Aspire
Koineks
 • 08-02-2006, 12:59:14
  #1
  Guest
  1/2
  30 Ocak 2006
  Danimarka: Muhammed karikatürleri için özür dilemeyeceğiz  Danimarka, Hz. Muhammed'in karikatürlerinin ülkede yayımlanan Jylland-Posten gazetesinde yer almasından dolayı özür dilemeyeceğini açıkladı.


  Dünya
  30 Ocak 2006
  Danimarka: Muhammed karikatürleri için özür dilemeyeceğiz


  Danimarka, Hz. Muhammed'in karikatürlerinin ülkede yayımlanan Jylland-Posten gazetesinde yer almasından dolayı özür dilemeyeceğini açıkladı.

  Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, karikatürlerin Müslümanlara hakaret amacını taşımadığını belirtti. Rasmussen, eylül ayında gazetede çıkan karikatürlerin ardından Danimarka hükümetinin tavrında bir değişiklik olmadığını ifade etti.

  Danimarka Başbakanı, ''hükümet medyaya hiçbir şekilde etkide bulunamaz. Danimarka hükümeti ve Danimarka ulusu bağımsız medyanın yayınladıklarından sorumlu tutulamaz'' diye konuştu.

  CLİNTON: MÜSLÜMANLARA HAKARET DOĞRU DEĞİL

  ABD'nin eski başkanı Bill Clinton, Hz Muhammet'in karikatürlerinin Danimarka ve Norveç gazetelerinde yayınlanmasının ardından, “Müslümanlara hakaret” edilmesine karşı olduğunu açıkladı.

  Clinton, Katar'ın başkenti Doha'da, “Ortadoğu'nun ekonomik geleceği” konulu bir seminerde yaptığı açılış konuşmasında, Yahudi karşıtı önyargılarla İslam karşıtı önyargıların yer değiştirmesi riskine karşı uyarıda bulunarak, şunları söyledi: “Bu korkunç örnek Avrupa'nın kuzeyinde Danimarka'da yaşandı, Bu karikatürler, tamamen İslam'a hakaret. Biliyorsunuz ki Avrupa'da son 50 yıldır sürdürdüğümüz savaşım, Yahudilere karşı önyargıları kırmaya, Yahudi karşıtlığına karşı mücadeleye yönelikti.”

  Clinton, “Ve şimdi ne yapmaktayız? Yahudi karşıtı önyargıların yerine İslam karşıtı önyargıları mı koyuyoruz? İnsanlar hoşlarına gitmeyen haberleri gördüğünde bir dinin, bir inancın, bir halkın tamamına mı çatacaklar? diye konuştu.


  LÜBNAN'DAN KINAMA

  Bu arada, birbiri ardına gelen boykot çağrıları ve protestolardan sonra, başta Danimarka olmak üzere bütün İskandinav ülkelerinin Ortadoğu'daki vatandaşlarını korumak için önlem almaya başladığı bildirildi.

  Danimarka Kızılhaç'ı, doğrudan tehditler üzerine Gazze ve Yemen'deki çalışanlarından ikisini çekerken, Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Cezayir, Mısır, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Suriye ve Pakistan'da bulunan vatandaşlarına ihtiyatlı olmaları çağrısında bulundu.

  Norveç Dışişleri Bakanlığı, Filistin topraklarında yardım çalışmalarına katılan 2 vatandaşını geri çağırırken, bugün bölgeden ayrılan bu kişiler dışında bölgede başka Norveç vatandaşı olmadığı belirtildi.

  Bakanlık, bütün tehditlerin ciddiye alındığını kaydetti.

  İsveç'teyse Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarından Gazze ve Batı Şeria'ya gitmemelerini istedi.

  BAE'DEN DANİMARKA MALLARINA BOYKOT

  Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) bir süpermarketler zinciri, Hz. Muhammed'in karikatürlerinin bir Danimarka gazetesinde yayınlanmasını protesto için Danimarka ürünlerini boykot kampanyası başlattı.

  Şirketin yöneticilerinden biri, bütün Danimarka mallarını boykot etmeyi kararlaştırdıklarını bildirdi.

  Yönetici, “Bu, İslam veya diğer dinlere saldırılara son verilmesine yönelik açık mesajdır” dedi.

  Danimarka ürünleri, Suudi Arabistan ve Kuveyt'te de aynı gerekçeyle boykot ediliyor.

  Danimarka'da Jyllands-Posten gazetesinin 30 eylülde Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınlaması İslam dünyasında tepkilere neden olmuştu. Danimarka hükümeti, konuya “fikir özgürlüğü” kapsamında baktığını açıklamıştı.

