Hosting Şirketleri Neden T.C. Kimlik Nosu Şartı Koşuyor ? - R10.net
  • 14-03-2013, 19:46:03
    #1
    Evet, büyük ya da küçük bazı hosting ve domain firmaları T.C. Kimlik numaramızı kayıt esnasında ya da ürün satın almak istediğimizde doğru olarak girmek zorunluluğu şartı koşuyor.

    Ben kimlik bilgilerimin gizliliği esasına dayanarak t.c. kimlik numaramı vermek istemiyorum.

    Ama illa vereceksiniz yoksa hizmet sağlamayız tehditi ile diretiyorlar.

    Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı alacağı ürün ve ya hizmet için fatura düzenlenecek denerekten T.C. kimlik numarasını vermek zorunda değildir.

    157 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde;



    “Bilindiği üzere, Vergi Usul Kanununun 230’ncu maddesinde faturada en az aşağıdaki bilgiler bulunur.



    1-Faturanın düzenleme tarihi, seri ve sıra numarası;

    2-Faturayı düzenleyenin adı, varsa ticaret ünvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarası;

    3-Müşterinin adı, ticaret ünvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası;

    4-Malın veya işin nevi, miktarı, fiyat ve tutarı;

    5-Satılan mallar faturanın düzenlenmesinden önce teslim edilmişse malın teslim tarihi ve irsaliye numarası, hükmü yer almaktadır.



    Ancak münhasıran nihai tüketiciye yapılan satışlar için düzenlenecek faturalarda Vergi Usul Kanununun 230’ncu maddesinin 3 ve 4 numaralı bentlerle ilgili olarak sadece;



    a)Müşterinin adı ve soyadının bulunması,

    b)Satılan malların ayrı ayrı miktar, cins ve nev’i itibariyle ayrıntılı olarak yazılmasının güçlük arzettiği durumlarda gruplandırılmak suretiyle,

    c)Satılan malların ayrı gruplar itibariyle tutarlarının yazılması,



    Aynı Kanunun Mükerrer 257. maddesinin Başkanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak diğer bilgilerin noksansız yer alması ve 231. maddede yazılı fatura nizamına uyulması şartıyla yeterli görülmüştür.” denilmektedir.



    Bu durumda, nihai tüketicilere yapmış olduğunuz satışlar için tanzim edeceğiniz faturalarda Vergi Usul Kanununun 231. maddesinde yazılı fatura nizamına uyulması şartı ile sadece müşteri adı ve soyadının yazılması yeterli bulunmakta olup, nihai tüketicinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının ve açık adresinin belirtilme mecburiyeti bulunmamaktadır.


    yukardada okuduğunuz gibi İstanbul Vergi Dairesinin B.07.1.GİB.4.34.19.02/VUK-1/230 27.04.2007*3376 sayılı resmi yazısı uyarınca ben müşteri olarak hiçbir hosting ve domain firmasını T.C. Kimlik numarası ibraz etmek zorunda değilim.

    Şimdi çıkıp bir kaçınız kendilerini haklı çıkarmak adına bir kaç şey söyleyebilir. Baştan söyleyim, satın alınan ürün veya hizmetle ilgili bir kötüye kullanım gerçekleşirse ve hukuksal bir sorun ortaya çıkacak olursa siz zaten belli şeylerden sorumlu değilsiniz, ürünü hizmeti kiraladığınız müşteri sorumludur. Sizden kalkıpta müşterinizin T.C. Kimlik numarası istenmez. Ödeme yaptığı yol(kredi kartı ödemesi ve veya ptt posta çeki işlemi, banka havalesi, eft vb...) ödeme yolları hakkında bilgi alınır bu bilgilerle zaten ilgili kişiye ulaşılır.

