• 12-08-2013, 12:15:35
  #1
  1/2
  İnternet girişimi denildiği zaman hâlâ akla ilk gelen alan e-ticaret oluyor. Hem e-ticaret sitesi kurmanın her geçen gün daha da kolaylaşması hem de online alışveriş hacminin artıyor oluşu girişimcileri e-ticaret sitesi kurma konusunda fazlasıyla cesaretlendiriyor.

  Eskiden sıfırdan bir yazılım olmadan e-ticaret sitesi kurmak neredeyse hayaldi. Çok uzun zamandır açık kaynak kodu ile dağıtılan yazılımlar olsa da bunlar hem tasarım seçenekleri az olduğundan hem de ödeme altyapısı entegrasyonları tamamlanamadığı için verimli alışveriş siteleri üretilmesine olanak tanımıyorlardı. Ticari yazılımlar ise ihtiyacı karşılamaktan çok uzak olmalarına rağmen açık kaynak kodun sorunlarını çözmek ile uğraşmaktan çok daha kolay bir çözüm olarak girişimciler tarafından sıklıkla tercih ediliyordu.

  Özellikle son 2 yılda bu alanda gerçekleşen iyileşmeler sayesinde artık hem açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımları birçok harika tasarım ve ödeme altyapısı entegrasyonuna sahip hem de ticari yazılım paketleri aşırı derecede iyi hale gelmiş durumda. *Bununla birlikte “dropshipping” yapabilmenin önünü açan tamamen Türkçe bir araç olan incir.com da aldığı yatırımla büyümesini sürdürüyor. *İncir.com’dan biraz daha farklı bir modele sahip olan Sopsy.com ise 5 dakikda ürünleri satışa sunarak e-ticarete adım atılabilmesine imkân tanıyor.  Kısaca e-ticaret 2000’li yıllardaki “Aman Allah’ım bu yazılıma bu kadar para mı dökeceğiz yani şimdi?!” şeklindeki en büyük giriş bariyerini geride bıraktı. Bu durum online ticaretin gelişmesi için büyük önem taşıyor olsa da aynı zamanda herkesin kolayca e-ticaret sitesi açabilir hale gelmesi büyük bir rekabeti beraberinde getirdi.
  “Siteyi kurduk, peki, buradan kim alışveriş yapacak?”


  Reel hayatta girişimciler daha çok iş dünyasının gerçeklerini bilen ve belli bir seviyenin üzerinde tecrübeye sahip insanlardır. Ancak e-ticaret girişimcileri genelde ya reel ticaret tecrübesi çok düşük ve dolayısıyla çok az sermayeye sahip gençlerden ya da reel ticaretini internette de sürdürmek isteyen ancak geleneksel ticaret biçimleri kadar güvenilir bulmadığı için internete yatırım yaparken çok düşük bütçeler ayıranlardan oluşur. Her iki durumda da ortada büyük bir gerçek var: Buraya aktarılan sermaye çok düşüktür.

  Hal böyle olunca sermayenin en büyük kısmı internet sitesinin kurulmasına harcanır ve siteler çoğu zaman tedarikçi firma ürünlerinin otomasyonu ile sitede satılmaya başlar. Hayatında meyve sıkacağı görmemiş bir adamın sitesinde meyve sıkacağı satmaya kalkmasının nasıl büyük bir hata olduğu bambaşka bir yazının konusu olsa da yeni e-ticaret girişimcilerinin çok büyük bir bölümünün “satış olunca tedarikçiden alır müşteriye göndeririz” düşüncesiyle sektöre adım attıklarının altını çizmekte büyük fayda var.  Bütün sermaye siteyi kurmaya harcandıktan sonra bu siteye stok bile koyamayan girişimcinin nasıl satışa döneceği büyük bir merak uyandırmaktadır.

  “Reklam verir satarız! Seneye kalmaz 1 milyon dolar yatırım alırız!”


  E-ticarette satın alma kararını etkileyen en önemli faktör fiyat ve güven faktörüdür. Zaten tedarikçiden tek tek alırken çok düşük bir kar marjı bırakan ürünü tedarikçiniz sizinle aynı işi yapan yüzlerce siteye daha vermekte olduğu için müşterinin sizi tercih etmesi için akla yatkın bazı sebepler olması gerekmektedir.

  Kendi özel ürünlerinizi satıyor ve uygun fiyat politikasıyla ilerliyorsanız kesinlikle orta ve uzun vadede başarılı olma şansınız daha yüksektir ancak yine de en önemli sorun satışa hızla dönebilmektir.