  DANİMARKALILARA “DİKKATLİ OLUN” UYARISI

  Bu arada, Danimarka Dışişleri Bakanlığı, ortaya çıkan gerilim nedeniyle Ortadoğu'ya giden vatandaşlarını çok daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

  Bakanlığın internet sitesinde dün yayınlanan açıklamada, Suudi Arabistan, Cezayir, Mısır, Ürdün, Lübnan, Pakistan, İran, Suriye ve İsrail'de bulunan Danimarkalıların dikkatli olmaları gerektiği ifade edildi.

  Açıklamada, “dikkatli olun” uyarısının mevcut durum nedeniyle yapıldığı belirtildi.

  Gazze'de bugün El Fetih militanları, Danimarka ve Norveç gazetelerinde Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayımlanmasını protesto amacıyla AB bürosuna baskın düzenlemişlerdi. Özür dilenmesini isteyen grup, bu ülke vatandaşlarının Gazze Şeridi'ne girmesinin engelleneceği uyarısında bulunmuştu.

  İKÖ VE ARAP BİRLİĞİ BM'YE BAŞVURUYOR

  İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve Arap Birliği, Danimarka ve Norveç gazetelerinde Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayınlanması üzerine, BM'den dinlere saldırıyı yasaklayan karar almasını isteyecek.

  İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Kahire havaalanında gazetecilere, İKÖ'nün BM genel kurulundan “dinlere her türlü tasallutu yasaklayan bir karar almasını” isteyeceğini açıkladı.

  Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet bin Helli de dinlerin horgörülmesini yasaklayacak BM kararının çıkarılabilmesi amacıyla İKÖ üyeleri ve Arap ülkeleriyle en üst seviyede temaslarda bulunduklarını açıkladı.

  Danimarka'da geçen eylülün sonunda bir gazetenin yayınladığı karikatürler, bu ayın 10'unda da Norveç'te bir gazete tarafından ”ifade özgürlüğü” adına yayınlanmıştı. Karikatürlerin yayınlanması, Müslüman dünyasında infial uyandırmıştı.

  KUVEYT KINADI

  Kuveyt, Danimarka'da bir gazetede Hz Muhammed'in karikatürlerinin yayınlanmasını kınadı.

  Gazete haberlerine göre, hükümet karikatürlerin yayınlanmasını ”ırkçılık” olarak nitelendirdi.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, “Danimarka gazetesinde karikatür yayınlanmasını kınıyoruz. Bu tasallut, daha önce de uluslararası topluluğun başına felaket açan iğrenç ırkçılığın bir türevinden başka bir şey değil” ifadesini kullandı. Yetkili, hükümetin bu “ırkçı tasallutun durdurulması için Arap ve İslam ülkeleriyle işbirliği yaptığını” söyledi.

  Jyllands-Posten adlı Danimarka gazetesi, geçen eylülde Hz Muhammed'in karikatürlerini yayınlamış, karikatürler bu ayın 10'unda da Norveç'te bir gazetede çıkmıştı. Karikatürler İslam ülkelerinde infial uyandırmış bulunuyor.

  AKİSTAN, AFGANİSTAN VE ENDONEZYA'DA GÖSTERİ

  İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürleri protesto amacıyla bugün Pakistan, Afganistan ve Endonezya'da yeni gösteriler düzenlendi.

  İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürleri protesto amacıyla bugün Pakistan, Afganistan ve Endonezya'da yeni gösteriler düzenlendi.

  Pakistan'da yaklaşık 5.000 kişi, ülkede bugüne kadar bu konuda yapılan en büyük gösteriyi düzenlediler. Kuzeydeki Peşaver kentindeki gösteride, Danimarka başbakanının ve karikatüristlerden birinin resimleri yakıldı. Gösteriye, bölge yönetiminden resmi yetkililer liderlik etti.

  Afganistan'ın çeşitli bölgelerinde de NATO güçlerinin bulundukları üslerin yakınlarında gösteriler düzenlendi. Kuzeybatıdaki Maymana'da NATO güçlerine bağlı Norveç askerlerinin de üslendikleri karargah dışında yaklaşık 200-300 kişinin katıldığı protesto gösterisi düzenlendi. Bu karargahta 20 Norveçli asker bulunduğu bildirildi.

  Afgan polis yetkililerine göre, üsse taşlar atan göstericilere karşı üsteki askerler, göz yaşartıcı gaz kullandı. Atılan taşların isabet ettiği bir kadın hastaneye kaldırıldı. Herat'ta da göstericiler bazı resmi binalara ve İtalyan güçlerinin bulunduğu üsse taşlar fırlattı. Göstericilerin resmi binalara ve üsse girmelerini engellemek için havaya ateş açıldı.

  Başkent Kabil'de de çeşitli gruplar, kentin dış mahallelerinde ayrı ayrı noktalarda toplandı . Güvenlik güçleri göstericileri, yaklaşık 3.000 kişilik yabancı diplomat, yabancı yardım görevlisi ve diğerlerinin bulunduğu kent merkezine yürümemeleri yolunda uyardı.

