Aspire
Koineks
 • 07-10-2016, 10:25:36
  #1
  1/2
  Başlığa bakıp seo nasıl yapılır dersi vereceğimi düşünmeyin. Bu konudaki deneylerimden vardığım sonuçları paylaşacağım sadece. Pirenin bacaklarını koparıp "zıpla" diyen Temel'in pireyi sağır zannetmesi gibi yanlış çıkarımlar da elde etmiş olabilirim. Ama yanılmamın zor olduğu bir konu var ki o da çoğu forum üyesinin SEO yaparken paralarını boşa harcadıkları, bazen de kendilerine zarar verecek işlemler için para ödedikleri.
  SEO kısaca sitenin arama motorlarına tanıtılması demek. Çoğumuz bu işlemi garson birinin kendini iş adamı gibi tanıtması şeklinde yapıyoruz. Kendini olduğundan fazla göstermenin faydadan çok zarar getirdiği bir gerçek. İçeriği zayıf bir siteye daha büyük siteleri link vermeleri, bir sürü forumda sosyal medya hesaplarında tanıtım yapmaları garip olmaz mı arama motorunun gözünde. Ben zamanında böyle işlemler yaptım, fayda görmediğim kesin, zararı oldu mu bilmiyorum.
  Kendim de forumda link ve tanıtım yazısı satıyorum ama zannedersem bu işlere para yatıranlardan kimisi, istedikleri verimleri alamıyorlar. Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi içeriği zayıf olmasına rağmen çok sayıda sitenin kendisine referans verdiğini hatta kefil olduğunu düşünmesini istiyor arama motorunun. Site bir yerlere gelmiş ise link, tanıtım yazısı almak daha normal bir durum.
  Bir de istatistiksel değerleri yüksek olsa da fazla link çıkışı olan sitelerin, esc linki barındıran sitelerin linklerinin pek bir fayda getirmeyeceğini düşünüyorum. Her siteye kefil olan biri size de kefil olsa ne faydası var ? Site çok köklü ise o ayrı tabi. Ben linkten en fazla verimi hiti trust flow değerleri yüksek olmayan bir site ile link değişimi yaptığımda almıştım. (Başka bir sitemden ona link verip, ondan asıl siteme link almıştım) Sitede benimkinden başka link yoktu ve amatörce bir siteydi. Bu yüzden kendi link satış konumda link satışını 3 ile sınırlandırdım.
  Toplu forum tanıtımlarının bir faydasını görmedim, ama anahtar kelimemle ilgili iki üç foruma girip kendi siteme link verince faydasını gördüm. Sözlük tanıtımları da biraz faydalı oldu. Milliyet ve radikalde bloglarımdan da fayda gördüm. Edu ve gov sitelerden alınan tanıtım yazılarından ise fayda görmedim. Çünkü tanıtım yazıları sitelerin pek ziyaret edilmeyen yerlerinde yer alıyordu. Forumda satılan tanıtım yazısı paketleri ve istatistiği yüksek sitelerden aldığım tanıtım yazıları çok cüzi etki yaptı. Verdiğim paraya değmedi. Fakat ilgili sitelerden aldığım tanıtım yazıları etkili oldu. Sitelerin kendileri zayıf bile olsalar az link çıkışı barındırdıkları ve anahtar kelime ile ilgili oldukları sürece böyle sitelerden fayda gördüm.
  Sosyal medya tanıtımında ise bu işlerin her siteye aynı oranda etki etmeyeceğini öğrendim. Haber siteleri için çok önemli iken sağlık sitelerine sosyal medyadan hit çekmek zor. Ama seo açısından faydasını yine de gördüm. Sık ve özgün içerik girmek ise tüm bunlardan daha önemli. Yani sitesine hiç dış seo yaptırmayıp, vaktini ve parasını içeriğe ve tasarıma ayıran kişi çok daha karlı çıkıyor.
  SEO işlemlerinin bir çok ayağı var, ben şimdilik bu kadar paylaştım. Yorum ve önerilerinizi bekliyorum.
  Uygun fiyattan tanıtım yazısı almak için bana PM atınız
 • Sponsor Reklam
 • 07-10-2016, 12:28:18
  #2
  1/2
  şu seo yu bi ben anlayamadım gitti
 • 07-10-2016, 12:45:31
  #3
  1/2
  çoğu arkadaşın yaptığı yanlış; içerik kalitesine önem vermemek ya da wiki vb yerlerden kopyaladıkları içeriğin noktasına dahi dokunmadan sitede yayınlamak. Sonra Google beni neden sevmiyor oluyor. Halbuki 500 kelime oradan kopyalayacağına 10 kelimelik seo uyumlu bir metin ile bir iki satır yazıp o kopyaladığı konuya link verse çok daha fazla verim alacak farkında değil.

