• 19-12-2016, 14:56:00
  #1
  1/2
  Merhaba ;
  Arkadaşlar yaklaşık 4-5 yıldır sektörde kendi çapımızda seo ile ilgileniyoruz. kendi tespitlerimce wordpress vb. sitelerde kullanılan cache sistemleri seo çalışmalarını ve siteyi olumsuz yönde etkilemekte.
  varmı böyle düşünen veya aksini düşünen ?


  Düzenleme
  Testlerim sonucunda şu kanaate vardım ; Evet google hızlı siteyi seviyor, ama bu saçma sapan tüm siteyi cache mantığı ile önbellekleme yapmak anlamına gelmiyor, izlenimlerim cache yaptığımız zaman google amcamız site içeriğini ve değişiklikleri çok iyi algılamıyor, konu içerisinde. konuda deneyimli bir kaç arkadaşımız güzel yorumlamış tüm yorumları incelerseniz bi yerlere varabilirsiniz, sunucu ve yorumlayıcı taraflı farklı mantıkta geliştirmek gerekiyor siteyi, bunu Türkiyede bir kaç site çok kaliteli şekilde uygulamış, kendi yorumlayıcılarını geliştirmişler vs. konuyu araştırdıkça derin detaylara inmek mümkün.
  Saygılarımla.
  İleri Teknoloji Hizmetleri !
 • En Çok Beğeni Alan Cevaplar
  • karacoder
   10 Beğeni
   Bu forumun ezici çoğunluğu sadece Wordpress'ten anlıyor ve muhabbet bu eksende sığ bir şekilde eklentiler etrafında yürüyor. O yüzden WP üzerinden anlatmak istemiyorum.

   Öncelikle o eklentileri kurmanız gerçek anlamda cache yaptığınız anlamına gelmiyor. Hele ki Wordpress'e cache yapsan ne fayda. Hiç eklentinin olmadığı, Anlık 2 tane request aldığı anda CPU %90'a fırlıyor. 5-10 saniye içerisinde düşüyor. Anlık olarak sunucuda izledim.
   Bu işler profesyonel şekilde Wordpress ile falan yapılmaz. Ben de kullanıyorum kişisel sitemde veya bazen arkadaşlar geliyor yardım istiyor. Bi kere hazır script adam eklenti kurmuş 10 tane farklı yerden js-css falan geliyor. Takip edemiyorsun. Tema ile jquery geliyor ama sonra wp-includes'ten bi daha geilyor. sonra eklenti başka bi jqeury çağırıyor falan.
   Hepsinin çözümü var ama boşa uğraş. Uğraşıp uğraşıp durursun ki siz bunu bu işten anlayan birine parayla yaptırıyorsunuz. Kendiniz de bilmiyorsunuz. Finansman kaybınız oluyor yok yere.

   Yüksek ziyaretçiniz yoksa bunların hiçbirine gerek yok. Sıralamanıza falan etki edeceğini düşünmüyorum. Ediyor diyorsanız, bunları yaptırıp aramalarda aniden uçan bir kişiyi, siteyi gösterin.

   Öncelikle Google Page Speed'in verdiği puan tamamen hikaye. Sıralamasını da ona göre yaptığını zannetmiyorum ki zaten puanı düzgün ölçemiyor. Seo gibi fiyasko işlerle uğraşanları kendilerine bağlamak için yapmışlar.
   Resim optimize olayını goremiyor. Ben en iyi imageprocess apisini kullanarak resimlerimi optimize ediyorum ama o 10 bayt daha küçülebilir diyerek puan kırıyor.
   Bazen header kodlarını okuyamıyor. Yanlış bilgiler falan veriyor.
   3.parti bir js yükleniyorsa onları kaldırmanı istiyor. Oysa ki bizim eticaret sitemizin kullanıcının ziyaret ettiği sayfalara göre içerik gösteren 3.parti servisin kaynak kodu o. Nasıl kaldırayım ?

   Bu konuda YSlow kesinlikle 10 kat daha iyidir. Ben seo ve performans için bunu kullanıyorum. Tabi YSlow'da hikaye. Performans başlı başına bir iş. Pagespeed ve forumlardaki seocuların anlattığı şeyler bu işi sadece %20'lik bir kısmı.

