• 01-12-2016, 04:50:40
  #1
  1/2
  Arkadaşlar öncelikle belirtmek isterim ki bu güne kadar hiç seo işiyle uğraşmadım. Konuyu açma amacıma gelecek olursak bunu 2 madde halinde açıklayım.
  • İnternette dolaşan bilgilerin seo ile hiç uğraşmamış bir insan tarafından nasıl algılandığını göstermek
  • Ustaların fikirlerini alıp yanlışlarımı düzeltmek ( ileride seocu olacağım para kazanacağım gibi bir derdim yok. Ekmeği ekmekçi yapsın ama fırın kapalı olduğunda bende evimde kendi ekmeğimi yapabiliyim ki açlıktan ölmeyeyim.)
  Öğrendiklerimi yine maddeler halinde sıralamaya çalışacağım. Açıklamalarını mümkün olduğu kadar kısa tutmaya özen göstereceğim. Leb demeden çorumu anlıyorsunuz zaten.
  • Sabreden derviş muradına ermiş
  Öncelikle seo sabır işidir. Aceleye gelmez. Ne demiş atalarımız acele giden ecele gider Bir site açtığımızda ilk günden aman site indexlensin aman sıralamaya girsin telaşına düşmememiz ve bunu zamana bırakmamız gerekiyor. Elbette bu konular çok önemli fakat öncesinde yapmamız gereken çok işimiz var.
  • Domain konusu
  Bu konu biraz çetrefilli bir kesim domain etkisinin çok az olduğuna inanırken bir kesim çok önemli olduğunu savunuyor. Benim çıkardığım sonuç ise şu; keyword domain ve marka değeri oluşturabilecek domain önemli. Çok uzun olmamalı , kolay hatırlanabilir olmalı. Ayrıca domain yaşı önemli bir faktör. Tabi her zaman eski bir domain ile başlama şansımız olmuyor. Burada da yapmamız gereken ilk domain kaydımızı yaparken 1 yıllık değil en az 5 yıllık kayıt yapmamız. Eski bir domain ile başlayacaksak başlamadan önce domain süremizi birkaç yıl daha uzatmamız + puan kazandıracaktır.
  • Hosting konusu
  Ben hosting'inde güzel etkisi olduğunu düşünüyorum. Hangi dilde yayın yapacak isek yada şöyle söyleyim hangi ülkeye hizmet verecek isek hosting lokasyonumuzu o ülkeden seçmek daha doğru olacaktır. Ayrıca paylaşımlı IP kullanmak yerine sitemiz için özel ip adresi almamızda +1 puan.
  • Web tasarım - Web yazılım
  Kullanacağımız yazılım hızlı olmalı , sade olmalı , arama motoru dostu ve kullanıcı dostu olmalı. Sadelikten kastım çok karmakarışık bir tasarım olmamalı. Bir ziyaretçi siteye girdiğinde aradığını kolay bulabilmeli ve hem gözü hem eli yorulmamalı (kullanıcı dostu kısmını da açıklamış oldum).
  • İçerik
  En sevdiğim aynı zamanda nefret ettiğim kısım Hem çok basit hem çok karmaşık. Bu kısmında en önemli faktör içeriği google için değil kendimiz , ailemiz , arkadaşlarımız yani kısaca sitemizi ziyaret edecek insanlar için oluşturmalıyız. Tabi bunu yaparken sevgili motor amcamızı da tamamen devre dışı bırakmamalıyız. Sitemize gelen bir ziyaretçi aradığını bulabilmeli , beklentisini karşılayabilmeli. Sanayide mercedes parçası arayan abilerimize tofaş parçası vermemeli aynı zamanda aynı zamanda 18" mercedes jantı arayan ablamıza 15" mercedes jantı da vermemeliyiz. Yani bu ne demek oluyor. Kişi siteye ne için geldiyse onu almalı. Tabi bunu yaparken motor amcamızı da dikkate alıp onun önemsediği bazı kriterlere uygun olarak bu içeriği sunmamız gerekiyor. Şimdi burda teknik bilgi paylaşmayacağım başlık xx karakter olmalı %X anahtar kelime yoğunluğu olmalı gibi. Haddime değil. Ustalar ağzımı burnumu kırar Ha bu arada unutmuşum ekleyim. İçeriklerimiz özgün olmalı. Kimsenin sunmadığını sunmalı. Fark yaratmalı
