Aspire
Koineks
 • 02-12-2016, 00:20:29
  #1
  1/2
  Merhaba
  Bu konu ileri düzey seo uzmanlarına çerez gelebilir lakin yeni başlayanlar ve orta seviye için faydalı olabileceğini düşünüyorum.
  Konuyu uzatmadan seo nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir bu konuda bir takım bilgiler vereyim;
  1.Domain
  Domain seçimine dikkat edilmeli. Ceza yemiş mi? backlink alınmış mı? alınmış ise bu backlinklerin kalitesi kontrol edilmeli ve ona göre domain register edilmelidir. Ya da hiç kullanılmamış arşiv geçmişi olmayan bir domain seçebilirsiniz. Ben genellikle düşmüş domain bulurum ve register ederim. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış.
  Domain uzunluğuna dikkat edilmeli. Hedef kelimenizle alakası olmalı ve hedef kelimeniz dışında çok fazla karakter içermemelidir.
  2.Hosting
  Hosting seçimi için hostgator ya da Türkiye lokasyonlu herhangi bir firmayı edebilirsiniz. (Ben netdirekt kullanıyorum)
  C class ip de bulunması seo için + puan getirecektir. Mümkünse C class ip temin edin.
  Hostinginizin size sunmuş olduğu cpu oranını öğrenin. Sunucunun kalitesi Sitenizin açılış hızını ve performansını etkileyeceğinden iyi bir sunucuda sitenizi host etmeniz en önemli seo unsurları arasındadır.
  domain ve hosting kurulumunu sağladıktan sonra On page seo için çalışmaya başlayabilirsiniz demektir.
  Şuan wordpress yoğun bir kullanıcısı olduğu için konuyu wordpress üzerinden devam ettireceğim.
  Wordpress kurulumunu yaptıktan sonra kendinize güzel bir tema seçmelisiniz.
  3.Tema
  Öncelikle Temanızın Responsive olması çok önemli! Responsive görünüm artık google gözünde çok başka bir değere sahip. Artık mobil kullanımlar bir hayli arttı. Responsive tasarım mobil ziyaretçiler için rahat bir sörf imkanı sağlayacaktır. Temanızın responsive olmasını şiddetle tavsiye ediyorum.
  Tema kodları ve tema içerisinde ki resimler optimize edilmiş olmalıdır. Optimize edilmemişse bunu kendiniz programlar ile ya da online olarak gerçekleştirebilirsiniz.
  Tema kurulumunu yaptıktan sonra Dış link çıkışlarını tamamen silin. Yeni bir siteden anında dış link vermek zararlı olabilir. Bazı temalar footer link eklemekte. Bunları mümkünse kaldırın.
  Ardından Eklenti kurulumuna geçebiliriz;
  4.Eklenti
  1. All in Seo
  2. Wp Smush İt
  3. Autoptimize
  4. W3 Total Cache
  5.Jetpack
  6.Akismet
  7.Easy social share
  Bu eklentilerin kurulumunu yapın ve ayarlamalarını gerçekleştirin. Özellikle All in seo için meta ayarlarını düzgün bir biçimde ayarlayın. Kalıcı bağlantıları da en kısa ve düzgün şekilde ayarlayın.
  Eklentileri düzgün kurmuşsanız eğer Google Pagespeed üzerinden 85-90 arası bir puan almanız gerek. Eğer bu oran düşükse Page speed ekranında belirtilen hataları düzeltin ve bu oranın min:85 olmasını sağlayın.
  5.İçerik
  İçerik Seonun en önemli parçası. Sayfalarınızı ve yazılarınızı girmeye başlayabilirsiniz.
  Dikkat edin!
  H1,H2,H3 ve bold etiketlerine dikkat ederek seo uyumlu olarak yazın makalelerinizi. Ve birbirine linkleme yaparak diğer sayfalarınızı ya da makalelerinizi güçlendirin.
