Koineks
 • 09-11-2009, 09:02:25
  #1
  1/2
  Ünlü Türk tasarımcı Murat Günak’ın Mindset adıyla prototipini ortaya koyduğu elektrikli Türk otosunun üretimine dönük “güçbirliği” netleşti.

  Günak’ın hayalindeki elektrikli Türk otomobilinin üretiminin “yaratıcı ortağı” Alphan Manas oldu. 8 Türk girişimcinin desteklediği ikili 2011’de dünya devlerinden önce 3 elektrikli otoyu vitrine çıkaracak.

  Biri Deniz Taksi, İddaa, OGS ve Bilyoner.com gibi projeleri yaratıp devlete milyarlarca dolarlık gelir kapısı açan ünlü Türk fütürist Alphan Manas. Diğeri Ford, Peugeot, Mercedes ve Volkswagen Grubu’nda etkin rol almış dünyaca ünlü Türk tasarımcı Murat Günak. Bu iki önemli isim Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da desteğini alarak dünya otomotivine Türkiye’den büyük bir imza atmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin kendi alanlarında iki önde gelen ismi, ilk elektrikli otomobili hayata geçirmek için güç birliğine gitti. İşbirliklerini ‘yaratıcı ortaklık’ olarak adlandıran bu ikili 2011’de piyasaya 3 yepyeni elektrikli otomobil sunacak. 8 Türk girişimcinin de destek verdiği Günak ve Manas’ın hedefi dünya devlerinden önce bu işi başarmak.

  Mindset’i unutun
  Murat Günak ve Alphan Manas’la oluşturdukları işbirliğiyle gerçekleşecek müthiş projeyi konuştuk. Günak, öncelikle “İlk başta Başbakan Erdoğan’ın denediği ve gündeme yerleşen Mindset projesini tamamen unutun. Geliştireceğimiz projenin Mindset’le ilgisi yok” mesajı verdi.

  3 elektrikli model
  Mindset’in sadece bir prototip ve şov otomobili olduğunu belirten Günak, gerçek projenin halkın ulaşabileceği maliyette elektrikli otomobilleri vitrine çıkarmak olduğun bildirdi. Günak, şunları söyledi: “Mindset, fiyatıyla üst sınıf bir otomobil. Biz bu araçla hem hükümete hem de dünya kamuoyuna elektrikli bir araçta neler yapabileceğimizi net şekilde gösterdik. Şimdi ise hem Başbakan’ın hem de Yatırım Ajansı’nın desteklediği 3 farklı elektrikli araçtan oluşan gerçek proje üstünde çalışıyoruz.”

  Fiyatı 15 bin Euro
  Günak, sanayi devrimini ve otomotivde markalaşmayı kaçıran Türkiye’yi yeni otomotiv çağında söz sahibi yapabilecek projenin ayrıntılarını şöyle anlattı: “Projemiz küçük sınıfta 3 kişilik bir otomobil, 4 kapılı bir aile otomobili ve küçük hafif ticari araçtan oluşuyor. Başbakan Erdoğan’la görüşmenin ardından çalışmalara hızla başladık. B sınıfındaki küçük aracın yaklaşık 15 bin Euro, aile otomobilin fiyatının ise 30 bin Euro olması için çalışıyoruz. Araçların prototipleri 2010’da ortaya çıkacak. Piyasaya 2011’de sunmak istiyoruz.”

  Önce biz satışa sunacağız
  Alphan Manas da şunları dile getirdi: “Günak, projelerin başında. Ben ise daha önceki tecrübelerimi kullanarak işin altyapısını, finansmanını çözeceğim. Hayalimde hep uçaklar ve otomobiller vardı. Uçak projem olmadı ama otomobili başaracağız. İkimizin de en büyük hedefi elektrikli otomobiller konusunda hergün yeni açıklama yapan büyük otomotiv üreticilerinden önce Türk malı elektrikli otomobilleri piyasa sunmak.”

  kaynak: http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=214697
 • Sponsor Reklam
 • 09-11-2009, 10:02:26
  #2
  1/2
  Vatanıma üretim yakışır, ama önüne kesmezlerse.
  istanbulife.de
 • 09-11-2009, 11:39:32
  #3
  1/2
  Ülkemiz artık kendi potansiyelini kullanmaya başlamalı.
  Zehir gibi bilim insanları var. Destek olmak ve ilgi göstermek gerek...
  WebMaster eskisi...
 • 09-11-2009, 12:43:09
  #4
  1/2
  "İkimizin de en büyük hedefi elektrikli otomobiller konusunda hergün yeni açıklama yapan büyük otomotiv üreticilerinden önce Türk malı elektrikli otomobilleri piyasa sunmak.”"

  Demiş sevgili vatandaşımız ama zaten elektrikli arabalar kullanılıyor 2-3 senedir.Webmaster formunda size googleden örnek vereyim.Google çalışanlarının % 20 kadarı elektrikli araba kullanıyor şarjınıda güneş piileri vasıtasıyla elde ediyorlar.Garajlarında akşama kadar şarj oluyor.

  Tamam yapsın etsin destek var ama sallamasın.hyundai elektrikli oto,hibrit oto çıkardı piyasa için.

  Birde bizim ülkemizde bu otoyu satışa sundu diyelim şarjı için normal şebekeden faydalansak fiyat yine katlanacak.Güneş pillerini örnek alsalar diyeceğim ülkem daha ucuz maliyetli güneş pili yapamıyor yine kitlenecek.Bir araba için 1,5 metrekare güneşpili alsak 30 bin $..Bu iş yaş.
  adfhfgkjlmnbcgvhjmöklkşlk
 • 18-11-2009, 21:21:37
  #5
  1/2
  Hayırlısı olsun inşallah projenin yarısında projeye yabancı ortak dahil etmezler.
 • 18-11-2009, 21:41:01
  #6
  1/2
  Yaparlarsa çok güzel olur inş. da tutar en azında otomobil aldığımız zaman ödediğimiz para yurt içinde kalır.
 • 19-11-2009, 20:56:55
  #7
  1/2
  tesla motors'un arabaları süper. ama ülkemizde elektrikli araç mevzuatı nasıldır bilmiyorum. vergisi falan nedir? yurtdışından tesla aracı getirtmek arabanın fiyatı dışında bana kaça patlar?
 • 19-11-2009, 21:09:49
  #8
  1/2
  resimde olsaymıs bır kac tane daha guzel olmurmus
 • 22-11-2009, 00:16:58
  #9
  1/2
  Türkler yapıcak sadece türk malı yazacak ancak türk malı değil dışardan geliyor parçalar