    Siz ne diye bizim t.c. kimlik numaralarını toplayıp duruyorsunuz ey hosting ve domain firmaları ?

    bi cevap verin hele...
  • 14-03-2013, 19:49:28
    #2
    tc vermek sizin neden bu kadar rahatsız ediyor anlayamadım yasadışı işle ilgili site yaptınız diyelim resmi bilgiler istendi ya pardon müşteri sahte girmiş diyemiyorlar hosting firmaları Size nacizane tavsiyem yabancı firmalardan hizmet almanız ama bu seferde yabancı firmalar ödemem için kimlik istiyorlar der konu açarsınız yurdum insanı işte herkes haklı
  • 14-03-2013, 19:50:54
    #3
    onun istenmesinin nedeni, çok değerli devlet büyüklerimizin sülaleleri hakkında olumsuz içerik yayınlanırsa, suçlayacak birinin kolay bulunabilmesidir.

    konu çok değerli devlet büyüklerimizin sülaleleri olunca, kanun, anayasa sökmez. yapılacak denirse, yapılır.
  • 14-03-2013, 19:52:24
    #4
    bakın ben yazımda şu diyecekleriniz tahmin ettiğim için yazının sonuna doğru bu duruma değindim.

    O devlet büyüklerinden yada yetkili resmi mercilerden müşterilerin t.c. kimlik bilgilerini almak zorundasınız diye bana bi yazı gösterin hele siz
  • 14-03-2013, 19:54:30
    #5
    hukuk devletlerinde yazı istenir. üçüncü dünya ülkelerinde, yapsınlar der birisi, herkes de yapar. itiraz edilmez.
  • 14-03-2013, 19:55:04
    #6
    Sitelerinizde hukuk dışı bir iş yaptığınızda bunun bilgisi verimerkezinizden isteniyor. Verimerkezi eğer sizin isminizi, tc kimlik numaranızı, IP adresinizi vermezse o suçu üstlenmiş oluyor. O yüzden sizden tc kimlik numarası isteme zorunluluğu ortaya çıkıyor.

    Başıma geldiği için biliyorum. DGN'den olan bir sunucumdan bir müşterim yasadışı işlem yapmış. DGN'den benim bilgilerim istenmiş, benden de müşterimin bilgileri istendi savcılık tarafından.
    whois
  • 14-03-2013, 19:58:28
    #7
    Bakın kardeşim kimse size usulsüz iş yaptıramaz. Ben müşteri olarak sizlere usulsüz iş yapamazsınız diyorsam sizde size gelen polise yazı getir kardeşim diyeceksiniz.

    Siz Vergi levhasıyla çalışan bir şirketseniz eğer resmi yazı görmeden polis sözü dinlemekle zaten hata edersiniz.

    Bir müşteri olarak ben sizlerin bana T.C. kimlik numarası şartı koşmanıza buradan sitem ediyorum.

    Ya bana yasal ve somut bir delil sunun, ya da burada atıp tutmayın.

    --R10.NET; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:58:28 -->-> Daha önceki mesaj 19:56:47 --

    F.Gungor adlı üyeden alıntı
    Sitelerinizde hukuk dışı bir iş yaptığınızda bunun bilgisi verimerkezinizden isteniyor. Verimerkezi eğer sizin isminizi, tc kimlik numaranızı, IP adresinizi vermezse o suçu üstlenmiş oluyor. O yüzden sizden tc kimlik numarası isteme zorunluluğu ortaya çıkıyor.

    Başıma geldiği için biliyorum. DGN'den olan bir sunucumdan bir müşterim yasadışı işlem yapmış. DGN'den benim bilgilerim istenmiş, benden de müşterimin bilgileri istendi savcılık tarafından.
    Siz savcılığa müşterinin sizle iletişime geçtiği email , cep numarası, adres veya size hizmeti almak için yaptığı ödeme bilgilerini iletmeniz yeterli oluyor.

    Savcılık size niye t.c. kimlik nosunu almadınız diye yaptırım uygulamaz, böyle bir kanun ya da esas yok ticaret hukukunda.
  • 14-03-2013, 19:58:43
    #8
    sen ne cok bilmis birseysin fatura kesmeleri icin tc kimlik numarasi sart yetti mi?
    asker
  • 14-03-2013, 19:59:37
    #9
    extraweb adlı üyeden alıntı
    sen ne cok bilmis birseysin fatura kesmeleri icin tc kimlik numarasi sart yetti mi?
    peki çok bilmiş kardeşim,

    bana fatura için T.C. kimlik numarasını şart koşan kanun maddesini söyleyebilirmisin