  Az önce bahsettiğimiz küçük sermaye problemi nedeniyle e-ticaret siteleri 12-18 ay sonra kâr edecek şekilde planlanmazlar ve hemen satışa dönemeyen siteler ardı ardına ya kapatılır ya da ilgisiz halde internet çöplüğünde bir süre daha kalırlar.

  Bu noktada acilen satışa dönmek isteyen girişimciler geri kalan sermayenin neredeyse tamamını da Google Adwords reklamlarına harcamayı tercih etmektedirler.

  Adwords ürün satışında gerçekten çok etkili bir yöntemdir ve hızla sitenize yeni müşteriler akmasına olanak sağlar.  Ama gel gelelim e-ticaret sektöründe kâr marjlarının çok ama çok düşük olması ve satın alma kararı veren müşteri sayısının azlığı göz önünde bulundurulduğunda ay sonu tabloya baktığınızda hiç reklam vermeseniz çok daha kârlı bir iş yapmış olduğunuzu hayretle görebilirsiniz.

  Adwords çok ama çok büyük bir maliyet yaratır ve bu bir e-ticaret sitesi için kesinlikle sürdürülebilir bir yöntem değildir.

  “Adwords çok pahalı, tanıdıklara sor bakalım kupon var mıymış?!”

  Sürdürülebilir bir e-ticaret sitesinin tıklama başı maliyet yaratan pazarlama modelinden olabildiğince uzak durması gerektiği apaçık ortadadır.

  Bu durumda Google başta olmak üzere arama motorları üzerinden bedava trafik sağlayabilecek bir altyapıya kavuşmak büyük önem taşımaktadır.

  Çoğu e-ticaret yazılımı maalesef SEO açısından vasatın da altındadır. Özellikle ticari e-ticaret paketleri siteye müdahale etmenize de pek izin vermedikleri için arama sıralamalarında yukarılarda yer almak her geçen gün daha da zorlaşıyor.

  Bu durumda yapılması gereken ilk iş site içinde kullanıcıya doyurucu bilgi sunan ürün açıklamaları ve fotoğraflar ile diğer e-ticaret sitelerinden farklılaşmak ardından da mutlaka bir SEO uygulamasını satın alarak sitenin temel SEO ihtiyaçlarını karşılamak olmalıdır.

  “43.872 ürünümüz var hepsi Google’da ilk sayfada çıksın!”

  E-ticaret girişimcilerinin SEO alanında düştükleri en büyük yanılgı hangi kelimelerden site üzerine trafik yaratacaklarına karar veremiyor olmalarıdır. Google’da “kollu meyve sıkacağı” aramasında ilk 3 sonuçtan biri olmadıkça siteye hit sağlamanın neredeyse imkansıza yakın olmasının yanı sıra “cep telefonu” kelimesinde çıkmanın maliyetinin basitçe 7-8 tane e-ticaret sitesini sıfırdan kurmaktan daha fazla olması girişimcilerin fazlasıyla kafasını karıştırmaya yetmektedir.  Özellikle yeni e-ticaret sitelerinin bu konuda uzman görüşüne başvurarak hangi kelimelerden trafik alınabileceğini çok dikkatli belirlemesi ve SEO alanındaki yatırımlarını bu yönde planlaması gerekmektedir.
  “SEO yaptırmaya başladık, haftaya satışlar patlayacak, tüm izinler iptal!”


  Google Adwords sayesinde 1 gün içerisinde sitenize trafik sağlayarak satış yapmanın mümkün olmasına rağmen maalesef doğal arama sonuçlarında sitenizin görüntülenmesi çok daha uzun zaman gerektirecektir.

  Düzenli bir SEO çalışmasının en az 6 ay boyunca sürmesi gerektiğini ve mümkün mertebe asla sona erdirilmeden sürekli devam edilmesi gerektiğini aklınızdan çıkartmamalısınız.

  Adwords hemen sitenize müşteri sağlar ama sürdürülebilir değildir, SEO ise bir altyapı yatırımıdır ve her e-ticaret sitesinin mutlaka sahip olması gereken bir güçtür.

  Kaynak: http://www.webtrendleri.com/seo-ve-g...o-uygulamalari
 • Sponsor Reklam
 • 12-08-2013, 12:44:11
  #2
  1/2
  Adwords müşteri filan getirmiyor hocam, sadece kampanyalarda faydası oluyor.. Yani tüm sitelerde X ürünü 100TL iken siz 50TL satmaya başladınız ama o kelimede arama sonuçlarında yoksunuz. O zaman adwords ile 100TL yerine 50tl deyip, satış yapabilirsiniz.

  Adwords kampanya duyuru ve marka bilinirliliği için kullanıyor.

