Aspire
Koineks
 • 03-01-2009, 21:20:07
  #1
  1/2
  merhaba

  Windows xp kullanıyorum. bilgisayarımın sürücü güncellemelerini yapmak için 2 sürücü indirdim. Biri anakart sürücüsü diğeri ise ekran kartımın sürücüsü. ekran kartı sürücümü normal bir biçimde yükledim yeniden başlattım. Buraya kadar problem yoktu. yeniden başlatma işleminden sonra anakart sürücüsünü kurmaya çalıştım(nvidia'nın sitesinden indirmiştim ikisini de). “Eski sürümü kurulu, kurmak için eskisini kaldırın” gibi bir uyarı verdi. eski sürücüyü kaldırdım daha sonra bilgisayarı yeniden başlatmamı istedi. başlattım fakat bilgisayarı yeniden başlattığım andan itibaren hoşgeldiniz yazısı çıkına kadar(hani Windows xp resmi çıkıyor, altta bir şey doluyor) herşey normal daha sonra hoşgeldiniz yazısı çıkmadan önce ekrar kararıyor ve hiçbir şey gözükmüyor. uzun süre beklememe rağmen birşey olmadı. güvenli kipte açmayı denedim. açıldı fakat ne mause ne de klavye çalıştı. bilgisayarımda herhangi bir zararlı olmadığından eminim. yanlış sürücüler olması imkiansız. zaten nvidia'nın sitesinden indirdim ve indirmeden önce activex denetimi yaptı, yani kendi buldu hangi modeli kullandığımı. Ekran kartı sürücüsü bir soruna neden olmuş olamaz çünkü onun sürücüsünü kurup yeniden başlattığımda hiçbir sorun yoktu. Anakart sürücüsünü kaldırdıktan sonra bu sorun oluştu. yardımlarınıza şiddetle ihtiyacım var. çok uzun zamandır bilgisayar kullanıp çoğu sorunumu kendim çözmeme rağmen şuan kendimi çok çaresiz hissediyorum ve kesinlikle format vs. atmak istemiyorum. teşekkürler

  saygılarımla
 • Sponsor Reklam
 • 04-01-2009, 18:15:32
  #2
  1/2
  Birde şunu dene; Cmos ayarlarını sıfırla.Bilgisayarı elektrikten kes bios pilini çıkart 2-3 dk bekle sonra geri tak ve bilgisayarını çalıştır.Bunu denemeni tavsiye ederim.
 • 04-01-2009, 20:55:11
  #3
  1/2
  Öncelikle sorunumla ilgilendiğiniz için teşekkürler...

  asıl sorunum zaten mause ve keyboard sorunu... windows dışında her yerde çalışıyorlar(farklı klavye mauselar deneme rağmen(usb olan, olmayan vs vs)

  1-) BIOS pilini çıkardım uzun süre bekledim sonra tekrar taktım. BIOS'un anakart üzerindeki sıfırlama düğmesini kullanarak sıfırlamayı denedim. Ek olarak BIOS'a girerek default ayarlara getirdim. Fakat bir faydası olmadı.

  2-) bilgisayarı VGA modunda açtım, fakat klavye mause çalışmadığı için hiçbirşey yapamıyorum. Farklı klavye mauseler denedim.(usb olan, normal olan, her türlü) fakat yine de çalışmıyor. normal mod hariç güvenli kipte vs açılıyor bilgisayar, ama işlem yapmam olanaksız.

  3-) windows cdsi ile onarma yaptım. buna ek olarak xp cdsi ile kurtarma konsoluna girerek chkdsk /r yaptım... işe yaramadı.

  Bunlara ek olarak; klavye mause windows dışında çalışıyor. mesela f8'e basıp güvenli kipe ya da vga moduna girebiliyorum. windows cdsi takıp onarımını yapabiliyorum. ayrıca sistemimi yaklaşık 2 senedir kullanıyorum ve donanımla alakalı hiçbir sorun yaşamadım. Ara sıra iç temizliği yaparım. Hatta bu sorun oluştuktan sonra bütüm kabloları kontrol ettim. Sistemimin optimazyonunu ise TuneUp vs gibi programlarla yapıyorum, sistemimin güvenliğini de çeşit programlar aracılığı ile sağlıyorum ve sık sık kontrol ediyorum. Bunlardan yola çıkarak Windows ile alakalı bir sorun olma olasılı aynı zamanda donanımsal bir sorun olma olasılığı bana göre oldukça düşük.

  Şuan tek yapmam gereken şey, klavye ve mause'yi çalışır hale getirmenin yolunu bulmak. Bunların çalışmamasını ise kaldırdığım anakart sürücüsünün olmamasına bağlıyorum.(ilk mesajımda belirtmiştim, anakart sürücüsü indirip kurmayı denemiştim, hata verince eskisini kaldırmıştım. Eski anakart sürücüsünü de aynı şekilde nvidia’dan indirmiştim ve sorunsuz şekilde onu kullanıyordum)… Şunu soruyorum: anakart sürücü cd’si var. Bunu ms-dos’dan ya da farklı alternatif bir yönteme kurmam mümkün mü ? ya da bilgisayara alternatif bir yolla bağlanıp bilgisayarı kontrol edebilmem mümkün mü?

  herkese teşekkürler. saygılarımla
 • 05-01-2009, 22:54:05
  #4
  1/2
  Güvenli Modda Sistem Geri Yükleniyorsa anakart sürücüsünü yüklemeden önceki bi güne almayı dene. Başkada aklıma bişey gelmedi.
 • 06-01-2009, 09:21:34
  #5
  1/2
  En temizi, yedeklerini al ve yeni temiz bir windows kurulumu yap.
  Serdar Şahin |ciks.me | ilgi sözlük