Aspire
Koineks
 • 16-02-2009, 00:39:48
  #1
  1/2
  Siteniz belirli bir coğrafi bölgedeki kullanıcıları hedefliyorsa, sitenizin ülkeye özel arama sonuçlarımızda nasıl göründüğünü belirlememize ve coğrafi sorgulara yönelik arama sonuçlarımızı geliştirmemize yardımcı olacak bilgileri bize iletmek için coğrafi hedef aracımızı kullanabilirsiniz. Bu veriler, mevcut bilgilerimizi tamamlayıcı niteliktedir ve bir kullanıcı, Gelişmiş Arama'yı kullanarak aramanın kapsamını belirli bir ülkeyle sınırlamadıkça, bir coğrafi hedef belirlemek, arama sonuçlarındaki görünümünüzü etkilemez.

  Bu özelliği yalnızca, .com veya .org gibi nötr üst düzey alan kullanan siteler için kullanabilirsiniz. Ülke kodu içeren alanları (.tr gibi) kullanan siteler, coğrafi bir bölgeyle zaten ilişkilendirilmiştir. Bu örnekte söz konusu ülke Türkiye'dir.

  Web Yöneticisi Araçları'na herhangi bir bilgi girilmemişse, genel olarak üst düzey alana (örneğin .co.uk veya .tr) ve bağlamı sunan web sunucusunun IP adresine göre coğrafi ilişkiler kurmaya devam ederiz.

  Aracın, dil verilerini değil, coğrafi verileri işlediğini lütfen unutmayın. Farklı yerlerdeki kullanıcıları hedef alıyorsanız (örneğin Fransızca içeriğe sahip sitenizin, Fransa, Kanada ve Mali'deki kullanıcılar tarafından okunmasını istiyorsanız), coğrafi hedef olarak Fransa'yı belirlemek üzere bu aracı kullanmanızı önermeyiz. Aracın faydalı olacağı durumlara örnek olarak bir restoran web sitesi verilebilir: restoran Kanada'daysa, Fransa'daki kullanıcılara hitap etme olasılığı düşük olacaktır. Ancak, içeriğiniz Fransızca ise ve birden çok ülkedeki/bölgedeki kullanıcılara hitap ediyorsa, kısıtlamanız gereksiz olacaktır.

  Coğrafi hedef belirlemek için:

  Google Hesabınız ile Google Web Yöneticisi Araçları'nda oturum açın.
  İstediğiniz sitenin URL'sini tıklayın.
  Ayarlar'ı tıklayın.
  Coğrafi hedef altından, hedeflemek istediğiniz coğrafi bölgeyi seçin.
  Not: Sitenize ait coğrafi hedef bilgilerini istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz. Düzenle'yi tıklayın ve bilgileri gereken şekilde güncelleyin


  Kaynak:Geotargeting - Webmasters/Site owners Help

  Ha bunu neden adsense kısmında açtım.Arkadaşlar google yardımda gezerken gördüğüm bu konuyu sizinle paylaşmak istedim.Acaba bu yöntemle yabancı içeriklerin diğer ülkeler tarafından izlenebilmesi ve hedeflenmesi durumu için ne düşünüyorsunuz?
  Firma rehberi scripti v4
 • Sponsor Reklam