Koineks
 • 26-08-2015, 10:26:41
  #1
  1/2
  AKINOID-3 (AKINCI-3) ÇOK YAKINDA


  Model : İnsansı Robot Projesi 3. Prototip (AKINOID)
  Proje Başlangıç Tarihi : 13.04.2013
  Proje Bitiş Tarihi : Test Aşamasında
  Ağırlık : 85 kg
  Yükseklik : 160 cm
  Genişlik : 80 cm
  Yürüyüş Hızı : Test Aşamasında
  Pil : Li-Ion (44 v)
  Pil Süresi : 2 saat
  Konuşma Dili : Türkçe
  Eklem Yapısı : 53 Eklem: Elektromekanik – BLDC Motor + Patentli Redüksiyon Tasarımı
  Kabiliyeti : 3D görme, obje tanıma ve takibi, insan algılama ve takibi, konuşma, yürüme – denge, geliştirilmiş konuşma algılama ve yorumlama motoru, ortam sıcaklığını algılama, Koku algılama (Karbon Monoksit), Programlama ve kontrol arayüzü (IDE)


  Videosu :  Bilişim ve teknoloji kelimelerinin Türkiye’de bilinirliğini artıran ve attığı teknoloji adımlarıyla bu alanı ülkemizde en üst seviyelere çıkaran AKINSOFT, Dünya’da bu alanda yerini sağlamlaştırmaya hazırlanıyor. Bu bilinçle girdiği Robotik Teknolojiler çalışmalarının meyvelerini almaya başlayan AKINSOFT, İnsansı Robot AKINOID-3’ü (AKINCI-3) çok yakında kamuoyu ile paylaşacağını açıkladı.

  AKINSOFT yetkilileri tarafından yapılan açıklamada geçtiğimiz dönemde yapılan İnsansı robot çalışmaları olan AKINCI serisinin 3. ve sonraki dönemde çıkacak devam prototiplerinin AKINOID olarak adlandırılacağı dile getirildi. Ayrıca yapılan açıklamada AKINOID-3 (AKINCI-3) insansı yapıya daha yakın olarak üretildiğini, yapay zekasıyla öğrenebilme kabiliyetine, jest ve mimiklere sahip olduğu belirtildi. Yayınlanan kısa tanıtım videosunda uzuvlarındaki hareketliliği, karşısındaki insanla etkileşime geçtiği ve oyun oynayabildiği gözlemlendi. AKINOID-3, “Çok Yakında” adlı kısa tanıtım videosuyla Türkiye’de ve Dünya’da yoğun bir ilgiyle karşılanacağa benziyor. AKINSOFT Yetkilileri robotik çalışmalarının bununla sınırlı kalmadığı AKINOID-3’le eş zamanlı robotik uygulama merkezinde kullanıma başlayacak garson robot çalışmalarında da ciddi yol kat edildiğini ve ocak ayı içerisinde tamamlanmasını planlandıklarını belirtiler. AKINSOFT’un robotik teknolojiler konusundaki çalışmaları ülkemizin bu alandaki ciddi gelişiminin canlı örneği niteliğinde. Bilindiği üzere; Türkiye’nin ticari anlamda ilk insansı robotu olan AKINCI-1; sorulan sorulara cevap verebiliyor, matematiksel işlemleri kolayca yapabiliyor, görüntü takibi yapıp, verilen komutları yerine getirebiliyordu. Bunların haricinde insan kas sistemini ve hareketlerini birebir taklit etme yeteneğine de sahip durumda idi. Türkiye’de üretilmiş ilk ticari insansı mobil robot olan AKINCI-2 ise; AKINCI-1’in gerçekleştirdiği özelliklerin yanı sıra, ayakları üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor, bulunduğu ortamı 3 boyutlu olarak algılayabiliyor, yakınında bulunan kişilere doğru odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyordu. Bütün bu özelliklerin yanı sıra daha insansı bir yapıyla kabiliyeti ve işlem gücü artırılan AKINOID-3 (AKINCI-3), sürpriz özellikleriyle çok yakın zamanda tüm kamuoyu ile paylaşılması öngörülmektedir.

  AKINSOFT 2015 vizyonu olan 2015 yılında İnsansı Robotların seri üretimine geçme projesi için de adımlar atmaya başladı. 2015 AKINSOFT’un yılı olarak hafızalarda yer edecek ve tüm Dünya AKINSOFT’un teknolojik çalışmalarını konuşacak.

  Alıntı : Akıncı 3

  WebTasarım , Grafik Tasarım & Logo Tasarımı En Uygun Fiyatlara !

 • Sponsor Reklam
 • 26-08-2015, 11:06:58
  #2
  1/2
  Bence bunlarla uğraşmak yerine yapay zeka ile uğraşılması gerekiyor.
 • 26-08-2015, 13:35:06
  #3
  1/2
  abcgrup adlı üyeden alıntı
  Bence bunlarla uğraşmak yerine yapay zeka ile uğraşılması gerekiyor.
  yapay zeka yapılıyor bu robot üzerinde fakat dediğiniz gibi sadece yapay zekaya odaklansalar çok daha iyi olur çinliler ne robotlar çıkarttılar

  WebTasarım , Grafik Tasarım & Logo Tasarımı En Uygun Fiyatlara !

 • 26-08-2015, 17:19:42
  #4
  1/2
  limonluck adlı üyeden alıntı
  yapay zeka yapılıyor bu robot üzerinde fakat dediğiniz gibi sadece yapay zekaya odaklansalar çok daha iyi olur çinliler ne robotlar çıkarttılar
  Yapılıyor da ne yapılıyor biz bunlarla 50 sene daha uğraşırız, Amerika aldı başını gitti. Giyilebilir robot üretiyorlar. Yüklen 50 kiloyu koşa koşa dağa bayıra tırman. Elle tutulur gündelik hayatta işe yarar bir şeyler yapılması gerekiyor. Kendimize has programlama dilimiz bile yoktur. Bu robotu neden yapmışlar anlamadım bana reklam amaçlı geldi.
 • 28-08-2015, 02:22:03
  #5
  1/2
  Helal olsun, ülkemiz için umut verici bir çalışma.
  HaberMatik Açık Kaynak Kampanyası! - Soru Savar
 • 28-08-2015, 03:17:09
  #6
  1/2
  Tek kelime ile helal olsun adamlara bizde birşeyler yapacağız diye uğraşıp duralım....
 • 28-08-2015, 04:07:24
  #7
  1/2
  AKINOİD nedir ya özgünlüm orjinallik sıfır
  Siteniz hacklenirse anında haberiniz olsun ister misiniz? Onaysız işlem yapmayın