Aspire
Koineks
 • 08-01-2013, 19:17:10
  #1
  1/2
  Arkadaşlar 2014'de okulum bittikden sonra, yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. + ları illaki vardır, neler olduğunu bilmiyorum. Aramızda yapanlar veya bilgisi olanların bana bilgi vermesini rica ediyorum. Üniversite olarak nereyi tercih etmeliyim. Yurt içimi, yoksa yurt dışımı?

  Bölümüm: İnşaat Mühendisliği.
  keyf-i yolunda Aşk-ı SonunDA
 • Sponsor Reklam
 • 08-01-2013, 22:57:43
  #2
  1/2
  sadece yüksek lisans mı yapacaksın yoksa akademisyenlik için mi?

  ++ olarak Trde eğitim 2 sene yurt dışında 6 ay diye biliyorum
  Gün gelir şehitlerin hesabı sorulur.
 • 09-01-2013, 01:02:12
  #3
  1/2
  Internet üzerinden yüksek lisans hakkında baya bi bilgi var fakat ben bazı şeyler yazayım sana bir yüksek lisans öğrencisi olarak.

  Ben açıkcası kendi alanımda yüksek lisans tercih etmedim. Sende farklı şeyler düşünebilirsin.

  Türkiye'de yapacaksan eğer;
  Devlet üniversiteleri Ales puanı istiyor yüksek yapmaya bak. Bazı üniler üds istiyor fakat bazıları üds olmadan da alıyor. Ama 2 yıl içinde üds yi vermen gerekiyor. Diploma notun en az 2.5/4.0 olması gerekiyor başvurabilmen için.

  Bu söylediklerim standart şeyler ben sana ise diğer yönünü söyleyeceğim. Yüksek lisansı genellikle eğitim aldığın okulda ve özellikle yakın olduğun hocanın alanında yapman doğru olur. Devlet üniversitelerinde birinin kanatları altında olman gerekiyor. Kimisi bunu yalakalık yaparak yapıyor orası ayrı. Eğer başka okulda yapacaksan da mutlaka ama mutlaka şimdiden kimden referans mektubu alacağını belirle. Yüksek lisansa başvururken referans mektubu çok önemli ve hocaların çoğu tanımadığı kişilere vermek istemiyor ya da sıradan şeyler yazıyorlar hiçbir işe yaramıyor.

  Yüksek lisans devlette bölüme göre değişir fakat benim arkadaşlarım 4-7bin arası ödedi. Kredi alıyorsan ordan kesilir veya burs fln alabilirsin. Fakat burs için yine iyi diploma notu ve bazıları hocadan referans mektubu istiyor.

  Türkiye'de özel üniversitelerde yapacaksan;
  Ben İstanbul Aydın Üniversitesi'nde yapıyorum. Okul fena değil ama açıkcası eğitim İstanbul Üniversitesi'ndeki gibi değil. Şuanda pek şikayetim yok. Ales ve üds puanına göre bazı özel üniversiteler indirim yapıyorlar. Mesela İst Aydın Üniversitesi 12500tl istiyor yüksek lisans için. Fakat yabancı uyrukluysan, Ales'ten 80 üzeri aldıysan v.s %50 indirim yapıyorlar ve taksit imkanı da var. Daha düşük Ales puanıyla ise %30 fln yapıyorlar. Bahçeşehir 25bin tl ortalam masraf çıkartıyor fakat onların da bazı seylere göre indirimi var. Bilgi üniversitesi 30bin civarındaydı. Ben daha çok iletişim alanında baktım.

  Ayrıca bazı özel üniler sabancı, koç v.s yüksek diploma notu, ales puanı v.s olanlara %100 burslu ayrıca para yardımı dahi yapıyor.

  Yurtdışında yapacaksan da;
  İyi derecede ingilizce bilmek zorundasın yoksa gerçekten zorlanırsın. Ayrıca Türkiye'yi seçmiyorsan en azından daha iyi durumda bir ülkede yap. Kimisi sırf yurtdışına gitmek için utanmasa Cezayir'de okuyacak. Başta eğlenceli ve akla yatkın gelebilir ama gelişmiş ülkelerde yüksek lisans yapmayı tercih et. Fiyatlar malesef barınma vs ile birleşince ciddi bir rakam çıkıyor. Fakat tübitak vb. kuruluşların bazıları yurtdışında yüksek lisans yapacaklar için de burs veriyor araştırmak lazım.

  Yüksek lisansa karar verdiğinde ise samimi olduğun bir hoca veya araştırma görevlisiyle konuşursan şimdiden sana çoğu konuda yardımcı olurlar ve aklında bir fikir olur. Çünkü hocanın etkisi çok büyük. Eğer o okulda yapmıyacaksan veya seviyen yeterli değilse diğer okullardaki hocalar onların arkadaşı yardımcı olabiliyorlar. Yurtdışında da aynı şekilde meslektaşları var bi mektup yazabilirler.
  Svet je lep kada sanjamo
 • 09-01-2013, 19:18:33
  #4
  1/2
  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  keyf-i yolunda Aşk-ı SonunDA