Aspire
Koineks
 • 08-10-2013, 00:14:03
  #1
  1/2
  Bu konu başlığında SEO ile ilgili merak ettiğiniz soruları ciddiyetle cevaplamaya çabalayacağım.

  Aklınızda ne varsa aşağıdaki kurallar dahilinde konuya yazabilirsiniz.

  1. Bu gönüllü bir "bilgi paylaşım" konusu olup elimden gelen en hızlı şekilde cevap vermeye çabalayacağım. Bu konuda anlayışınızı rica ediyorum.

  2. Asla ve asla "özel mesajla" sorduğunuz sorulara yanıt vermeyeceğim. Buradaki amaç yaşadığınız sorunları yaşayan başka insanlara da aynı anda cevap vermektir.

  3. "Siteye hacklink kastım ve ilk güncellemede sıralamalardan silindi" tarzı absurd soruları görmezden geleceğim. Kendi yaptığınızın hata olduğunu bile bile yapıyorsanız sonuçlarına katlanmayı göze aldığınız anlamına gelmektedir. "21 senedir sigara içiyorum bu akciğer kanseri nereden çıktı?" diyemezsiniz. Ciddiye alınmaz deseniz de...

  4. Evet siz harika bir SEO uzmanısınız ve benim dediklerime katılmıyorsunuz. Size saygı duymakla beraber burası bir bilgi paylaşım konusu olup polemik yaratılacak yer değildir. Kendinize bir konu başlığı açıp doğru bildiklerinizi kamuoyu ile paylaşmakta özgürsünüz. Buna kimse müdahale edemez. Ancak benim düşüncelerime katılmıyorsanız da katılmayabilirsiniz. Bunu bir polemik gerekçesine çevirmeye gerek yoktur.

  5. "Sen kimsin de sana sorucaz?" diyen arkadaşlara "r10'a hoşgeldin" diyorum

  Herkesin sorularını açık yüreklilikle cevaplayacağım.
 • En Çok Beğeni Alan Cevaplar
  • Arkadaşlar bir yandan bayram telaşesi var. Kimsenin sorusunu atlamadım. Cevap yazmak saatler sürüyor. Cevapları baştan savma yazmıyorum. Gerçekten işe yarar cevap yazabilmek için uğraşıyorum.

   Herkese cevap yazacağım. Gecikme için mahçubum.

   Anlayışınız için çok teşekkür ederim.
  • Reality adlı üyeden alıntı
   Merhaba,

   Bir soru da benden gelsin en azından benim durumumda olanlar için de güzel bir bilgi olur.

   Bunu Google Forumlarında sordum ama düzgün bir cevap alamadım, en azından tatmin edici bir cevap almadım diyebilirim.

   Sorun şöyle; bir siteye manuel spam işlemi uygulandı, kısmi olarak etkiledi. Biz kalktık bu siteyi yönlendirdik diyelim.

   Yönlendirdiğimiz siteye Webmaster Tools'tan baktığımızda manuel spam işlemi bulunamadı yazıyor, fakat yine de insanın içinde şüphe oluşuyor.

   Sizce Manuel spam işlemi, yönlendirme yaptığımız domaine geçer mi?

   Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

   Saygılarımla.
   301 Spami de Yönlendirir mi?

   Daha önce de bahsettiğimiz gibi 301 yöntemi bir sitenin ( ya da bir sayfanın ) başka bir yere tümden taşındığını bildirmeye yarayan bir yöntemdir.

   Bir domaini yönlendirdiğinizde tüm özellikleri ile birlikte yönlendirirsiniz. Bir şirketi satın alıp "Borcundan bana ne, ben kar ediyor diye aldım" diyemezsiniz. Bir şirketi devr aldıysanız tüm borcunu da sorumluluğunu da aynı anda devr almışsınız manasına gelir.

   301 demek de tüm sorumlulukla birlikte yeni domaine geçiş yapmak demektir. Bu yüzden çare 301 değildir. Çare Drogba'dır!

   Manuel spam yemiş bir domaini ben olsam bir yere yönlendirmem, sıfırdan site kurarım.

