Aspire
Koineks
 • 31-10-2006, 09:27:41
  #1
  1/2
  Bazı arkadaşlar sidik yarışına giriyor zaman zaman forumda.
  Backlinki bile olmayan bu site nasıl üst sırada çıkıyor diye tartışmışlar o yazıda. Öncelikle bilmeleri gereken yada unuttukları nokta şu;
  Google amcanın işine akıl sır ermez, daha dogrusu insanların google amcayı çözmesini istemediklerinden çogu zaman mühendisleri insanların farklı şeyler düşündürüp gerçek hedeflerinden saptırıyorlar.

  Bir çok arkadaşımız bu felsefeyi anlamak istemiyor yada daha yolun başındalar zamanla anlatayacaklar.
  R10.net işte bu felsefeyi arkadaşlara anlatmak için kuruldu. ilk zamanlar bende bi ara kafayı yemiştim ama artık bazı şeyleri anlamamam gerektiğini ögrendim yani Google Nirvanasına ulaştım

  Google algoritmasını yazan beyin takımı mühendisleri dışında kimse, aslında algoritmada neler olup bittiğini tam olarak bilmiyor ve kimseninde bilmesini istemiyorlar.
  Arkadaşların tartıştığı O siteye link veren güçlü bir site vardır belki, aynı adamın pr8 sitesi bu sitesini linklemiş olabilir..
  (başkalarıda gidip link almasın diye google backlinkleri ekrana basarken blocklar her zaman ama her zaman )

  Öyle google her siteden alınan backlinkleri EKRANA BASMAZ diye çok defa söylemiştim. Ekrana basmamasının bir diger nedeni ise pagerank algoritmasını çözmeye çalışan rakiplerinin (microsoft ve yahoo gibi) ekmeğine yağ sürmek istememesi.

  site: domain.com yazınca çıkan linkler sadece buz dağının su yüzünde görünen kısmıdır. Google amcanın filtreledigi ekrana basmadığı onlarca, belkide binlerce link vardır her zaman ama herzaman bunları ekrana basıp insanların çözmeye çalışmasını engellemek tek gayeleri.

  Bunu artık hepimizin anlaması gerekiyor... Googleda "site:domain.com" yapılan arama sonucu backlink olarak gördüklerimiz sadece bize fikir versin diye gösterilen küçük bir bilgi... Google ağzımıza bir parmak bal çalıyor hepsi bu.

  Backlinklerin tamamının gösterilmesi demek, google algoritmasının çözülmesine kendinin katkı sağlaması demek. Kendi sonunu getirmesi için rakiplerine yardım etmesi demek. Ki bunuda google asla istemez. Google algoritması ticari bir sır. Google kullandığı sistemi çözmeye çalışan onlarca (msn, yahoo vs vs) rakibinin ekmegine yağ sürmemek için backlinklerin tamamını asla ama asla ekrana basmaz...

  Özetle: o sitenin orada olmasının vardır mantıklı bir nedeni ama öyle backlinklere falan bakıp göremeyiz,

  O site için google amca 63 backlink var derken
  Oysa aynı site için AltaVista 1,040 backllink var diyor.

  Ne yani şimdi google teknolojisi backlinkleri hesaplayamayacak kadar aciz mi ki ?
  Aciz değil ama ticari sırrını rakiplerinin bilmemesi için ekrana basmayacak kadar kurnaz....
  Ayrıca şunuda kimsenin unutmaması gerek ki, Google amcayı Google yapan şey işte bu bilinemeyen sır perdesi.

  Eğer google algoritması çözülürse bu google' un sonu olur. İlk sıralarda hep spam siteler, qorno siteler, kumarsiteleri çıkar...
  Şöyle düşünün: "Turkey yada istanbul" diye yapılan bir aramada, sözde ermeni katliamı adı altında, ermenilerin kurduğu sitelerin en üste oldugunu düşünsenize...
  Gerçegi bilmeyen dünyalı bir çok insan Turkiye düşmanı haline getirilebilir.
  İnsanların sıralama sonuçlarına müdahale edememesi için algoritmasının çözülmemesi gerek... Bu hepimi için en hayırlısı ve en iyisi bundan emin olabilirsiniz.

  Algoritma çözülürde, sıralama sonuçlarına webmasterlar yapay yollarla müdahale ederse ve ziyaretçileri tatmin etmezse herkez alternatif arama motorlarına yönelir ve google biter...