  Ancak bazı göstericiler Danimarka diplomatik misyonunun önünde toplanmayı başardılar ve binaya taşlar attılar. Polis güçleri bu göstericilere müdahale ederken, Dünya Bankası temsilciliğinin yakınında da polisle göstericiler arasında çatışma çıktığı bildirildi. Çok sayıda gösterici yaralanırken, gözaltına alınanlar oldu.

  Endonezya'da da çeşitli kentlerde gösteriler düzenlendi. Müslümanların çoğunlukta olduğu Açe bölgesinde, AB ofisinin dışında, öğrencilerin katıldığı bir gösteri düzenlendi. Ülkenin üç ayrı kentinde de gösteriler düzenlendiği bildirildi.

  Öte yandan Danimarka hükümeti, Endonezya'daki bütün yurttaşlarının, güvenlik gerekçesiyle bu ülkeyi terk etmelerini tavsiye etti. Malezya Başbakanı, İslam Konferansı Örgütü dönem başkanı Abdullah Ahmet Bedevi, karikatürleri kullanan yabancı gazeteleri ve bazı yerel gazeteleri kınayarak, ''Basın özgürlüğünün sınırları vardır. Bu özgürlük kullanılırken, diğer grupların hassasiyetleri dikkate alınmalıdır'' açıklaması yaptı.

  Japonya Dışişleri Bakanlığı da açıklamasında, protesto eylemlerinin giderek yayılmasından duyulan kaygı dile getirilerek, ''İlgili tüm tarafları gerilimi azaltma yönünde çaba göstermeye, durumu daha da vahim hale getirecek adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz'' denildi.
 • Sponsor Reklam
 • 08-02-2006, 13:05:20
  #2
  1/2
  Arkadaşlar bu durumu bizim de bir şekilde boykot etmemiz lazım, Danimaraka mallarını... Elinde kabarık spam listler olanlar, gün bugündür, İngilizce bir mesaj hazırlayıp gönderin.
 • 08-02-2006, 13:08:18
  #3
  1/2
  Küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum
 • 08-02-2006, 13:08:55
  #4
  Guest
  1/2
  danimarka halkını %80 i ateistmiş
  bu kadar piçin bir arada olduğu bi memleketten daha ne beklenirki
 • 08-02-2006, 13:13:56
  #5
  Guest
  1/2
  Kendi kendini Protesto edebiliyor bir Bir Gazete..Ama kendi kendini protesto edemeyen bir Ülkede !!

  İslam dünyasını rahatsız eden 12 Hz. Muhammed karikatürüne karşılık Danimarka'da bir gazete, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in 12 adet karikatürünü yayımladı.

  'Information' gazetesinde yayınlanan karikatürlerde Rasmussen, Ortadoğu’da yakılmaya çalışılan Danimarka bayrağını yangın tüpü ile söndürmeye çalışırken ve elinde mikrofon ‘I did it my way’ (Kendi yolumu çizdim) şarkısı söylerken resmedildi.

 • 08-02-2006, 13:24:43
  #6
  Guest
  1/2
  arkadaşlar bunlar kendi dinlerinin talep görmeyip bütün dünyada ezilen müslümanların dinine bağlılığını çekememenin sonuçları bence sinirlenmeyin. danimarka mallarını protesto etmenin zamanı şimdimi sizce? bugüne kadar kullandıklarımızı kullanmalımıydık yani?

  bence zorunlu olmadığımız ürünleri hiç almamalıyız sadece danimarka değil bütün müslüman düşmanlarının. danimarka şimdiye kadar bize farklı bakmıyordu şimdide aynı şekilde bakıyor bunu anlamak gerek.
 • 08-02-2006, 20:47:53
  #7
  1/2
  http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/4692518.stm

  Habere göre Türkiye'nin başı çektiği ülkelerden hacker saldırıları başlamış Danimarka sitelerine.
  AdSense EFT Banka Şube Kodları
 • 08-02-2006, 20:53:02
  #8
  1/2
  Skeleton adlı üyeden alıntı
  http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/4692518.stm

  Habere göre Türkiye'nin başı çektiği ülkelerden hacker saldırıları başlamış Danimarka sitelerine.
  Geç bile kaldılar
 • 08-02-2006, 20:55:55
  #9
  1/2
  SLiM_BoY adlı üyeden alıntı
  Küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum
  Tutmana gerek yok...
  Danimarkanın bu fikirlerinin gelmişini geçmişini rasmuŞŞen denen eşcinsel pokemonunu ürünlerini tarihçesini coğrafi konumunu halkın geçim kaynağını etnik yapısını nüfusunu gayri milli hasılasını ülkedeki internet kullanma oranını zikeyim...