   CoLee adlı üyeden alıntı
   Genel olarak bir soru sormak istiyorum sizce şu aşamada hangi sitelerden ve ne tür linkler alınmalıdır.Herkes suların durulmasını bekliyor ama bu sıralamanın değişeceği yok gibi
   Algoritma Değişirken Ne Tür Linkler Alınır?

   Çok güzel bir atasözümüz vardır "Dere geçerken at değiştirilmez" Buradan hareketle algoritma geçişlerinde panikle geçmişte yaptıklarımızdan farklı işlemler yapmak çok büyük hatadır.

   Daha önce ne yapıyorsak aynısına devam etmek en doğru davranış olacaktır. Bu durumda tabi geçmişte spam olarak algılanmamasına rağmen bundan sonra spam olarak algılanacak linkler neler olacaktır sorusunun cevabını vermek için henüz çok erken. Bu aşamada sadece anchor linkleri çok abartmamak gerektiğini söyleyebiliriz. Yani sadece hedef kelimeniz üzerinden değil de doğrudan url adresiniz ya da siteadınız (markanız) ile link almak büyük önem kazanmıştır.

   Örnek: SEO kelimesinden link almak yerine
   http://www.eloxy.com adresine
   ve ya Eloxy kelimesine link almak daha akıllıcadır.

   SinneR38 adlı üyeden alıntı
   Özgün olarak yazdığım sitenin index hızını ve index sayısını nasıl arttırabilirim rahmi abi ?

   copy paste olarak yazdığım bir sitem yaklaşık 2 aylık bir site ayarları falan her şeyi tamam bu sitenin yükselmesi için hitinin artması için neler yapmalıyım 2 aylık bir siteye hemen hemen her gün 1 konu ekliyorum
   rhomantic adlı üyeden alıntı
   Merhabalar abi öncelikle kolay gelsin, bu kadar yoğun olarak buraya yazarak soru soruyorlar o yüzden arada kaynamış olabilir diyerek tekrardan sorma gereksinimi duydum;

   Düzenli sayılabilecek periyotlarla içerik girdiğim ve de tamamını kendim, baştan savma değil de özenerek yazarak sürdürdüğüm siteyi (yemek tarifi); sosyal medyayı da etkin şekilde kullanarak destek sağlıyorum. Pinterest, Google +, Facebook, Twitter, Friendfeed ve diğer bazı sosyal medya araçları ve iki kaliteli imleme sitesi de dâhil olmak üzere faydalı olabilmesi için elimden geleni yapıyorum. Tanıtım yazısını da normal ölçütlerde alıyorum. Birçok araması düşük hacimli kelimede ilk sayfada da yer alıyor ancak benim sorunum ne yaptıysam hızlı index alamamam, Google Wm Toolsa ekleyerek çözebiliyorum bunu da ancak. Başka neler yapabilirim, istediğim hiti de alamıyorum (uzun süredir 100 tekil) bu sebepten olsa gerek. İşin garibi ilgilenemediğim zamanda da bu hitteydim, daha fazla vakit buldum ilgilenmek için ve hitlerde değişiklik olmadı. Bunun nedeni nedir daha ne yapabilirim? Zaman zaman günlük olarak, zaman zamansa 2-3 günde bir içerik ekleyebiliyorum içeriği mi artırayım yahut başka önerileriniz var mıdır?
   Site ne zaman hitlenir?

   İndex hızı hakkında yukarda açıklamalar yaptım o kısmı geçiyorum.

   Sitenin hitlenmesi için ne kadar içerik eklenmesi gerektiği o sektördeki rakiplerine bağlıdır.

   Rakiplerin günde 15 içerik eklerken sen 1 tane ekliyorsan elbette rekabet edemezsin. Günde 1 içerik zaten komik bir uygulamadır. Her gün çok harika hit getirecek 1 tane konu bulup tespit edip yüklüyor olsan bile devasa hitlere ulaşmak için çok çok daha fazla içerik üretmek lazım.

   Düşünün ki adam 10 mt2 dükkana pizzacı açmış ve gelmiş "Neden dükkana müşteri gelmiyor?" diye soruyor. Gelmez, gelemez. Tesis yok ki. Önce tesisi yapıp çok müşteri kaldıracak bir hale getirmek daha sonra gereken ne varsa yapmak lazım.

   İçerik olmadan da bir internet sitesinin hitlenmesini beklemek büyük hayalperestliktir.