   Sitenizi r10'da satılan cokguzelhosting.com reseller'ında barındırıyorsanız hiç konuşmayın. Yani shared hosting'te sitesini barındıran kişi lütfen burada performanstan, hız testinden bahsetmesin.

   CDN servisleri ise tamamen bir tuzak.
   Media dosyalarınızı Amazon S3'e atıp, headerlarına cache yollamanız yeterli. Gidip Cloudfront almanıza gerek yok ki zaten bu derecede trafikli sitelere ve finansmana forumda sahip olanlar var mı bilmiyorum.

   Bu işte en önemlisi yazılımınızdır. Gerçekten performans istiyorsanız kaynak kodunuzu server'da render edip kullanıcıya sunmayın. Bu işi client'a bırakın. Arama motorlarına ise render edilmiş kaynak kodu gösterirsiniz. phantom.js bu işi iyi yapıyor. Artık javascript frameworkleri de pluginler ile bu işi kendisi ayarlayabiliyor.

   Critical Rendering Path gibi konuları araştırın açılış için. Bu konuda farklı bağlantı hızlarında testler yapın. Chrome Developer Tool ile bunu çok iyi kritik edebilirsiniz.

   Sitenizde nereler geç yükleniyor, tespit edin. Mesala style'lar yüklenmeden image'lara request atmayın. Hangi dosyaların boyutları yüksekse, onlara en son request atın.

   Kullandığınız reklam servisleri ve dışarıdan yüklenen dosyalar da oldukça sistemi yavaşlatıyor. Olabildiğince kurtulmaya çalışın onlardan.

   Kullanıcıya tüm datayı aynı anda basmayın. Katmalara ayırın. Mesala ilk başta sitenin layout'ı gelsin. O yükleme tamamlandıktan sonra içerisinde text datalarını bastırın.
   Facebook'un mobil uygulamasını açın ve detaylıca izleyin. Ne dediğimi anlayacaksınız.
   İlk başta arka taraftaki mavi kutular yükleniyor. Sonra bir süre bekliyor ve data'lar arka planda yükleniyor ve yükleme bittiği anda ilgili kutuların hepsine text'ler ve imajlar geliyor. Böylece kullanıcı karşısında beyaz bir sayfa görmüyor. Bu tekniklerle kullanıcıyı sitede tutarsınız.

   Gerçekten çok güzel bir şey.

   Mesala Instagram gibi kullanıcının sürekli aktif olduğu ve içeriğe dahil olduğu bir siteniz/uygulamanız var diyelim. Ben kullanıcı olarak yorum atıyorum.
   Klasik nedir ajax'la formu post edersin datayı alması gereken adrese.
   Data başarılı gonderilene kadar kullanıcı 2-3 saniye bekler orada boş boş.
   Sonra yorumunuz gonderildi diye bilgilendirme gelir.

   Oysa Instagram kullanıcıdan datayı aldığı anda basıyor. Siz like ettiğiniz an o like işareti kırmızı oluyor ama arka planda onun olması belki 3 saniye sürüyor. 3 saniye kırmızı olmasını beklemiyor kullanıcı.
   Yorum yaptığınızda veya birini takip ettiğinizde de öyle. Bunlar sitenin ön tarafında yapılması gereken optimizasyonlar. Cache ile alakası yok ama en azından kullanıcıyı sitede tutmak, hızlı çalışmasını sağlamak için yapmanız gerekenler.

   İşin arka tarafında ise çok daha fazla şeyler var.

   Bakın mesala. Adamlar nasıl yapmışlar. Hiç beklemiyorsun. Kelimeyi yazdığın an 20.000 data arasında buluyor o ürünü.

   https://demo.algolia.com/instant-sea...rch&p=0&is_v=1

   Mesala veritabanından kesinlikle read yapmayın. Redis'e atın ve onunla konuşun. Tüm datalar redis'ten gelsin. Arama mekanizması içni yine veritabanı üzerinde tüm sütunları search ettirmeyin. Bu iş için elasticsearch var.
   Sadece POST - PUT yaptığınızda veritabanıyla iletişime geçin.

   Bunun dışında varnish gibi file cache sistemleri artık ne kadar gerekli bilmiyorum. Veritabanı ve çalışan process'lerinizi optimize ettiğinizde gerek kalacağını düşünmüyorum. File cache bana göre biraz eskimiş bir teknik.