  Makaleleriniz içerisine resim ya da video eklemek kullanıcıyı sayfa da tutmanıza olanak sağlar. Ayrıca yazılarınızı kesinlikle yoruma açık hale getirmelisiniz. Kullanıcıların düşüncelerini paylaşması hem sayfanın güncelliğini sağlar hemde içerik sağlar. Anahtar kelimenizin h1 içerisinde geçmesine ve ana sayfaya linklenmesine dikkat edin. Ayrıca resimlerinize alt tagı ve linklerinize title etiketi girmeyi unutmayın.
  6.Webmaster Tools
  Sitenizi Webmaster toolsa kaydedin. All in seo sayesinde oluşturmuş olduğunuz site haritasını tanıtın. Ardından Siteyi google gibi getirin ve indexlenmesini sağlayın.
  On page için yapılacaklar (Bildiğim Kadarı ile) Bu kadar.
  Bunun sonrasında Off page seo olarak ilk başta içeriğinizi sosyal medyada paylaşmanızı öneriyorum. Sosyal medyanın etkileri tartışılamaz
  Backlink için birçok kaynak var. Benim asıl bildiğim nokta "kaliteli backlink nasıl kazanılır?" Lakin backlink almak için 2-3 hafta beklemelisiniz. İlk günden alınan backlinkler sitenizin gümlemesine sebep olabilir.
  7.Düzenli İçerik
  Düzenli olarak içerik girmenin çok etkisi olacaktır. İndexlenme hızınızı artırır ve ziyaretçi çekebileceğiniz içeriğinizin olmasını sağlar. Rekabetsiz kelimelerde çok kolay hit alabilir ve zor kelimelerde yükselmesi için sitenizi destekleyebilirsiniz.
  Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Çok fazla olay var ama büyük kısmını yazdım. Seo kolay bir iş değil. Başarılı bir seo çalışması Sabır+Çalışma+Bilgi üçlüsü ile gerçekleşir. Ve bildiğim birşey varsa "Seo da asla şans yoktur! "
  Eleştirilerinizi düşüncelerinizi bekliyorum. Bilgi edinmek için buradayız. İlgilinizi çekerse eğer offpage seo konusunu daha sonra ele alabilirim.
 • Sponsor Reklam
 • 02-12-2016, 00:29:34
  #2
  1/2
  Elinize sağlık ek olarak bir şeyler ekleyeyim. Yoast SEO eklentisini öneririm kullanmak isteyenler araştırıp kendilerine yakın olanı kullanabilirler. Bir de içerik konusunda özgünlüğü zaten söylememe gerek yok. Her içeriğiniz en az 1000 kelime ve kaliteli olduğunda yükselme hızınızda gözle görülür bir artış meydana gelecektir.
 • 02-12-2016, 00:40:40
  #3
  1/2
  bu adımları uyguladığınız örnek verecek bir siteniz var mı ? varsa konuya eklemeniz mümkünmü?
  idrak edilmemiş can, hayvan canıdır.
 • 02-12-2016, 01:09:41
  #4
  1/2
  chnyrdkl adlı üyeden alıntı
  bu adımları uyguladığınız örnek verecek bir siteniz var mı ? varsa konuya eklemeniz mümkünmü?
  Hocam çok fazla sitem var. Rekabeti çok yüksek kelimelerde ilk iki sıraya sahibim. Lakin bu siteleri burada ifşa edemem 😊

  --R10.NET; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:09:41 -->-> Daha önceki mesaj 01:07:31 --

  BigSEO adlı üyeden alıntı
  Elinize sağlık ek olarak bir şeyler ekleyeyim. Yoast SEO eklentisini öneririm kullanmak isteyenler araştırıp kendilerine yakın olanı kullanabilirler. Bir de içerik konusunda özgünlüğü zaten söylememe gerek yok. Her içeriğiniz en az 1000 kelime ve kaliteli olduğunda yükselme hızınızda gözle görülür bir artış meydana gelecektir.
  Yoast gerçekten güzel. Ama all in seo kullanımı biraz daha basit ve kolay. 1000 kelime biraz aşırı değilmiş hocam ? 😊