   İçerik olduktan sonra da çok güçlü olarak ana domaini link beslemeli, içerikleri olabildiğince ana sayfadan erişilebilir kılmalı ve site içi navigasyonu çok dikkatli ayarlayarak ilgi çekici başlıkları gerekirse onlara özel bannerlar yaparak kullanıcının gözüne sokmak lazım.

   Örnek: http://www.eticaretmag.com sidebara bakın.

   murnes adlı üyeden alıntı
   Hocam verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler burada gördüğüm en yararlı konulardan birisi bu.

   Benim sorum ise link inşaasında bu nofollow ve dofollow olayı. Bazı konulada tartışıldı ama net olarak kimse bir şey söyleyemedi. Bu yazıda: https://support.google.com/webmaster...er/66356?hl=tr tam olarak ne demek isteniyor. Örneğin bir tanıtım yazısı alırken nofollow mu yoksa dofollow mu tercih etmeliyiz?

   Teşekkürler kolay gelsin.
   Nofollow mu Dofollow mu?

   Bir linkin ne amaçla verildiği konusu başka bir konu bir linkin verilip verilmediği konusu ise bambaşka bir konudur.

   Bir link verildiyse link verilmiş demektir.

   Bu noktadan sonra rel="nofollow" parametresi ile verilen linkte google botlarına "Bu linke pr değerimi taşıma" denilmektedir. Adı üzerinde "nofollow" yani google botları bu linki hiç takip etmeyecek sanan büyük bir kesim vardır ki bu hayattaki en büyük yanılgılardan biridir.

   Bir sayfa üzerinden verilen her link ama her link her ne koşul altında olursa olsun google botları tarafından taranır ve değerlendirilir.

   NoFollow olarak tanımlanmış linkler de çok faydalıdır ama bu tanım yapılmışsa sadece bu linkin çıktığı sitenin PR değerini kaybetmesine engel olur. Hepsi bu.

   Tanıtım yazılarında ben NoFollow kullanmam, kullanmayı uygun gören SEO danışmanları vardır bu biraz ihtilaflı bir konudur.

   Kullanılan ve kullanılmayan yazılar arasında benim gördüğüm çok bariz bir sıralama farkı da yoktur.

   _CeXBeN_ adlı üyeden alıntı
   Tanıtım yazısı alırken sitenin hangi özelliklerini göz önünde bulundurmalıyız ?
   Büyük haber sitelerinden tanıtım yazısı almak mantıklımı ? 200tl ona vericeğime 10tlden 20tane alırım daha iyi demek mi ?
   Hangi Sitelerden Tanıtım Yazısı Alınmalıdır?

   Bu tanıtım yazısı alırken ne hedeflediğimize göre değişen bir durumdur. Eğer alt sayfalarımızın indekslenmesini ve/ya düşük rekabete sahip kelimelerimizin sıralamada yükselmesini hedefliyorsak herhangi bir siteden satın alabiliriz. Bunlar genellikle sadece tanıtım yazısı satmak için kurulmuş sitelerdir. Burada dikkat edilmesi gereken tek faktör yazı aldığımız sitelerin aynı IP adresinde barınmamasıdır. Gerisi önemli değildir. Sektörü, yaşı, pr değeri, alexa değeri gibi hiçbir faktör neticeyi değiştirmeyecektir.

   Fakat eğer rekabeti yüksek bir kelimede sıralama yükseltmeye ve/ya ana sayfamızı link anlamında besleyerek kalıcı backlink sahibi olmak istiyorsak yazı satın alacağımız siteyi çok iyi incelemek gerekmektedir.

   En önemli konu sitenin ne kadar özgün olduğu ve yazı satın aldığımız sitenin mevcut içeriklerinin google da ne sıralarda listelendiğidir. Diğer faktörler yanıltıcı olabilir. PR değeri genelde ilk tercih sebebi olsa da sitenin google gözündeki güvenirliliğini ölçmenin en kolay yolu sitedeki içerikleri rastgele Google'da aratmak ve sıralama sonuçlarına bakmaktır.

   İçeriklerinde ilk 5 sayfada listelenen sitelerden gönül rahatlığı ile yazı satın alınabilir.