  Adwordse tıklama oranı %5 veya altı.. Müşteri tıklamıyor ama ismini görüyor.. Aaa ben bu siteyi hiç duymadım demiyor.. Sağda solda görüyorum diyip bilinçaltına güven aşılıyor adwords..

  E-ticaret sitelerinde birde ileri görüşlü olmak lazım.. Zaten patlama yapan bir ürünü büyük siteler size yedirtmez, bu ürün iş yapacak, şöyle bir ürün 3 ay sonra çıkacakmış deyip, şimdiden siteye açıp herkesden önce link çalışması yapmanız lazım.. Mesela cep telefonu satan bazı sitelerin I-Phone 6'yı açıp, tanıtım yazısı aldıklarını biliyorum.. İsmi başka bişey olursa ayvayı yerler..
 • 12-08-2013, 13:22:07
  #3
  1/2
  ben e-ticaret için adwords ile başlamayı tavsiye ediyorum genelde.
  seo nun sonuçları zaman istiyor. ehil olmayanların elinde cezalara dönüşme riski çok çok fazla.
  kaş yapayım derken göz çıkartmak cabası.
  her seo güncellemesinde "en az bir site batırmayana" iş verilmemesi lazım.
  komik gelecek ama benim düşüncem böyle.
  daha düne kadar sidebar linklerle iş yapan seo firmaları bugün bu kadar rahat cesaret edebiliyorlar mı buna?

  google, belki de bilerek, seo yu kaypak bir zemine oturtarak firmaları adwords ün kucağına itiyor. rekabet yükseldikçe kazancı katlanıyor. küçükler arada eziliyor. kupon aramakla e-ticaret sitesi kesinlikle patlamaz.

  E-ticaret sektörünüzle alakalı hit alacak bir içerik blogunun oluşturulması veya ilgili ürünlerle ilgilenebilecek kitleye sahip bloglarla reklam çalışması yapmak seo dan daha makul bir yol bence e-ticaret için.

  Bence seo firmaları da "şu kelimede yükseltmek" gibi hizmetler yerine, "daha komple bir ürün tanıtım hizmetini" öne çıkarsalar daha iyi olur.

  o kelimelerin ilk sayfaya gelmesi gerçekten de artık hiç kolay değil. yüksek harcamalar bile işe yaramayabilir, dahası ters tepebilir.

  Allah herkese hayırlı bereketli kazançlar versin.
 • 19-12-2013, 17:49:50
  #4
  1/2
  Gözden fazlasıyla kaçan bir yazı... Herkese okumasını tavsiye ediyorum
 • 19-12-2013, 18:19:40
  #5
  1/2
  sonuna kadar okudum ve tamamen benim düşüncelerimin orada olduğunu gördüm.Bence e-ticarete atılma konusunda bende zamanında çektim ki hala çekiyorum ödeme yöntemleri ve kargo sorunu birde ürün tedariği sorunu en büyük sorun.Onun dışında mutlaka ürün açıklamalarını detaylı ve özgün girince,her ürünün resimlerini girince her ürüne ait videoyu girince zaten kaliteni belli ediyor ve zamanla yükselmeye başlıyoresun.En büyük sorun ödeme yöntemleri,ulaşım ve ürün tedariğidir.
  GÜVEN!
 • 20-12-2013, 13:02:47
  #6
  1/2
  SEO adına bir bilgi göremesem de,

  e-ticaret girişimi adına izlenecek yollarda başarılı bir yazı olduğunu aşikar.

  Teşekkürler.
  İnternetin yararlı olup olmadığı; senin parmakların ucundadır.
 • 20-12-2013, 13:10:44
  #7
  1/2
  Aslında bunu 5 yazılık bir seri olarak planlamıştım, ilk yazıya ilgi gelmeyince bıraktım yazmadım gerisini

  CanerDikmen adlı üyeden alıntı
  SEO adına bir bilgi göremesem de,

  e-ticaret girişimi adına izlenecek yollarda başarılı bir yazı olduğunu aşikar.

  Teşekkürler.
 • 20-12-2013, 15:14:07
  #8
  1/2
  maniaccoder adlı üyeden alıntı
  Aslında bunu 5 yazılık bir seri olarak planlamıştım, ilk yazıya ilgi gelmeyince bıraktım yazmadım gerisini
  Güzel bir yazı dizisi başlangıcı, ilgi gelir yahu E-ticaret seo teknikleri konusunda bizim dilimizde kaynak pek mevcut değil.

  Gözümüzden kaçan, farkında olmadığımız, bilmediğimiz birçok detayı hafızanızda tutmamalısınız
  İnternetin yararlı olup olmadığı; senin parmakların ucundadır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319