Koineks
 • 12-11-2012, 15:49:15
  #19
  1/2
  TuzsuzT adlı üyeden alıntı
  Google mantığında "site tanıtım yazısı" diye bir kavram mı var? Varsa ne zaman çıktı? Zaten tanıtım yazısının amacı "bir konu hakkında yazılmış bir makale" süsü verip, içeriğine yerleştirilen linkleri de sanki kaynak siteymiş gibi göstermek değil mi? Bununla beraber "alakalı site" konusunda da yanılıyorsunuz. Önemli olan tanıtım yazısı alınan sitenin aynı içerikte site olması değil, güçlü ve otoriter bir site olmasıdır. Böyle olmasaydı siz de arkadaşa tavsiye verirken haber sitelerinden alın demezdiniz değil mi? Neden haber siteleri diyorsunuz, çünkü herkes biliyor ki haber siteleri sürekli güncellenen güçlü sitelerdir.
  Öncelikle tespitiniz için teşekkür ederim. Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz.
  Şimdi detaya inmek gerekiyor sanırım..

  Evet tanıtım yazısının amacı "bir konu hakkında yazılmış bir makale" olmasıdır. Süsü verilmiş demek abartı olur.. Direk makaledir. Makale içinde verilen linkler ise kaynak değil referanstır.. Kaynaklar makalelerin footer kısmında olur. Referanslar makalenin içindeki linklerdir.

  Tanıtım yazısı alınan siteleri bir kaç kategoriye ayırmak gerekiyor. belirtiğiniz gibi haber siteleri güçlü sitelerdir. Ve çok önemli nokta: genelde dışarıya link vermezler. Bu tarz bir siteden alınan linkin size faydası vardır. Yani genelde dışarıya link vermeyen bir siteden tanıtım yazısı alabiliyorsanız hiç durmayın alın. Otorite siteler dışarıya fazla link vermez. Verenler de zaten Nofallow verir.. Bir etkisi olmaz..

  Aynı şekilde düşünürsek, sadece tanıtım yazısı yayınlamak için açılmış ve sürekli dışarıya dofallow link veren bir siteden alınan tanıtım yazısının da kimseye bir yararı olmaz.. Bildiğiniz üzere Google mühendisleri de cahil değil. Bunu biliyorlardır. Ayrıca bu yaptığınızın hile olduğu apaçk ortadadır ve sizi yükseltmek yerine düşürür.

  Kısaca özetlemek gerekirse:
  Alanında otorite olan ve dışarıya (genelde) link vermeyen bir siteden alaağınız tanıtım yazısı etkili "olabilir".
  Fakat
  Alanınızla alakasız olan hem de içeriğinde farklı sitelere giden bir çok tanıtım yazısı barındıran sitelerden alacağınız tanıtım yazılarının "kesinlikle zararı olur"
  Ayrıca
  Alanınızla birebir alakalı bir siteden alacağınız "link" tüm tanıtım yazılarından "daha etkilidir"

  Diye düşünüyorum.

  Önemli not (Sanırım bunu belirtmem gerek):
  Bunlar benim şahsi görüşlerim ve tecrübelerimle kaleme aldığım fikirlerimdir.
  Genel bir başarı ve başarısızlık ifade etmez.

  Saygılarımla.
 • Sponsor Reklam
 • 12-11-2012, 17:48:37
  #20
  1/2
  Tek yapman gereken şu aslında: Makaleni yaz ve makalene uzaktan bak seo olmasa böyle bir makale yazılabilir ve bu sitelere buradan link verilebilir miydi bir başkası tarafından diyerek düşün. Eğer verilebilirdi diyorsan makalen seo uyumludur. Eğer verilemezdi diyorsan makalen seo uyumlu değildir. Yani yazdığın şeyin mevcut standartlara uygun olup olmadığını değil "doğal" olup olmadığına bakacaksın. Bu hem mevcut algoritmalardan geçmeni hem de gelecekte karşılabileceğin yeni algoritmalardan sıyrılmanı sağlayacaktır. Şimdi şöyşe düşün. Bir makale yazıyorum ve bu makalenin içine alakasız 3 link ekliyorum. Diyelim ki google bunu anlamıyor ve olumlu etkisi oluyor. Peki ya sonraki güncellemelerde google beni bu yüzden hırpalarsa? İşte işin bu kısmını düşünerek alakasız değil alakalı makalelerden alakalı linkler vermeli ve almalısınız.
  Profesyonel Çeviri ve Makale / İçerik Üretim Hizmetleri
 • 13-11-2012, 00:30:19
  #21
  1/2
  Yazzar adlı üyeden alıntı
  İlginize teşekkür ederim.

  Bu bilgileri verirken kişisel tecrübelerime dayanarak yazdım.
  Tanıtım yazılarının (herhangi bir siteye üstün körü verilmiş olanlarından bahsediyorum) etkisi olduğunu düşünmüyorum. Defalarca yaşadım. Tam tersi sıralamayı düşürebiliyor.. Doğru kullanılıdğında etkili olabilir ama bir çok kişi blog sitesi açıp hacklink ile PR yükseltip tanıtım yazısı yayınlıyor.. Bu olmaz..

  Tanıtım yazısının nasıl etkili olduğuna dair kısa bir olaydan bahsedeyim belki taşlar yerine oturur.. Örneğin Laminant Parke sattığınız bir siteniz var. Yükselmesini istiyorsunuz. Doğrudan 50 tane siteye tanıtım yazısı verseniz de yükselmez.. Ancak şu şekilde yaparsanız olur.. İlk önce laminant parke ile ilgili 3-4 site açacaksınız her birine benzer içerikler gireceksiniz. Daha sonra o sitelerden birbirine tanıtım yazıları ekleyecekisniz. Çapraz bağlama yöntemiyle. Ve çapraz bağlama ile bağladığınız her sitede ANA sitenizin linki olacak (bu sistemle ana siteniz için tanıtım yazısı almanıza bile gerek yok) direk sıralamaya etki eder.. Hatta etki etmez, sıralamaya adeta tecavuz eder.

  Linkler silinebilir demişsiniz. Aynı şekilde Tanıtım yazıları da silinebilir veya kaldırılabilir veya site kapanabilir. Tanıtım yazılarının yayınlandığı sitelerin hangisinin ömrü 2 seneden uzunki. Varsa bile çok azdır. Ayrıca sizin de belirttiğiniz gibi tanıtım yazısı alırken dikkat edilmesi gereken hususları zaten yazdım.. Hemen hemen fikirlerimiz aynı. Biraz fazla tepki göstermişsiniz bana göre.

  Saygılarımla.
  Çoğu noktada yanlış düşünüyorsun