  • Site içi Seo
  Buda çok dallı budaklı bir konu. Birinin faydalı dediğine öbürü zararlı demekte. (Bir karar verin artık ) Anladığım kadarıyla site içerisinde güzel bir link ağı kurmamız gerekiyor. Güzel bir sef link yapımız olması gerekiyor. Site dışına mümkün olduğunca az link vermemiz lazım. Anahtar kelimeleri , site ve sayfa açıklamalarını , sayfa başlıklarını güzel ayarlamamız gerekiyor. Daha bir dünya şey var da saat olmuş 04:15 beynim yarı uyur modda
  • Site dışı seo
  Geldik zurnanın zort dediği bir noktaya daha. Mecbure bunu da alt başlıklar halinde sunuyorum.
  • Backlink
  Şahsi fikrim çok önemli hatta ultra önemli noktalardan bir tanesi. Diğer siteler ne kadar çok bizim sitemize link verirse motor amcamız o kadar çok seviyor bizi ve değer veriyor. Çok derken öyle gidip önümüze gelen her siteden de link almayacağız tabi. Bu sevdirmek bir yana dursun amcamızın gözünden düşürüyor hatta nefret etmesini sağlıyor (bknz. ban) Link alacağımız sitelerin kaliteli olmasına kullanıcılar ve google tarafından sevilen bir site olmasına dikkat ediyoruz. Google der ki dostumun dostu dostumdur. Düşmanımın dostu düşmanımdır. 100 tane "eh işte" siteden link alacağımıza 1 tane "ımmhh" siteden link alırsak daha karlıyız. Öyle bir anda da yüklenmiyoruz tabi link olayına yavaş yavaş sindire sindire. Motor amcamız demesin sonra bu yeni bir site bu kadar kaliteli site aynı anda niye bu siteye referans oluyor diye.
  • Tanıtım yazısı
  Bir kesim bunu backlink başlığı altında değerlendirse de ben ayırma taraftarıyım. Sitemiz için yine çok önemli bir konu. Güzel bir tanıtım yazısının kaliteli bir sitede yayınlanması demek hem motorumuzun bizi sevmesi hemde o kaliteli site üzerindeki yazıyı okuyan ziyaretçilerden faydalanmak demek. Tanıtım yazısı alırken de dikkat etmemiz gereken konular var. Öncelikle her siteye aynı tanıtım yazısı eklenmemeli. Zaten ücretli aldıklarınızın büyük bir bölümü özgün olmayan yazıları kabul etmiyor. Tanıtım yazısı içerisindeki anahtar kelime ve linklemeler güzel ayarlanmalı. Yazınızı motor amca önce o sitede sevecek sonra o site aracılığı ile sizin sitenizi sevecek.
  • Sosyal medya
  Bazı seocu abilerimiz sosyal medya konusunu seo'dan ayrı tutsa da benim fikrim seo'nun içinde olan bir olay. Sitenizde bulunan içeriği sosyal medya mecralarında paylaşmanız hem daha fazla insana ulaşmanızı sağlar hemde web sitenizin ve içeriklerinizin daha popüler olmasını sağlar. Dolayısı ile motor amcamız da böyle popüler bir siteye +1 puan verir. Bunu daha önce tecrübe etmiştim. Bir web sitemi sosyal medya ile destekledikten sonra sıralamada yükseldiğine şahit oldum.
  • Güncellik
  Belki bu konu yukarıdaki katagorilerden birinin altında değerlendirilebilirdi fakat ben ayırmak istedim. Güncellik şart. Şöyle düşünelim bir kıyafet mağazası var ve son 1 yıldır her ziyaretinizde aynı ürünlerin olduğunu görüyorsunuz. Hiç yeni ürün yok mağazadaki yerleşimleri bile aynı. Bir daha o mağazaya bir kıyafet bakmak için gider misiniz? Motor amcamız ve ziyaretçilerimizde böyle 1 geliyorlar aynı 2 geliyorlar aynı sonra yavaş yavaş gelmeyi bırakıyorlar. O yüzden web sitemizi güncel tutmalıyız. Ayrıca mağazımın tasarımında zaman zaman ufak dokunuşlar yapmak da gayet yerinde olacaktır.