   CoRcH adlı üyeden alıntı
   geçenki izlenimimden sonra bir izlenim daha yaptım.

   bir blogspot site dusunun, 2012 de 2 yazı girilmis. 2013 de ise 1 yazı girilmis.

   bir içerik arıyorum ve tesadüftürki bu blogspot sitede o konuyu girmiş ve onca "com, edu.tr domain" dururken bu blogspot site başa çıkıyor.

   adamın toplamda 3 yazısı var ve aradığım bi programlama dili ile ilgili bisey de basa cıkıyor.

   biz o kadar yazı giriyoruz, bizim yazılarımız indexlenmesine ragmen aramada cıkmıyor.

   o aradığım içerikte belki bircok sitenin konusu mevcuttur ama son guncellemeyle kaybolmusa benziyor.

   arama sonuclarının 1. sayfasında 3 tane ücretsiz hizmet sitesi mevcut.

   .blogspot.com
   .wordpress.com

   seklinde 3 site var, ve google ın kaliteyi yukselttiğini dusunurken biranda hala bu sonucların cıkması beni sasirtmiyor degil.
   Neden Baba Siteler Algoritma Geçişlerinde İlk Sıraları İşgel Ederler?

   Her algoritma geçişi sırasında Google sıralama faktörlerini en temelden en gelişmiş analize doğru en baştan listeler.

   Bu şu manaya gelmektedir önce ana domainin ne kadar önemli olduğuna bakar, sonra pr değerine bakar, sonra sitenin orjinalliğine, sonra tasarımın özgünlüğüne, sonra o siteye link veren sitelerin sayısına, sonra o siteye link veren sitelerin kalitesine, sonra o siteye link veren sitelere link veren sitelerin sayısına... Bu şekilde giden 2000 civarı parametre vardır.

   Her algoritma değişiminde her domain için bu analiz baştan aşağı yeniden yapıldığı için bu analizin gerçekleştiği süreçte de arama sonuçları bomboş çıkamayacağı için en baba domainlerin alt sayfaları tüm arama sonuçlarında zıplar.

   Analiz sonuçlandığında ( bu genelde 45 gün sürer ) bu sıralama sonuçlarından büyük siteler uçar gider.

   Raperin adlı üyeden alıntı
   Merhaba Günaydın Ve Hayırlı Çalışmalar

   Sizden rica etsem bana bir yol gösterebilirmisiniz
   Web sitem bir çok kelimede google 1. saydaydı güncelleme geldi ve artık ortalıkta yok oldu ve google da indexlerim olmasına rağmen google dan hiç hit almıyor web site

   Sizce ban mı yedim google dan domain değiştirip yönlendirme yapmak mantıklımı veya önerileriniz nedir

   Site adresi: www.wolfteamhilesi.com

   Google'dan Ban Yemek


   Bahsettiğiniz sorunun temeli ban değil sıralamadan düşmektir. Hiç kimse aradığı kelimede 67. sıradaki siteye gidip tıklamadığına göre aslında hiti sağlayan sizin 1. sayfa içerisindeki sıralamalarınızdı ve o sıralamaları kaybettiğiniz için artık hit alamıyorsunuzdur.

   Siteyi özel olarak incelememiş olmakla birlikte Google üzerinde indexiniz varsa yani site:sitaadi.com aramasından silinmediyseniz ve info:siteadi.com aramasında infonuz da varsa ban yemediğiniz kesindir.

   Ban yememiş olmanız bomb yemediğiniz anlamına gelmez. Anlattığınız durum büyük olasılıkla keyword bomb dediğimiz vakaya benzerlik gösteriyor. Kısaca sadece ana kelimenize yoğunluklu link aldıysanız arama sonuçlarından çıkartılırsınız ama indexte kalmaya devam edersiniz.

   Konu ile ilgili bir SEO danışmanından yardım almanızda büyük fayda vardır.

   Site yönlendirme konusundaki (301) düşüncelerimi yukarıda defalarca açıkladım. O açıklamalara da göz atmanızı tavsiye ederim.

   korayserif adlı üyeden alıntı
   yandex bing gibi çoğu arama motorlarında sitem rekabeti fazla olan film izle kelimesinde ilk sayfada çıkıyor şuan 7. sırada çıkıyor fakat googlede ilk 500 de bile yok bu ilginç durum karşısında ne yapmalıyım bana bir yol haritası vere bilirmisiniz. site adresi: http://filmizlebak.org

   Arama Motorları Arasında Neden Farklılıklar Vardır?


