Aspire
Koineks
 • 11-05-2009, 20:13:25
  #19
  1/2
  Beni görüşüm kesinlikle sola dayalıdır. Zaten Latin alfabeleri soldan başlar yazmaya. Resimleri de yazıları da alışkanlık olduğu için soldan - sağa tespit ederiz. Google Botları da siteleri yukarıdan aşağıya - soldan - sağa indexler.

  Bunun Bilimsel Tespiti de Yapılmış :

  Resimde görldüğü gibi sol kısım en çok dikkati alan bölüm. ( Beynin Isı Haritası )


  Kraloyun örneğini vermişsin mesela, ben de oyunlar1 ve oyunskor.com örneğini veriyorum. Bu siteler kraloyun'a göre daha kullanışlı görünüyor. Bunların yanında Dünya'nın en iyi oyun siteleri y8.com 123peppy 123bee tarzı siteleri incelerseniz menüler hep solda yer alır. Sağ - Sol tartışması bence pek mantıklı değil. Önemli olan sitenin kullanışlı yerleştirilmesi ve ziyaretçiyi memnun etmesidir. Zaten tüm yapılan eylemler ziyaretçi psikolojisine yöneliktir. Zİyaretçi ne istiyorsa, bunları tespit edip ( analitik gibi bilimsel veriler ile ) ona göre bir harita çizmek gerekir. Şimdiye kadar 30 kadar siteye Seo Analizi hizmeti sundum. Bunun içinde devlet siteleri ve yabancı dildeki siteler de mevcut.

  Siteleri Ön Plana Çıkaran Etmenler :

  * Sade renk, etkili içerik.
  * Hızlı erişim, sade reklam yerleşimi.
  * Sosyal etkilere açık olmalı ( Ziyaretçilerinin Egosuna Önem Vermeli )
  * Tüm taracıyalarda veya sistemlerde desteklenebilirlik.
  * Monolog tarzından uzaklaşıp, dialog tarzına yaklaşmalı. ( Bazı siteler için geçerlidir. )
  * Geçerli XHTML Strict veya Transitional
  SEO DERSLERİ - YENİ SİTELER İÇİN 10 MADDELİ SEO
 • Sponsor Reklam
 • 11-05-2009, 22:11:37
  #20
  1/2
  teşekkürler güzelmiş +rep
 • 11-05-2009, 22:42:32
  #21
  1/2
  Bir insanın algısı tam sağ köşede ya da sol köşede yoğnlaşmaz.
  Altın kesit diye bir kavram vardır fotoğrafçılıkta, sinemada ve grafik tasarım da kullanılan.
  Altın oranı ekranınıza uygularsanız ve ortanın biraz solunda ve sağında asıl algı merkezini bulursunuz.

  Ama bu bir resme ya da grafiğe bakış için geçerlidir.
  Siz metin dolu bir sayfaya baktığınızda ilk dikkatinizi çeken yer neresi olursa olsun sayfayı disipline etmek ve okumak için sol üst köşeye gidersiniz. Ve sol dan sağa doğru yukarıdan aşağı taramaya başlarsınız.

