Danimarka: Muhammed karikatürleri için özür dilemeyeceğiz
Google Fan Webmaster Forum

Geri git   Google Fan Webmaster Forum > >
Site Analiz Uzman Ara Sosyal Gruplar Makaleler Sosyal Gruplar Forumları Okundu Kabul Et Favoriler

Gündemdeki konular & Haberler Gündemdeki konular, Son dakika haberler, Gazete Manşetleri
Cevapla
Konu İşlemleri LinkBack Seçenekler
  1  
Alt 08-02-2006, 12:59:14
Labidu
Guest
 
Standart

Danimarka: Muhammed karikatürleri için özür dilemeyeceğiz

30 Ocak 2006
Danimarka: Muhammed karikatürleri için özür dilemeyeceğizDanimarka, Hz. Muhammed'in karikatürlerinin ülkede yayımlanan Jylland-Posten gazetesinde yer almasından dolayı özür dilemeyeceğini açıkladı.


Dünya
30 Ocak 2006
Danimarka: Muhammed karikatürleri için özür dilemeyeceğiz


Danimarka, Hz. Muhammed'in karikatürlerinin ülkede yayımlanan Jylland-Posten gazetesinde yer almasından dolayı özür dilemeyeceğini açıkladı.

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, karikatürlerin Müslümanlara hakaret amacını taşımadığını belirtti. Rasmussen, eylül ayında gazetede çıkan karikatürlerin ardından Danimarka hükümetinin tavrında bir değişiklik olmadığını ifade etti.

Danimarka Başbakanı, ''hükümet medyaya hiçbir şekilde etkide bulunamaz. Danimarka hükümeti ve Danimarka ulusu bağımsız medyanın yayınladıklarından sorumlu tutulamaz'' diye konuştu.

CLİNTON: MÜSLÜMANLARA HAKARET DOĞRU DEĞİL

ABD'nin eski başkanı Bill Clinton, Hz Muhammet'in karikatürlerinin Danimarka ve Norveç gazetelerinde yayınlanmasının ardından, “Müslümanlara hakaret” edilmesine karşı olduğunu açıkladı.

Clinton, Katar'ın başkenti Doha'da, “Ortadoğu'nun ekonomik geleceği” konulu bir seminerde yaptığı açılış konuşmasında, Yahudi karşıtı önyargılarla İslam karşıtı önyargıların yer değiştirmesi riskine karşı uyarıda bulunarak, şunları söyledi: “Bu korkunç örnek Avrupa'nın kuzeyinde Danimarka'da yaşandı, Bu karikatürler, tamamen İslam'a hakaret. Biliyorsunuz ki Avrupa'da son 50 yıldır sürdürdüğümüz savaşım, Yahudilere karşı önyargıları kırmaya, Yahudi karşıtlığına karşı mücadeleye yönelikti.”

Clinton, “Ve şimdi ne yapmaktayız? Yahudi karşıtı önyargıların yerine İslam karşıtı önyargıları mı koyuyoruz? İnsanlar hoşlarına gitmeyen haberleri gördüğünde bir dinin, bir inancın, bir halkın tamamına mı çatacaklar? diye konuştu.


LÜBNAN'DAN KINAMA

Bu arada, birbiri ardına gelen boykot çağrıları ve protestolardan sonra, başta Danimarka olmak üzere bütün İskandinav ülkelerinin Ortadoğu'daki vatandaşlarını korumak için önlem almaya başladığı bildirildi.

Danimarka Kızılhaç'ı, doğrudan tehditler üzerine Gazze ve Yemen'deki çalışanlarından ikisini çekerken, Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Cezayir, Mısır, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Suriye ve Pakistan'da bulunan vatandaşlarına ihtiyatlı olmaları çağrısında bulundu.

Norveç Dışişleri Bakanlığı, Filistin topraklarında yardım çalışmalarına katılan 2 vatandaşını geri çağırırken, bugün bölgeden ayrılan bu kişiler dışında bölgede başka Norveç vatandaşı olmadığı belirtildi.

Bakanlık, bütün tehditlerin ciddiye alındığını kaydetti.

İsveç'teyse Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarından Gazze ve Batı Şeria'ya gitmemelerini istedi.

BAE'DEN DANİMARKA MALLARINA BOYKOT

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) bir süpermarketler zinciri, Hz. Muhammed'in karikatürlerinin bir Danimarka gazetesinde yayınlanmasını protesto için Danimarka ürünlerini boykot kampanyası başlattı.

Şirketin yöneticilerinden biri, bütün Danimarka mallarını boykot etmeyi kararlaştırdıklarını bildirdi.

Yönetici, “Bu, İslam veya diğer dinlere saldırılara son verilmesine yönelik açık mesajdır” dedi.

Danimarka ürünleri, Suudi Arabistan ve Kuveyt'te de aynı gerekçeyle boykot ediliyor.

Danimarka'da Jyllands-Posten gazetesinin 30 eylülde Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınlaması İslam dünyasında tepkilere neden olmuştu. Danimarka hükümeti, konuya “fikir özgürlüğü” kapsamında baktığını açıklamıştı.