   Arama motorları tüm siteleri tarar fakat onları kendilerine özgü yapan bu siteleri hangi kriterlere göre sıralıyor olduklarıdır. Yandex ve Bing gibi az seviye gelişmiş arama motorları genelde hala Title ve Description ayarlarına ve siteye verilen backlinklerin toplam sayısına göre ( kalitesine göre değil) sıralama yapmaktadır.

   Zaten son kullanıcıların bu arama motorlarını değil de neden Google'ı tercih ettiklerini de bu şekilde anlayabiliriz.

   Google'ın kendisine has bir sıralama metodu vardır ve bunun ne olduğunu tam olarak hiç kimse evet hiç kimse bilmemektedir.

   Diğer arama motorları hit kaynağı olmadıkları için çoğu SEO çalışmasında ciddiye dahi alınmazlar. SEO = Google üzerindeki sıralama olduğu müddetçe de aynı şekilde devam edecektir.
 • Sponsor Reklam
 • 08-10-2013, 00:20:29
  #2
  1/2
  Hocam siz sanırım profesyonel anlamda SEO işi yapıyorsunuz, yani bu işten para kazanıyorsunuz. Kendi sitelerinizde veya müşterilerinizde Bomb filtresi denilen sanırım aşırı link kasmadan kaynaklı (Ben kasmadım kanısındayım, rakiplerime kıyasladığımda), Linkleri kaldırmak veya disallaw etmek ana sayfayı yerine getirirmi? Denedinizmi?
 • 08-10-2013, 00:22:38
  #3
  1/2
  Teşekkürler. Hayırlı olsun

  Bu site neden kelimesinde yoktur sizce?

  Şöyle birşey duymuştum

  site: (aradaki boşluğa dikkat)www.siteadı.com yani
  site: www.siteadı.com

  diye google'da arattığınızda site ilk sayfada yoksa filtre veya sandbox'tadır diye duydum. Bu doğru mudur? Çünkü yukarıdaki siteyi öyle arattığımda çıkmıyor.


  Teşekkürler.
  Adıma ait olan hesaplara ödeme yapın. mail: [email protected] Onaylı iş yapın.
  Kitap okuyun,çay için,insanları sevin.
 • 08-10-2013, 00:22:52
  #4
  1/2
  bir video sitesi açıldı (xyz-film-video farketmez), ilk 2-3 ay da neler yapılmalı ki hit coşsun ?
 • 08-10-2013, 00:24:28
  #5
  1/2
  Rahmi abi 23 Mayıs'ta %70 hit kaybı oldu birdaha düzelmedi ne yapmak lazım teşekkürler şimdiden
 • 08-10-2013, 00:25:53
  #6
  1/2
  Keyword bomb kısaca oyun sitesine "oyun" kelimesinden hayvan gibi link kasıp sitede manüpülasyon yapıldığını apaçık belli etmektir.

  Google der ki "arkadaş herkes mi oyun diye link verir, ne bileyim birisi çıkar araba oyunu der birisi balon patlatma oyunu der, birisi direk link verir, sen ne ayaksın?"

  Ve ta ta tam... Keyword bomb yersin bir sabah bir uyanırsın -500 görürsün.

  Buna sebep olmamak için linkleri ana keyworde yoğunlaştırmak yerine yüzlerce alt kelimeye bölmek gerekir.

  Oldu bir hata önceden yaptık? O zaman o linkleri düzeltmek en birinci çözümdür. Disavow değiştirme şansımız olmayan linkleri reddetmek için kullanılmaktadır.