   Wordpress eklentileri de bunu yapıyor sanırım. File Cache + js-css birleştirme&sıkıştırma + entegrasyon.

   Tabi bunları yapmak için iyi bir ekibe ihtiyacınız var ve yüksek yüklü bir trafiğe. Aksi takdirde zaten işiniz olmaz bunlarla.
   Ben ne yapmanız gerektiği konusunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınız olursa severek cevaplarım.

   Bu konuda sahibinden.com'u iyice inceleyin. Türkiye'de bu işi en iyi yapanlar onlar.
  • AlperA.
   6 Beğeni
   Cache dediğiniz şey siteye giren kişinin ilk seferde indirdiği ve indirdiği için hızda bir düşüş olduğundan dolayı, tekrar siteye girdiğinde aynı şeyleri tekrar tekrar indirip gereksiz yere hız düşmemesini sağlayan bir sistem. Yani cachenin tek kattığı şey ziyaretçinin bilgiye daha hızlı ulaşması. Bunun negatif bir etkisi olduğunu söyleyen varsa ciddi anlamda o kişi bildiklerini sorgulaması gerekir, kendi faydasına olacaktır.
  • karacoder
   5 Beğeni
   tatar59 adlı üyeden alıntı
   herhangi bir kısmın ne zaman yükleneceğinin hangi sıra ile yükleneceğini nasıl ayarlıyoruz hocam. Bu tekniğin adı nedir ne diye araştırıp uyarlayabilirim. Bu konu hoşuma gitti geliştirmek isterim kendimi. Önce div style sonra text çekmek çok mantıklı geldi. Facebook gibi. İskelet ilk yükleniyor sonra diğer kısımlar yükleniyor.
   Bu yapmanın en kolay yolu php gibi siteyi serverda baştan aşağı kodu okuyup tamamı ile render etmek yerine, react.js veya benzeri bir frontend frameworkü ile sitenizi componentlere bölüp, parça parça yükletmektir.

   tabi bunu yapmanız içinde backend'in servis bazlı olması gerekiyor.
   klasik php'de ve wordpress'ten bildiğiniz veritabanına bağlanıp data çekmek yerine, php veya x diliyle web servis yazıyorsunuz ve o dataları frontend layerında ajax ile çekiyorsunuz.

   örneğin header, content, sidebar, populer-post, recommend-post gibi kullanılabilir componentler oluşturup, hepsini belirli durumlara göre sayfaya render etmek gerekiyor. facebook'ta zaten böyle çalışıyor ki bunu teknikleri ve teknolojileri, onlar üretti.

   mesala bir teknik daha var. uncss tag'i ile araştırabilirsiniz. anasayfanızda 12 tane ürünün yüklendiği bir component düşünün. bunun 60 satır css'i, 120 satır js dosyası var.
   eğer başka sayfada bu component'i kullanmıyorsanız, o başka sayfada bu css dosyalarını browser çağırmıyor.
   ama siz düz site yaptığınızda, tek bir css dosyası yüklüyorsunuz ve 4000 satır diyelim. oysa sizin o sayfanızın divleri 60 satırlık bir css'i kullanıyor. gerisi gereksiz yükleniyor. bu yöntemle bunu çözebiliyorsunuz.
 • Sponsor Reklam
 • 19-12-2016, 15:07:04
  #2
  1/2
  Repairman adlı üyeden alıntı
  Merhaba ;
  Arkadaşlar yaklaşık 4-5 yıldır sektörde kendi çapımızda seo ile ilgileniyoruz. kendi tespitlerimce wordpress vb. sitelerde kullanılan cache sistemleri seo çalışmalarını ve siteyi olumsuz yönde etkilemekte.
  varmı böyle düşünen veya aksini düşünen ?

  ben de wordpress'te kullanıyordum. dün aynı düşünce ile kaldırdım. bu başlığı görünce şaşırdım
 • 19-12-2016, 15:12:57
  #3
  1/2
  Cache i ne şekilde kullandığınıza göre değişir. Cache sistemi kullanıyoruz zannedersin ama aslında sistemini yoruyorsundur ve sunucu geç yanıt veriyordur. Buda hali ile sayfa hızını düşürür. Seo da eksi puan getirir.

