Aspire
Koineks
 • 08-12-2007, 14:04:49
  #1
  1/2
  Google API nedir? Google'ın yeni açıkladığı API (uygulama geliştirme arabirimi) sayesinde birçok sosyal ağ ile tek bir uygulama altından irtibat kurmak mümkün olacak. Bir süre önce Orkut adlı sosyal ağını duyuran ve beta olarak hizmeti sunmaya devam eden Google, çok yakında tam sürüme geçecek. Orkut ile başlayacak olan bu yeni API desteği; Friendster, viadeo, Hi5, LinkedIn ve Oracle gibi büyük ağlarla büyümeye devam etmeyi planlıyor. Bu firmalar resmi olarak şimdiden bu API'yi kullanacaklarını açıkladılar.


  Bu API'nin ismi OpenSocial ve içinde temel olarak üç bilgiyi barındıracak. Birincisi arkadaş/sosyal bilgi grafiği, profil bilgisi ve aktivite verisi. Destek veren sitelerin altyapılarında yapılacak güncellemelerle birlikte API ile haberleşme sağlandıktan sonra bilgi başka bir uygulama tarafından kullanılabilir hale gelecek.


  Her sosyal ağ haberleşebilecek mi?


  Aslında hayır. En azından şimdilik hayır diyebiliriz. İleride API geliştikçe bütün sosyal ağlar birbirleriyle haberleşebilecek ve tek bir veritabanından ulaşılabilecek, hatta muhtemelen Google'dan kişi arama özelliği de mevcut olacak.
  Facebook ve MySpace?


  Ne yazık ki şu anda Google'ın bu programına dahil olmak gibi bir fikirleri gözükmüyor. Ama bu iki büyük sosyal ağ dışındaki bütün ağlar API'ye destek vereceğini açıkladı. Belki ileride Facebook ve MySpace de dahil olabilir.

  Kısaca, gelecekte bizi sosyal ağ konusunda çok büyük olanaklar bekliyor. Bütün ağların tek bir ortamda olduğunu düşünmek bile gerçekten heyecan verici. Son olarak bu API'nin bir avantajı olarak sahte kimlikli insanlara engel olma imkanı olabilir ki hepimiz bunlardan şikayetçiyiz, diyebiliriz.Yakında her şey daha net hale gelmeye başlayacaktır.

  Kaynak: Karalahana.net
 • Sponsor Reklam
 • 08-12-2007, 16:39:03
  #2
  1/2
  Hayırlı olsun.İlerde daha büyük firmalar katılırsa çok iyi olur.İlerde büyük firmalarında buraya geçeceğini düşünüyorum.
  is back.
 • 09-12-2007, 03:23:28
  #3
  1/2
  Yararlı DÖküman Teşekkürler.
  :(
 • 09-12-2007, 03:42:14
  #4
  1/2
  çoook teşekkürler, güzel bilgi
  Diren #HavvaAna
 • 10-12-2007, 18:43:14
  #5
  1/2
  Facebook öyle sükse yaptı ki artık zor yakalanır
  Türkçe dizin, önemli linkler
 • 15-12-2007, 15:00:45
  #6
  1/2
  facebook'u Türkiye'de sükse yaptıran sırf medya. Hacıyatmaz programında Ata Demirer her seferinde bahsediyo. Hatta şarkı bile yaptı. Gülben de şarkı yapacakmış facebook'a
  Nedir bu? Tamam bütün dünya bunu konuşabilir. Ama bu kadar abartmak ta iyi değil tabi. Günde 250.000 üye kazanıyomuşlar ve Türkiye avrupada 2'nci sırada imiş 2,2 milyon üye ile. Arkadan Avustralya 1,1 milyon üye ile geliyo 2'ye katlamışız yani. 1'inci doğal olarak anavatanı İngiltere 12 milyon'a yakın üyesi ile.
  Türkler yapsa idi aynı siteyi. %100 eminim ki ya yabancılar satın alırdı. Ya da hergün bu sitede sizi bekleyen tehlikeler derlerdi. Ve bütün TV programlarında tekrarlayıp siteyi bitirirlerdi. Ama yapan gevur olunca ne kadar sizi bekleyen tehlikeler yazsalar da. Hiç rağbet görmüyo.
  Netice:
  Hep bizi yapamayız edemeyiz ki 'lere alıştıran medya ve yabancı güçler, Hep şunu dedittiriyo:
  - Gevurlar yapmış ağbi.
  - Bütün Dünya bunu konuşuyo.
  Tamam bütün dünya konuşabilir, ama böyle her programda her haberde konuşmuyolar.
  Bu yazıdaki amaç Türkler'in önünü kesmemelerini ve kendi içimizdeki çekememezliği artık sona erdirmeyi istememdir.
  Alıntı
  cehennemde her ülkenin bir kazanı varmış içinde sıcak kaynayan yağ olurmuş günah işleyenler bu kazanlarda cezalandırılıyormuş.kazandan kafasını çıkaranları zebaniler kafasınıa vurarak geri kazana sokuyormuş. baş zebani bir bakmış diğer kazanlarda herkes çıkmaya çalışıyor ama Türkiye'nin kazanından kimse kafasını bile çıkarmıyor baş zebani zebanilerden birini çağırmış ve sormuş
  - "niçin Türkiye'nin kazanından kimse çıkmıyor yoksa orda günahkar yokmu?"
  zebani:
  - "olmazmı! ama çıkmaya çalışanı alttakiler geri çekiyor..."
 • 15-12-2007, 15:02:09
  #7
  1/2
  haydi o zaman anti facebook sitesi açalım google ıda arkamıza aldıkmı sırtımız yere gelmez sileriz piyasadan zuckeride facebookuda


  dipnot: zucker facebooku kuran veled
  Cpanel Sunucu Optimizasyon Hizmeti
  Sunucuoptimizasyon.com
 • 15-12-2007, 15:09:46
  #8
  1/2
  Doğru diyosun! Ama şuna değinmek lazım

  Tamam fikir olarak müthiş bi fikirle ve yazılımla çıkmış ortaya facebook fikrini üreten kişi. Ama....

  Benim demek istediğim. Yabancıları bu kadar benimsemek biz Türkler'e yakışmıyo. Netice 'de Ermeni sorunundan da beli Türkün Türk'ten başka dostunun olmadığı.
 • 15-12-2007, 15:45:18
  #9
  1/2
  Google bu işi başarır. Hadi hayırlısı...