DANİMARKALILARA “DİKKATLİ OLUN” UYARISI

Bu arada, Danimarka Dışişleri Bakanlığı, ortaya çıkan gerilim nedeniyle Ortadoğu'ya giden vatandaşlarını çok daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Bakanlığın internet sitesinde dün yayınlanan açıklamada, Suudi Arabistan, Cezayir, Mısır, Ürdün, Lübnan, Pakistan, İran, Suriye ve İsrail'de bulunan Danimarkalıların dikkatli olmaları gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, “dikkatli olun” uyarısının mevcut durum nedeniyle yapıldığı belirtildi.

Gazze'de bugün El Fetih militanları, Danimarka ve Norveç gazetelerinde Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayımlanmasını protesto amacıyla AB bürosuna baskın düzenlemişlerdi. Özür dilenmesini isteyen grup, bu ülke vatandaşlarının Gazze Şeridi'ne girmesinin engelleneceği uyarısında bulunmuştu.

İKÖ VE ARAP BİRLİĞİ BM'YE BAŞVURUYOR

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve Arap Birliği, Danimarka ve Norveç gazetelerinde Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayınlanması üzerine, BM'den dinlere saldırıyı yasaklayan karar almasını isteyecek.

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Kahire havaalanında gazetecilere, İKÖ'nün BM genel kurulundan “dinlere her türlü tasallutu yasaklayan bir karar almasını” isteyeceğini açıkladı.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet bin Helli de dinlerin horgörülmesini yasaklayacak BM kararının çıkarılabilmesi amacıyla İKÖ üyeleri ve Arap ülkeleriyle en üst seviyede temaslarda bulunduklarını açıkladı.

Danimarka'da geçen eylülün sonunda bir gazetenin yayınladığı karikatürler, bu ayın 10'unda da Norveç'te bir gazete tarafından ”ifade özgürlüğü” adına yayınlanmıştı. Karikatürlerin yayınlanması, Müslüman dünyasında infial uyandırmıştı.

KUVEYT KINADI

Kuveyt, Danimarka'da bir gazetede Hz Muhammed'in karikatürlerinin yayınlanmasını kınadı.

Gazete haberlerine göre, hükümet karikatürlerin yayınlanmasını ”ırkçılık” olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, “Danimarka gazetesinde karikatür yayınlanmasını kınıyoruz. Bu tasallut, daha önce de uluslararası topluluğun başına felaket açan iğrenç ırkçılığın bir türevinden başka bir şey değil” ifadesini kullandı. Yetkili, hükümetin bu “ırkçı tasallutun durdurulması için Arap ve İslam ülkeleriyle işbirliği yaptığını” söyledi.

Jyllands-Posten adlı Danimarka gazetesi, geçen eylülde Hz Muhammed'in karikatürlerini yayınlamış, karikatürler bu ayın 10'unda da Norveç'te bir gazetede çıkmıştı. Karikatürler İslam ülkelerinde infial uyandırmış bulunuyor.

AKİSTAN, AFGANİSTAN VE ENDONEZYA'DA GÖSTERİ

İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürleri protesto amacıyla bugün Pakistan, Afganistan ve Endonezya'da yeni gösteriler düzenlendi.

İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürleri protesto amacıyla bugün Pakistan, Afganistan ve Endonezya'da yeni gösteriler düzenlendi.

Pakistan'da yaklaşık 5.000 kişi, ülkede bugüne kadar bu konuda yapılan en büyük gösteriyi düzenlediler. Kuzeydeki Peşaver kentindeki gösteride, Danimarka başbakanının ve karikatüristlerden birinin resimleri yakıldı. Gösteriye, bölge yönetiminden resmi yetkililer liderlik etti.

Afganistan'ın çeşitli bölgelerinde de NATO güçlerinin bulundukları üslerin yakınlarında gösteriler düzenlendi. Kuzeybatıdaki Maymana'da NATO güçlerine bağlı Norveç askerlerinin de üslendikleri karargah dışında yaklaşık 200-300 kişinin katıldığı protesto gösterisi düzenlendi. Bu karargahta 20 Norveçli asker bulunduğu bildirildi.

Afgan polis yetkililerine göre, üsse taşlar atan göstericilere karşı üsteki askerler, göz yaşartıcı gaz kullandı. Atılan taşların isabet ettiği bir kadın hastaneye kaldırıldı. Herat'ta da göstericiler bazı resmi binalara ve İtalyan güçlerinin bulunduğu üsse taşlar fırlattı. Göstericilerin resmi binalara ve üsse girmelerini engellemek için havaya ateş açıldı.

Başkent Kabil'de de çeşitli gruplar, kentin dış mahallelerinde ayrı ayrı noktalarda toplandı . Güvenlik güçleri göstericileri, yaklaşık 3.000 kişilik yabancı diplomat, yabancı yardım görevlisi ve diğerlerinin bulunduğu kent merkezine yürümemeleri yolunda uyardı.