  Aslında değinecek daha çok konu var lakin beynim uyku ile ittifak kurdu ve vücuduma savaş açtı. Yazıdaki yazım yanlışları noktalama hataları vb. durumlar için lütfen kusura bakmayın bu saatte bu kadar oldu.
  Ayrıca bu konuların ustaları yanlış bildiklerimi , hatalarımı belirtirlerse iyi olur. Aç kalmamak için ekmek yapalım derken zehirlenip ölmeyelim

  Saygılarımla...

  EK OLARAK : Yukarıdaki her bir başlık için sayfalarca açıklama yapılması gerektiğini biliyorum. Fakat hem okuyanı sıkmamak hemde çok ince detaylara girmemek için mümkün olduğunca kısa kestim. Aklıma gelen önemli noktalara değindim. Zaten bu noktalardan siz ne demek istediğimi anladınız
 • Sponsor Reklam
 • 01-12-2016, 05:03:35
  #2
  1/2
  Muhteşem bir başlık, tebrik ederim.
  Ve tabii ki takipteyim...

  <konu dışı> Makale yazmayı düşünürseniz, bana ulaşın lütfen (ciddiyim) </konu dışı>
  Onay almadan 1 TL 'lik dahi işlem yapmayınız; 0532 *8* 8* 65
  Profilimde yazan isim soyisim dışında bir isme asla ödeme yapmayın (E*** SA****).
 • 01-12-2016, 05:20:26
  #3
  1/2
  aga sen çözmüşsün bu işi aynen devam tek itirazım yada ekleme diyelim hosting kısmına lokasyondan ziyade kesintisiz hızlı bir hostingi tercih ederim

  ve içerik hizmet konusuna ekleme
  sen kaliteli içeriği/hizmeti/ürünü üret gerisini müşteri halleder sosyal medyalar sayesinde herkesin bir sitesi var sayılır oralarda paylaşıyorlar felan

  şunuda yazıp bitireyim
  bir oteli inceledim ergen gibi bi sürü domain subdomain felan yapmış basit bir otel değil bu eski batık din sömürücü holdinglerden birinin elde kalan tek işletmesi sanırım

  halbuki bu otel o kadar domain ve siyoculara vereceği para yerine hizmet kalitesini artırıp fiyatları uygun tutsa üstünede marka bilincini yerleştirmek için sürekli reklam çıksa (reklam konusu önemli çünkü facebooka dünyada üye olmayan az kalmasına rağmen hala reklama devam)...
  müşteriler onu kapalı guruplarda paylaşır bookingde güzel yorumlar yaparlar ki al sana seonun kralı

  otel için booking yorum konusu çok önemli dünyada internet kullanıcısı bilinçlendikçe kalitesiz hizmet üreten siteler ilk sırada olması çok önemli olmuyor, müşteriler diğer müşteri deneyimlerine bakıp tercihlerini yapıyorlar
 • 01-12-2016, 05:22:17
  #4
  1/2
  burakveelif adlı üyeden alıntı
  Muhteşem bir başlık, tebrik ederim.
  Ve tabii ki takipteyim...

  <konu dışı> Makale yazmayı düşünürseniz, bana ulaşın lütfen (ciddiyim) </konu dışı>
  Gerçekten akıcı bir dil var

  Konuya gelince ; Ülkemizde şu rakip algısından bir türlü kurtulamadık.
  Alıntı
  Site dışına mümkün olduğunca az link vermemiz lazım.
  Nofollow olarak istediğiniz sitenin linkini verin arkadaşlar başınıza taş düşmez.