  Eğer bir film çekiyorsanız ana objeyi ortanın soluna ya da sağına koyabilirsiniz ana algı merkezlerine. Ama sitenizin hangi kategorilerde disipline edildiğini göstermek isteyenler önceliği sola verirler. Çünkü önce soldaki bloklara bakarız. Çünkü okuma işlemine başladığınızda gözlerini alışık olduğu gibi sol satır başına doğru gidecektir.
 • 12-05-2009, 01:41:37
  #22
  1/2
  Cenk adlı üyeden alıntı
  Ve o yüzden sitelerde menüler sola, reklamlar sağa koyulur.
  Sitelerde yoğunluk sol taraftadır. digiklan'ın dediği doğrudur.
  digiklan adlı üyeden alıntı
  Hocam yazının bu kısmına katılmıyorum.
  Mağaza ile web sitesi aynı şey değildir. Web sitesinde dikkat soldan başlar ve solda yoğunlaşır. Çünkü bizim yazma tekniğimiz soldan sağa doğrudur.
  Kitap okurken soldan sağa doğru gittiğimiz için web sitelerinde de algının soldan başladığını düşünenlerdenim.
  Yoğunluk ne sağda ne solda, Ortadadır. Çünkü kullanıcı aradığı içeriği solda kategorilerin yazdığı kısıma bakarak aramaz içeriğin ortada olduğunu adı kadar iyi bilir. Onun içinde reklamlar içeriğin ortalarına, başlarına veya sonlarına koyulursa iyi tık oranı alınır.
 • 12-05-2009, 02:36:39
  #23
  1/2
  Alıntı
  Web sitenizde - siyah - Kırmızı ve gök kuşağı gibi renkli tasarımlardan uzak durmak ziyaretçiyi sitede uzun tutmanın ilk adımlarından birisi olarak geliyor
  katılmıyorum. siyah belki itici renk tonu olabilir ama diğer renkler için bu söylenen bence doğru değil. özellikle kırmızı çekici renktir.
 • 12-05-2009, 04:50:15
  #24
  1/2
  Arkadaşlar dileyen katılır , dileyen katılmaz uluslar arası ve katılımın vip olduğu bir seminerden faydalanmanız açısından notlarımı sundum sizlere hepsi bu kadar.

  kırmızı çekicidir evet ilgi uyandırır nerede görürseniz dönüp bakarsınız ama bunu düzenli kullandığınız zaman size getirisi vardır , örneğin son haber vs gibi deniyor.

  kalbin renkleri olarak bilinen renk kırmızı ve siyah değilmiş bunlar ilk olarak çekici ve asil gözükselerde bir bütünü temsil ettiklerinde hem göz yoruyor hemde kişinin uzun süreli değil kısa süreli ilgisini çekiyormuş.

  renk karmaşasıda buna ilaveten bir konudur.

  bir arkadaş adsense örneği vermiş denemenizi tavsiye ederim , bende faydasını görüyorum 2'ye katlandı diyebilirim tıklamalarım.

  hayırlı geceler
  Profeyonel Tasarım Hizmetleri [MEDYA BABA]
 • 13-05-2009, 01:49:28
  #25
  1/2
  arkadaşın renklerin etkisi üzerine söyledikleri tamamen doğrudur. internette renklerin insanlar üzerindeki etkileri diye aratırsanız bilimsel sonuçları daha iyi görürsünüz.

  Burada olumsuz renklerin etkileri yerine faydalı renkleri konuşmak daha iyi olur. Beyaz insanın içini açar ve kendini güvende hissetmesini sağlar. Ama en iyi renk turuncudur. Çünkü turuncu hem site içeriğini kalabalık gösterir hem de insanda sahiplenme hissi yaratır. Bu hissi tadan ziyaretçi hem sitede daha uzun süre kalır hem de daha sonra yine oraya gelme ihtiyacı hisseder. Bir tarihte Hollanda milli takımı teknik direktörü şöyle demiş: Turuncu forma bizi sahada daha kalabalık gösteriyor.
  Gerçek Nedir?
 • 13-05-2009, 02:33:02
  #26
  1/2
  Teşekkürler güzel bi anlatım olmuş.
  Sanal Alem İşte Dalgasız Denizde Herkes Kaptan...
 • 13-05-2009, 03:00:22
  #27
  1/2
  Emeğine sağlık hocam güzel bir yazı olmuş renk konusunda katılıyorum size renkler kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilir. kırmızı rengi göz alıyor, gri renk gözü yoruyor diye biliyorum. kozmik bilim uzmanlarınında son zamanlardaki Tv programlarındaki açıklamalarında renklerin insan hayatındaki önemine sık sık vurgu yapıyorlar webmaster arkadaşların bu detayı göz önüne almaları gerekir. herkese kolay gelsin.