Ancak bazı göstericiler Danimarka diplomatik misyonunun önünde toplanmayı başardılar ve binaya taşlar attılar. Polis güçleri bu göstericilere müdahale ederken, Dünya Bankası temsilciliğinin yakınında da polisle göstericiler arasında çatışma çıktığı bildirildi. Çok sayıda gösterici yaralanırken, gözaltına alınanlar oldu.

Endonezya'da da çeşitli kentlerde gösteriler düzenlendi. Müslümanların çoğunlukta olduğu Açe bölgesinde, AB ofisinin dışında, öğrencilerin katıldığı bir gösteri düzenlendi. Ülkenin üç ayrı kentinde de gösteriler düzenlendiği bildirildi.

Öte yandan Danimarka hükümeti, Endonezya'daki bütün yurttaşlarının, güvenlik gerekçesiyle bu ülkeyi terk etmelerini tavsiye etti. Malezya Başbakanı, İslam Konferansı Örgütü dönem başkanı Abdullah Ahmet Bedevi, karikatürleri kullanan yabancı gazeteleri ve bazı yerel gazeteleri kınayarak, ''Basın özgürlüğünün sınırları vardır. Bu özgürlük kullanılırken, diğer grupların hassasiyetleri dikkate alınmalıdır'' açıklaması yaptı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı da açıklamasında, protesto eylemlerinin giderek yayılmasından duyulan kaygı dile getirilerek, ''İlgili tüm tarafları gerilimi azaltma yönünde çaba göstermeye, durumu daha da vahim hale getirecek adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz'' denildi.

Konu Labidu tarafından (08-02-2006 Saat 13:03:36 ) değiştirilmiştir..
Sponsored Links
  2  
Alt 08-02-2006, 13:05:20
 
Standart
Arkadaşlar bu durumu bizim de bir şekilde boykot etmemiz lazım, Danimaraka mallarını... Elinde kabarık spam listler olanlar, gün bugündür, İngilizce bir mesaj hazırlayıp gönderin.
  3  
Alt 08-02-2006, 13:08:18
 
Standart
Küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum
  4  
Alt 08-02-2006, 13:08:55
zeynelkoc
Guest
 
Standart
danimarka halkını %80 i ateistmiş
bu kadar piçin bir arada olduğu bi memleketten daha ne beklenirki
  5  
Alt 08-02-2006, 13:13:56
Labidu
Guest
 
Standart
Kendi kendini Protesto edebiliyor bir Bir Gazete..Ama kendi kendini protesto edemeyen bir Ülkede !!

İslam dünyasını rahatsız eden 12 Hz. Muhammed karikatürüne karşılık Danimarka'da bir gazete, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in 12 adet karikatürünü yayımladı.

'Information' gazetesinde yayınlanan karikatürlerde Rasmussen, Ortadoğu’da yakılmaya çalışılan Danimarka bayrağını yangın tüpü ile söndürmeye çalışırken ve elinde mikrofon ‘I did it my way’ (Kendi yolumu çizdim) şarkısı söylerken resmedildi.

  6  
Alt 08-02-2006, 13:24:43
D_A_X
Guest
 
Standart
arkadaşlar bunlar kendi dinlerinin talep görmeyip bütün dünyada ezilen müslümanların dinine bağlılığını çekememenin sonuçları bence sinirlenmeyin. danimarka mallarını protesto etmenin zamanı şimdimi sizce? bugüne kadar kullandıklarımızı kullanmalımıydık yani?

bence zorunlu olmadığımız ürünleri hiç almamalıyız sadece danimarka değil bütün müslüman düşmanlarının. danimarka şimdiye kadar bize farklı bakmıyordu şimdide aynı şekilde bakıyor bunu anlamak gerek.
  7  
Alt 08-02-2006, 20:47:53
 
Standart
http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/4692518.stm

Habere göre Türkiye'nin başı çektiği ülkelerden hacker saldırıları başlamış Danimarka sitelerine.
______________________________________________________

AdSense EFT Banka Şube Kodları
  8  
Alt 08-02-2006, 20:53:02
 
Standart
Alıntı:
Skeleton Nickli Üyeden Alıntı
http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/4692518.stm

Habere göre Türkiye'nin başı çektiği ülkelerden hacker saldırıları başlamış Danimarka sitelerine.
Geç bile kaldılar
Sponsored Links
  9  
Alt 08-02-2006, 20:55:55
Üyeliği durduruldu
 
Standart
Alıntı:
SLiM_BoY Nickli Üyeden Alıntı
Küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum
Tutmana gerek yok...
Danimarkanın bu fikirlerinin gelmişini geçmişini rasmuŞŞen denen eşcinsel pokemonunu ürünlerini tarihçesini coğrafi konumunu halkın geçim kaynağını etnik yapısını nüfusunu gayri milli hasılasını ülkedeki internet kullanma oranını zikeyim...
Cevapla


SeçeneklerTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:35:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır”. H.Ş
Tüm genel soru(n) için detay & Ban Sorunları için ban reklam
radore
Datacenter
Google+

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan R10.net WebMaster Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. R10.net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde R10.net yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.
GOOGLE PLAY'den
indirebilirsiniz
APP STORE'dan
indirebilirsiniz
aşk
E Ticaret Paketleri

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318