  Birçok yerde karşıma çıkıyor "Hatta forumda bile denk geliyorum" Adam yabancı kaynak verirken link veriyor ama türkçe bir kaynaktan bahsederken Link vermek yerine sitenin adını yazıyor. Bu kadar kindar olmaya gerek yok ya. Link verin , Link vermekten korkmayın. Ziyareçiyi daha iyi doyurursunuz.

  Mesela ; Yazınızda kendiniz demişsiniz sayfalarca yazı yazmak gerekiyor diye. Eğer siz sayfalarca yazı yazmak istemeyip şu yazınızı okuyan kişilere tam bilgi vermek istiyorsanız yapacağınız iş basit aslında.

  Örneğin siz backlink ile ilgili bi paraf yazmışsınız ama ben backlinkin ne oldugunu bilmiyorum diyelim. Siz şu paragrafınızın içinde Backlinki anlatan bi yazıya link çıksanız onu da öğrenmiş olacam ve makalenizi daha iyi anlayacağım belki de.
  Kurulu olduğun Makinalar YANSIN google Efendi..
 • 01-12-2016, 05:30:53
  #5
  1/2
  MimariuS adlı üyeden alıntı

  Mesela ; Yazınızda kendiniz demişsiniz sayfalarca yazı yazmak gerekiyor diye. Eğer siz sayfalarca yazı yazmak istemeyip şu yazınızı okuyan kişilere tam bilgi vermek istiyorsanız yapacağınız iş basit aslında.

  Örneğin siz backlink ile ilgili bi paraf yazmışsınız ama ben backlinkin ne oldugunu bilmiyorum diyelim. Siz şu paragrafınızın içinde Backlinki anlatan bi yazıya link çıksanız onu da öğrenmiş olacam ve makalenizi daha iyi anlayacağım belki de.
  Aynen bak korkmayın bir testi suyunuz var da link verince boşalmaz, hatta link vermeyen site, site değildir
 • 01-12-2016, 10:32:36
  #6
  1/2
  Kısacası emeksiz yemek yok.
  Temiz Forum Özgün İçerik Yasal Paylaşım.
 • 01-12-2016, 11:39:05
  #7
  1/2
  bu deneyiminizi hangi sitede yaşadınız onu da söylermisiniz(pm*)
  idrak edilmemiş can, hayvan canıdır.
 • 01-12-2016, 16:24:02
  #8
  1/2
  burakveelif adlı üyeden alıntı
  Muhteşem bir başlık, tebrik ederim.
  Ve tabii ki takipteyim...

  <konu dışı> Makale yazmayı düşünürseniz, bana ulaşın lütfen (ciddiyim) </konu dışı>
  Güzel yorumunuz için teşekkür ederim hocam. Başlığı seçme amacım aslında bu yazıyı meşhur seo uyumlu makale şeklinde yazmayı planlamıştım. Sonra tereciye tere satmaya gerek yok diyerek içimden geldiği gibi yazdım. Ayrıca sitenizin alanı eğer bildiğim yada keyif alabileceğim bir alan ise fırsat buldukça makale yazmak isterim. Tabi keyfi olarak ve ücret almadan

  ant07 adlı üyeden alıntı
  aga sen çözmüşsün bu işi aynen devam tek itirazım yada ekleme diyelim hosting kısmına lokasyondan ziyade kesintisiz hızlı bir hostingi tercih ederim

  ve içerik hizmet konusuna ekleme
  sen kaliteli içeriği/hizmeti/ürünü üret gerisini müşteri halleder sosyal medyalar sayesinde herkesin bir sitesi var sayılır oralarda paylaşıyorlar felan

  şunuda yazıp bitireyim
  bir oteli inceledim ergen gibi bi sürü domain subdomain felan yapmış basit bir otel değil bu eski batık din sömürücü holdinglerden birinin elde kalan tek işletmesi sanırım

  halbuki bu otel o kadar domain ve siyoculara vereceği para yerine hizmet kalitesini artırıp fiyatları uygun tutsa üstünede marka bilincini yerleştirmek için sürekli reklam çıksa (reklam konusu önemli çünkü facebooka dünyada üye olmayan az kalmasına rağmen hala reklama devam)...
  müşteriler onu kapalı guruplarda paylaşır bookingde güzel yorumlar yaparlar ki al sana seonun kralı

