İnternet tarayıcısına geri gönderir. Bu sayede birbirleriyle daha etkileşimli çalışabilirler.

  PHP, sunucu taraflı ( server-side ) dili olduğu için istemciler tarafından görüntülenemez. Sadece az önce bahsettiğim gibi, HTML sayfasına dönüştürerek HTML kodları olarak görüntülenir.

  PHP kodları HTML kodları arasına 3 farklı sistemde gömülür:  XML Stili : <?php ?>
  Kısa Stili : <? ?>
  Script Stili : <?script language=’php’> </script>


  Php kodları aralarına yazılır. Bir örnek görecek olursak:  Yukarıda şekilde PHP kodlarının HTML kodları içine gömüldüğünü görmekteyiz. Yukarıdaki örnekte, “echo” komutu yer almaktadır. Bu komut PHP de ekrana yazdırma komutudur. “<? Echo BÖTE DERGİ 2011; ?>” bu kodu yorumlayıcının PHP kodlarını yorumlayarak “BÖTE DERGİ 2011” olarak saf HTML’ e çevirdiğini görebiliyoruz.

  PHP ile etkileşimli programlar yazmak istiyorsak gereken yazılımlar şunlardır:

  Web Sunucu( Web Server )
  PHP Yorumlayıcı
  Yapacağımız programda veritabanı ile ilgili işlemler varsa, Veritabanına ( MySql )
  Vertabanına kolay ulaşabileceğimiz yazılımlar ( MySql veritabanı için PhpMyAdmin )

  Biraz da PHP’ nin avantajları ve dezavantajlarından bahsedelim.

  Avantajları:

  Php hemen hemen her platformda çalışmaktadır. UNIX, Windows(95/98/NT/2000) ve MAC OS dahil olmak üzere 25 platformda çalışmaktadır. PHP kodları scriptler platformunda bağımsız olarak çalışabilmektedir. PHP kodları ile diğer kodlar karışmamaktadır.
  Çok hızlı çalışan bir dildir.
  Öğrenmesi kolay bir dildir. Kod yazımı mantığı olarak Perl, C, Java, CGI vb. benzer.Bu dillerden herhangi birini bilen kolaylıkla PHP öğrenebilirsiniz.
  Derlenme sorunu yoktur. HTML kodları arasına kolayca yerleştirilebilir. Ayrıca rahat ve hızlı kodlanabilir.
  İnternet dünyasında büyük bir geliştirici topluluğuna sahiptir. PHP ile yazılmış birçok program veya kodlar bulunmaktadır.
  Web Sunucusu olarak Apache ile yüksek performansta çalışabilir. IIS, PWS gibi web sunucuları ile de çalışmaktadır.
  MySql veri tabanı ile PHP yüksek performans ve güvenli bir şekilde çalışabilir. Bunun yanında MSSQL, Oracle gibi veritabanları ile de güvenli şekilde çalışmaktadır.  Dezavantajları;

  PHP de yapılan küçük bir hata o sayfanın çalışmasını engelleyebilir. Hatta programın çalışmasını bile engelleyebilir. Özellikle Noktalı virgül hatası büyük sıkıntılara yol açabilir. Başta ben olmak üzere birçok PHP kullanıcısının başını ağrıtan noktalı virgül hatası çok önemlidir. Noktalı virgül PHP de alt satıra geçilmesini sağlayan kod parçasıdır. PHP’ de kod yazarken dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır.
  PHP script dili olduğu için; detaylı ve büyük programlar da cevap almak bazen uzun sürebilir.
  Güncellenmek istenildiğinde web sunucu ile eş zamanlı olarak birlikte derlenmesi gereklidir.

  PHP’ ye güzel bir giriş yaptık. Bundan sonraki sayılarımızda kodlama sistemine de geçiş yapacağız. PHP programlarının kurulumunu ve kullanımından bahsedeceğim. Bir sonraki sayıda görüşmek dileğiyle…

  Alıntı değildir.

  Şevki Kocadağ

  Kaynak : http://seset.ceit.metu.edu.tr/2012/01/php-nedir/
  Şevki Bekir Kocadağ => Student at Middle East Technical University
 • Sponsor Reklam
 • 26-08-2012, 16:49:07
  #2
  1/2
  güzel ve yararlı bir makale olmuş.teşekkürler...
 • 27-08-2012, 00:21:09
  #3
  1/2
  çok detaylı ve yararlı bir makale olmuş elinize sağlık
  Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez.
 • 27-08-2012, 01:16:02
  #4
  1/2
  anlatım komple fail ))
 • 27-08-2012, 01:39:26
  #5
  1/2
  Alıntı
  Web sayfalarında güvenlik, çok önemli bir konudur. HTML ile oluşturulan web sayfaları günümüzde daha kolay çökertilebilirken, dinamik sayfalar Html’ in getirdiği güvenlik açıklarını kapatmaktadır.
  bundan sonrasini okumadim, arkadasin dedigi gibi fail..