  Bunun gibi bir sürü etken var. title ve desciriptionu bile seo uyumlu olmayan birilerinin de sitesinin iyi yerde olması milyonda bir şans olur..

  İşin özü; seo bir analiz bilimidir bana göre. hosting ve domain seçimi ile başlar, kodlama yapısı ile devam eder içerik ile gelişir. Sanılanın aksine bunlar doğru yapılandırılırsa tanıtım yazıları veya backlinklere bile ihtiyaç kalmayabilir. Onların bile doğru planlı olmayanları fayda getirmez hatta zarar bile verebilir. Her şeyin başı analizi iyi yapmaktan geçer!..

  Ticaret yapmadan önce mutlaka buradan onay alın! Holidays

 • 07-10-2016, 12:59:11
  #4
  1/2
  yaptiginiz her harekete bir cevap veren sistem karsisinda caresizce basarili olmayi ümit edenlerin hayallerinin yikildigi ani beklemesi gibidir SEO.

  10 sene önce burada 1.(punk) yazi boyutu kücüklügünde, sevgi, sevgili, sevgim, sevgi kartlari, sevgi sözleri, sevgili bul, sevgi ara, ask, ask ara, ask kartlari, ask sözleri, askima eskiya gibi sitede var olmayan yüzlerce kelimeyi bir araya getirip sitenin en altina koyup, hatta arka font ilede ayni yapip kullanicilara belli etmeme hissiyati vardi. simdi kendinimi ? google imi? yoksa sitene giren o dönemler internetle yeni tanisan birisinimi kandiriyordun muamma ?

  simdi, google tüm bu seo bilgisi olanlarin bildikleri bilgileri bosa cikardi. yani ata kirbaci sagdan vurdu.

  icerigi olmayan ve basligi acan arkadasin anlattigi gibi, bir kac yerden toplama yazilari, (.) noktasinin dahi degistirilmedigi bir yaziyi sitesinde yayinlayip, buna da kefil (baska sitelerden backlink) bulan birisi sizce google nin gözünde ne kadar kaliteli bir sitedir ? ve hatta ve hatta kefil olan sitenin aklindan süphe etmeside ne kadar dogal. onun da sitesinin basina geleceklerden kim sorumlu olacak?

  cevap sorunun icinde...
  istanbulife.de
 • 07-10-2016, 13:12:02
  #5
  1/2
  aslında bilmemiz gereken SEO nasıl yapılırdan çok, YAZAR nasıl olunur kavramı bence.

  Bir garson alelade bir bardağa su doldurabileceği gibi, çok bir şekilde hazırlanmış bir kokteyl bardağı da hazırlayabilir. Yani artık herşey kalite de bitiyor
  Sosyolog - Sicil Affı - en iyi şampuan
 • 07-10-2016, 15:17:30
  #6
  1/2
  seo diye yazılır "seyoğ" diye okunur. tüplü monitörle yapılan internet bağlantısı sonrası yapılanı makbuldür.
  Kişisel Blog | Medya - Tarih - Anı - İnceleme
 • 07-10-2016, 18:51:58
  #7
  1/2
  seo = google amcaya verilen arama komutuna verine en doğru cevaptır.
 • 07-10-2016, 19:25:32
  #8
  1/2
  Her site tutmuyor ama doğal backlink alıyor bazı siteler kendi kendiliğinden. İşte o site oldu demektir.
 • 07-10-2016, 20:55:11
  #9
  1/2
  SEO = Arama motorlarının sevdikleridir. (istedikleridir.)

  Nokta.