  Ama doğru bir cache sistemin var ise kesinlikle ++ puanları hanene yazar.
 • 19-12-2016, 16:04:03
  #4
  1/2
  Wordpress'te çok şüpheleniyorum birşeyler yolunda gitmiyor cache varken, evet belki siteyi hızlandırıyor vs. ama google siteyi umursamıyor gibi bi gariplik oluyor, hele bide site uzun zaman cache olmadan indexlenmiş ve sonradan cache eklentisi kurulmuş ise baya baya kendinden geçiyor google'de.
  Cache kurunca title - description vs değişiyormu diye dikkat ediyorum değişmiyor, ama siteyi olumsuz etkilediği kanaatindeyim.
  Ayrıca cache yok iken 18 saniyede index alan site.. cache açık iken google son 24 saat indexlenme vs olmuyor.
  Wp Fastest cache ve super cache vs deneyimlerim bu şekilde
  İleri Teknoloji Hizmetleri !
 • 19-12-2016, 16:04:37
  #5
  1/2
  +Takipteyim
 • 19-12-2016, 16:10:35
  #6
  1/2
  Çok aşırı trafik yoğunluğu olmadığı sürece cache kullanmaya karşıyım.
  Bir derdim var, bin dermana değişmem..
 • 19-12-2016, 16:31:33
  #7
  1/2
  Erebus adlı üyeden alıntı
  Çok aşırı trafik yoğunluğu olmadığı sürece cache kullanmaya karşıyım.
  Hocam buradaki mesele bence aşırı trafikten kaynaklı bir durum değil. Yani şahsen ben çok trafik sahibi olduğum için cache kurmuyorum. Cache yokken 1 kişi bile girse eklentilerden, temalardan, sorgulardan vs. site yüklenene kadar en az 5-6 saniye geçiyor. Ama cache olunca 1-2 saniye içerisinde site hemen kendini toparlıyor.

  Çok tecrübeli değilim ama şahsen site açılış hızında artış olduğundan Google'a olumlu yansıyacağını düşünüyorum.
  Tabi işin ehli kişilerin yorumlarını da almak gerek.
  Risale-i Nur - “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” Hadis-i Şerif
 • 19-12-2016, 16:57:38
  #8
  1/2
  Konuyu görünce yazmadan edemedim.
  Ben 30-40 civarında site ile ilgileniyorum. Bunların önemli olanları özel yazılım, paravanlar için wp kullanıyorum tespitlerim şöyle;
  - wp tasarımlarında çok fazla özelliği bir arada barındırmaya ve herkese hitap etmeye çalıştığı için, sizin kullanmadığınız ve ihtiyacınız olmayan bir sürü css ve js dosyalarını bünyesinde barındırıyor.
  - Site yüklenirken php tarafında şöyle oluyor ( kategori sağdamıydı, header üsttemiydi, eklenti yüklümüydü gibi gibi onlarca kontrol yapılıyor buda açılmayı geciktiriyor.)
  - Daha önce konu açmıştım bununla ilgili olarak wp sitelerde tbm ve to düşük. (Benim sitelerimde öyle aynı kategorideki wp ve özel yazılımlarımdan test ettim)
  - Ünlü tema sitesinde çok güzel tema buluyorum speed test yapıyorum %50-60 civarında.
  - wp sistemlerde ne yaparsanız yapın pagespeed %100 olmuyor yapan varsa büyük oranda kodlarla oynamıştır.
  Google son güncellemelerde sayfa hızına önem verdiği için bence geç açılan siteleri aşağı düşürüyor.
  Bu durum yalnızca wp ile ilgili değil benzeri hazır yazılımlarla ilgili olduğunu düşünüyorum.

 • 19-12-2016, 17:05:49
  #9
  1/2
  Hocam cache sisteminin ben misafir tarafında ki etkisine güveniyorum. İlk sayfa değil belki. Ancak misafir 2. sayfaya geçtiğinde çok etkili olacaktır. Bu noktada bir de lazyload kullanıyorsanız tamamdır.
  Çünkü sayfanız ön yükleme ile ile geldi. Sadece içerik kısmında ki yazılar ve resimler ilk kez yüklendi. Ve resimler bir anda değil, sayfada ekrana geldikçe yüklendiği için hız iyice artıyor.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319