  Ülkemizde pek yaygın olmasa da önemli sitelerde hep RSS Backlink kullanmamızın temel sebebi de budur. Siteden her gün güncel konulara link gelir ve tüm anchorlar sürekli değişmektedir. Bu yöntem keyword bomb yemenizi çok zorlaştırır.

  hakanuzun adlı üyeden alıntı
  Hocam siz sanırım profesyonel anlamda SEO işi yapıyorsunuz, yani bu işten para kazanıyorsunuz. Kendi sitelerinizde veya müşterilerinizde Bomb filtresi denilen sanırım aşırı link kasmadan kaynaklı (Ben kasmadım kanısındayım, rakiplerime kıyasladığımda), Linkleri kaldırmak veya disallaw etmek ana sayfayı yerine getirirmi? Denedinizmi?
 • 08-10-2013, 00:26:39
  #7
  1/2
  Mesajım bulunsun böyle bir konu açtığınız için teşekkür ederim.
  İmza Yok
 • 08-10-2013, 00:34:32
  #8
  1/2
  site: www.siteadı.com aramasında kafada ana domain yoksa ciddi bir sorundur ama sandbox değildir.

  Sandbox olması için info uçması ve site indexinin tamamen silinmesi gerekir.

  Genelde düzensiz link inşaası bu soruna yol açar. Yani ana sayfaya çok ağırlıklı link alınıp alt sayfalar yetim bırakılırsa.

  Şöyle ki, eğer bu bir kurumsal siteyse çak backlinki ana sayfaya zaten 5 sayfa var. Ama haber sitesiyse, güncelse, her dk ana sayfaya hem de anchordan link gelirse google bu sebeple ana sayfanın trust değerini düşürür. Bu da neticede siteye elveda demek anlamına gelmektedir.

  Link alımı çok düzenli yapılmak zorundadır. Sadece ana sayfaya ve sürekli ana sayfaya link almak kısaca aynı çay bardağına bir demlik çay dökmektir. Ortalığı rezil eder. Bardaklara adam gibi doldurmak lazım

  Mf.Rub adlı üyeden alıntı
  Teşekkürler. Hayırlı olsun

  Bu site neden kelimesinde yoktur sizce?

  Şöyle birşey duymuştum

  site: (aradaki boşluğa dikkat)www.siteadı.com yani
  site: www.siteadı.com

  diye google'da arattığınızda site ilk sayfada yoksa filtre veya sandbox'tadır diye duydum. Bu doğru mudur? Çünkü yukarıdaki siteyi öyle arattığımda çıkmıyor.


  Teşekkürler.


  --R10.NET; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:34:32 -->-> Daha önceki mesaj 00:30:00 --

  Video sitelerinde text içerik az olduğu için olabildiğince özgün başlık, açıklama ve tag girmek gerekir. Bununla beraber video altı yorumlar çok değerlidir. Fake yorum yazmakta fayda vardır.

  "İzledim çok güzel"
  "Bu ne ya bu ne saçma video"
  "Admin bunu mu koydun koya koya"

  diye yardırmak işe yarar gerçekten.

  En güzeli videoları kendin host etmektir ama imkan yok tesis yok biliyorum

  Dışardan video embed ile yükselmek artık gerçekten çok zor bir iş olsa da önce çok bol ve çeşitli içerik sonra alt sayfa bookmarklama, facebook paylaşım ve en son ana sayfaya marka bazlı backlink almak lazım.

  Yani ensahanevideolar.com ise sitemiz "video, video izle, komik videolar" diye almayacağız. En Sahane Videolar diye alacağız.  OnurTürk adlı üyeden alıntı
  bir video sitesi açıldı (xyz-film-video farketmez), ilk 2-3 ay da neler yapılmalı ki hit coşsun ?
 • 08-10-2013, 00:34:47
  #9
  1/2
  Anasayfa haricinde altsayfalardan da link almak yararlı olur mu? Mesela, google indexlerken etiketlere bakıyor bizde buradan link alsak google etiketlere bakerken bizim sitemizin linkinide görür mü bunun bir yararı olabilir mi? Yani sitemizin linkini nereye koyduğumuz fark ediyor mu?

  Tanıtım yazıları yaparken neylere dikkat etmeliyiz? Bunları nerelerde paylaşmalıyız, her paylaştığımız yerde farklı bir tanıtım yazısı mı kullanmalıyız?

  W3 doğrulama veya HTML 5 olması sitemiz için bir şey ifade eder mi? SEO puanımıza katkısı olur mu? Açık ve düzgün olan bir kodlamanın yararlarını biliyorum ama HTML 5 ve CSS3 ile yapılmış bir site xHTML ve CSS'den daha mı üstün olur?