  otel için booking yorum konusu çok önemli dünyada internet kullanıcısı bilinçlendikçe kalitesiz hizmet üreten siteler ilk sırada olması çok önemli olmuyor, müşteriler diğer müşteri deneyimlerine bakıp tercihlerini yapıyorlar
  Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Mümkün olduğunda kısa kesmeye çalıştığım ve gece 04:00 civarı yazdığım için bazı noktaları atlamışım kusura bakmayın. Evet kesintisiz bir hosting / hızlı bir hosting çok önemli. Ayrıca son söylediklerinizde de çok haklısınız ziyaretçiler arasında markalaşabilen ,bilinirliğe ulaşan ve popüler olan bir site/hizmet için google ikinci plana düşüyor.
  MimariuS adlı üyeden alıntı
  Gerçekten akıcı bir dil var

  Konuya gelince ; Ülkemizde şu rakip algısından bir türlü kurtulamadık.


  Nofollow olarak istediğiniz sitenin linkini verin arkadaşlar başınıza taş düşmez.

  Birçok yerde karşıma çıkıyor "Hatta forumda bile denk geliyorum" Adam yabancı kaynak verirken link veriyor ama türkçe bir kaynaktan bahsederken Link vermek yerine sitenin adını yazıyor. Bu kadar kindar olmaya gerek yok ya. Link verin , Link vermekten korkmayın. Ziyareçiyi daha iyi doyurursunuz.

  Mesela ; Yazınızda kendiniz demişsiniz sayfalarca yazı yazmak gerekiyor diye. Eğer siz sayfalarca yazı yazmak istemeyip şu yazınızı okuyan kişilere tam bilgi vermek istiyorsanız yapacağınız iş basit aslında.

  Örneğin siz backlink ile ilgili bi paraf yazmışsınız ama ben backlinkin ne oldugunu bilmiyorum diyelim. Siz şu paragrafınızın içinde Backlinki anlatan bi yazıya link çıksanız onu da öğrenmiş olacam ve makalenizi daha iyi anlayacağım belki de.
  Yorumunuz için teşekkür ederim. Link çıkışı az olması gerekiyor derken aslında orayı tam açıklamamışım kusura bakmayın. Elbette içeriklerimizden kaynaklara link çıkışı yapmalıyız hatta işin seo kısmını geçtim ETİK olan tarafı budur. Kaynak belirtmek zaman zaman referans vermek bir problem oluşturmuyor elbette. Orda bahsetmek istediğim şey hani bir zamanlar link değişimi vardı. Sitelerin footer kısmına bakıldığında 20-50 web siteye link çıkılmış olurdu. Ara ara görüyorum hala bunu yapan siteler var. Şahsi fikrim bu yanlış bir hareket.

  ant07 adlı üyeden alıntı
  Aynen bak korkmayın bir testi suyunuz var da link verince boşalmaz, hatta link vermeyen site, site değildir
  Yorumunuz için teşekkür ederim. Haklısınız gece uyku sersemi yazdığım için bazı yerleri yeteri kadar açıklayamamışım
  BayanHobileri adlı üyeden alıntı
  Kısacası emeksiz yemek yok.
  Kesinlikle. Doğru adımları izleyerek ve biraz sabır göstererek herkes ekmek yiyebilir internet sektöründen.
  chnyrdkl adlı üyeden alıntı
  bu deneyiminizi hangi sitede yaşadınız onu da söylermisiniz(pm*)
  Şu an bu deneyimleri uyguladığım bir site mevcut değil. Fakat kısa süre sonra bir projeye başlayacağım. Proje deyince öyle aman aman bir şey değil. Bir kişisel blog ve bir de firmanın kurumsal sitesi Bu sitelerde adım adım uygulayacağım. Hatta uygulamalarımı da yine r10 üzerinde bir konu açarak gün gün paylaşacağım. Gelişmeleri hep birlikte görebiliriz
 • 01-12-2016, 22:00:29
  #9
  1/2
  Sıkılmadan okunabilen hoş ve bilgi verici bir yazı olmuş, teşekkürler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319