  Bu sebepten dolayı olayı sadece basit bir backlink olarak kimse algılamasın. Basit bir backlink altında binlerce neden var.

  Google amcanın sitenize ait ekrana bastığı backlinkler sadece size yüzeysel olarak fikir verme amaçlıdır... Hiç bir zaman gerçek rakamlar degildir.

  Eger ki sitenizin backlinklerini görmek istiyorsanız bu konuda en iyi yer altavista.com sitesidir. Buraya girerek link:sizinsiteniz.com yazarak sitenizin backlinklerini görebilirsiniz.
  Bir Güldün Yâr sen, hep elime batanı
  Seni dalından kopardım, kan doldu avuçlarım...
 • Sponsor Reklam
 • 31-10-2006, 12:15:05
  #2
  1/2
  Çok iyi tespitlerde bulunmuşsun radmin.google amcaya hayranlığın da belli oluyor tabi.
 • 31-10-2006, 12:56:55
  #3
  1/2
  aşmış daha ne olsun güzel yazdın akıl sır ermez hep ticari işler bunlar berkide backlinkleri göstermiyor yada o sitenin sahibi google amcanın $ sevdigi şeylerden vermiştir ( teori belkide vardır )
 • 31-10-2006, 14:17:21
  #4
  1/2
  radmin adlı üyeden alıntı
  Eger google algoritması çözülürse bu google' un sonu olur.İlk sıralarda hep spam siteler, ***** siteler, kumarsiteleri çıkar... Sıralama sonuçları ziyaretçileri tatmin etmezse herkez alternatif arama motorlarına yönelir ve google biter...
  Bu sebepten dolayı olayı sadece basit bir backlink olarak kimse algılamasın...
  __________________
  simdiki durum farklı mı sence?
  yoksa siz de mi yeni nesil yalaklardansınız?
 • 31-10-2006, 14:18:56
  #5
  1/2
  İyi de bazı sitelerin hakketten backlinki yok
  Sırf google ile değil bir sürü araç ve siteyle bakıyorum adamın be backlinki var ne pagerankı ama ZOR bi kelimede 1. sayfada.. Üstelik içerik pek yok, tasarım pek yok, domain pek uyumlu değil!!! Hem kel hem fodul denirya böyle siteler gogle da çok gzüel yerdeler.

  Ben sonunda kendi deneyimlerimle Googlenin site açılış TARİHine fazlasıyla önem verdiğini düşünüyorum. Diğer bir çok kriterin başında bence..
 • 31-10-2006, 14:37:30
  #6
  1/2
  Aslında bu cümleyi bir arkadaşımız söylemişdi fakat nickini unuttum, söylediği şuydu ve bence çok doğru: seo yöntemleri sitelerde uygulamak değil google gibi düşünmektir.Yani google kriterlerini düşünerek yakalamak.
  Arkadaşımızın çok güzel ve doğru bir sözüydü bu bence.Yani bilinmeyenleri yakalayan bir site elbette + ları artıcak, çünkü diğer bilinen tüm yöntemleri herkez sitelerinde uyguluyor ve tüm dünya biliyor.Hak vericeksiniz ki arada bir fark olmalıki sıralama yapılabilinsin.
 • 31-10-2006, 14:52:14
  #7
  1/2
  Bu seo işinin sonu nereye varacak çok merak ediyorum.
  Örnegin hosting işi yapan binlerce belkide onbinlerce firma yada firmacık var.
  hosting diye arama yapıldığında bunların çıkmamasının suçlusu kim.
  Gerçi orada bir suç yok ama yinede insan merak ediyor
  Bir Güldün Yâr sen, hep elime batanı
  Seni dalından kopardım, kan doldu avuçlarım...
 • 31-10-2006, 15:04:20
  #8
  1/2
  Ufak detaylar büyük sonuçları doğuruyor sanırım. Sitelerde alt tagı kullanmakdan tutun linklerin titlelarına vsvs. bir şekilde siteler bazı bölümleri atlıyor ama asıl sıralamayı yapan bence özgün içerik ve no-spam. Kriter denilen ipleri tutturan siteler elbet daha fazla + kazanıyor fakat bence özgün içeriğin sağlanması öncelikli olarak çok önemli.
 • 01-11-2006, 01:22:17
  #9
  1/2
  Google'ın işine sır ermez. bazen seo yaptığını ertesi gün çıkatır. bazen 5-6 ay sonra ondan sonrada bir bakmışsın 2 gün içinde 4. sayfadasın