Niye Az kazanıyoruz
Google Fan Webmaster Forum

Geri git   Google Fan Webmaster Forum > >

Google Adsense Google Adsense bilgi paylaşım platformu


Cevapla
LinkBack Seçenekler
  1  
Alt 03-09-2006, 19:07:25
radministrator
 
Standart

Niye Az kazanıyoruz

Bu kategoriye 1000 küsur başlık açılmış ve genellikle sorulan soru şu:
"Neden ben az kazanıyorum." ,"Bu kadar tık aldım ama para çok az değil mi" vs vs...

Bu tarz sorulara cevap bulmak için öncelikle adsense nedir bu tanımı iyi bilmemiz gerekiyor.

Adsense nedir?
Adsense programı temelde bir ürünü satmak yada tanıtımını yapmak için reklam veren şirket/kuruluş/organizasyon/firmaların reklamlarını sitelerde veya google arama sonuçlarında yayınlayarak reklam verene müşteri bulmaya yarayan şu an için internetteki en büyük reklam programıdır.

Bu reklam programından güzel kazanç elde edebilmemiz için de, sitemizin reklam verene geri dönüşünün olması gerekmekte...
Nasıl ki, her bakkal dükkanı açan kişi çok iyi para kazanamadığı gibi, her web siteside adsense reklam programından güzel gelir elde edemez.

Sitemizden reklam verene etkili geri dönüş nasıl olur peki?
Yapılan araştırmalar göstermiştir ki "Sitenin içeriği ile siteyi ziyaret eden ziyaretçinin düşünce profili aynı olmalıdır. Bu fikir zaten "adsense text" reklamlarının çıkış felsefesi.

Doğru reklamı, doğru kişiler ile buluşturmak
üzerine kuruludur adsense text reklamlar...

Örnegin, inşaat ve inşaat malzemeleri içerikli bir siteniz var. Dış cephe izolasyonu, ses izolasyonu, betonarme teknikleri, yalıtım malzemeleri, boya çeşitleri, mimari çizim örnek dosyaları, statik hesaplar gibi mimari veya inşaat mühendisliği içerikli sitenizin ziyaretçileride inşaat mühendisleri, mimarlar ,teknikerler yada evine izolasyon yaptırmak isteyen bir bir vatandaş ise, sitenizde çıkan "inşaat malzemeleri" odaklı adsense reklamlara tıklanma % si oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Şimdi bu bahsedilen olayı gerçek örneklerle ispatlamaya çalışalım.
Aşağıdaki resimdeki basit örneğe gözatarak yukarıdaki bahsedilen konuyu beraber inceleyelim ve irdeliyelim.
(Resimdeki veriler, adwords reklam veren panelinden alınarak örneklendirilmiştir.)
inşaat ve yapı teknikleri üzerine açtığınız sitenizde izolasyon elemanlarının olduğu bölüme bir mühendisin yada inşaat teknikerin girdiğini düşünün. Sitenizde çıkan reklamlara tıklamaması için bir neden yoktur ve genellikle tıklandığı gözlemlenmiş.

Peki inşaatla ilgilenen ziyaretçiniz reklama tıklarsa biz site sahibi olarak ne kadar para kazanıyoruz ;
Aşağıdaki tablodaki rakamlar adwords panelinde, google'un reklam verenden reklamını yayınlatmak için istedigi gerçek Parasal rakamlardır. Tık ücreti TL cinsinden rakamlar:Reklam verenden google 1,98TL istiyor reklamını yayınlatmak için Google ve bu paranın yarısını bize verse google amca bu da yaklaşık 1ytl para kazanmamız demektir, ( izolasyon kelimesi için reklam verenden google 1,98TL ücret istiyor, adwords panelinden görebilirsiniz reklam veren olarak...)

Çoğu webmaster, arkadaşımız "tc kimlik no" kelimesi çok aranıyor diye sırf bölüm olsun diye sitesinde yaptıgı "tc kimlik no" sorgulama sayfasına koyduğu reklamdan ise 0,02 TL para kazanıyor.
Ki günde ortalama 2 kişi tıklıyormuş, "Tc kimlik no" odaklı reklama.
izolasyon kelimesine günde ortalama 20 kişi tıklıyormuş.

( Bu verileri adwords panelinde kendinizde görebilirsiniz)

Bu basit örnekte görüldügü gibi 1 siteden günde 20ytl kazanırken ( Ortalama 20 tık varmış),
Çok hitli diğer siteden 0,5ytl bile kazanılamıyor.

Her site adsense reklam programından iyi para kazanamaz zaten kazanamamalıda... Yoksa Reklam verenlerin Parası boşa gider...

10.000 hitli sitenizden günde 5$ bile kazanamazken,
300 hitli sitenizde günde 60$ çok rahat kazanılabiliniyor.

Önünüzde iki seçeneginiz var.
A seçeneği: Çok hit ama az gelir.
B seçeneği: Az hit ama çok gelir.

Türk sitelerinin büyük çogunluğu A kategorisine girer. Türkçe içerikli siteleri büyütmek kolaydır. Yapmanız gereken bir kaç çöp konu:
Cem yılmaz doritos reklam filmi,
dikkat şahan çıkabilir,
komik fıkralar,
dizi izle,
flash oyunlar,
sibel kekilli ile chat,
liseli msn kız adresleri,
msn hack nasıl yapılır,
kız tavlama,
tc kimlik no
çiceklerin dili
vergi no ögrenme
ssk prim borcu sorgulama
chat sohbet odası
arkadaşlık siteleri yada bölümü (%99 u fake resim ile doludur abazaları çekmek için)
kraloyun türevi binlerce flash oyun sitesi,
ücretsiz ödevler,
öss sonuçları vs vs...
bu liste uzayıp gider. Bu içerikli sitelerden adsense ile para kazanamazsınız.

Bu tarz sitelerin teknik adı "trash site" (çöp, çöplük siteler) diyor yabancılar. Aynen belediyenin şehir çöplüğü gibi ne ararsanız var. Çöplük siteler normal şekilde iyi para kazanamazlar...
Çünkü sihirli kelime olan "Reklam verene müşteri dönüşü olmaz" bu sitelerin ziyaretçi profili ile.
Bu sitelerin ziyaretçi profili ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlamayan vakit öldürmek için internete giren kişi yada kişilerdir...

Adsense'e reklam veren hangi hosting firması yada inşaat firması örneğin "Recep ivedik yada Dikkat şahan çıkabilir yada msn kız adresleri" kelimesi odaklı bir sitede "Domain satış yada hosting paketi" reklamının çıkmasını ister ki ?
Siz şirket patronu olsanız istermisiniz?

B kategorisindeki bir siteye örnek:
Bazılarının suistimal etmesini engellemek için adresi vermeyeceğim.
Doğup büyüdüğü, yaşadığı turistik kenti anlatan sitesi olan bir abi var (ümit abi) Gelen kişiler sadece arama motorlarında gelen yabancı turistler.
O kenti merak eden yada tatil için gelecek kişiler yada o an kente olup, nereleri gezebilirim diye sitesini ziyaret eden yabancı turistler.
Sitenin dili İngilizce. Sitesinde hotel reklamları, pansiyon reklamları, restarurant reklamları, hediyelik eşya satan mağazaların reklamları çıkıyor. Günlük hiti 200 kişiyi geçmiyor bile.
Ama kazandıgı para günlük çok rahat 35-40$ ın üzerinde.
Sitesini adsense için açmadı.Hobi olarak açmıştı.
ek olarak kentteki esnaflardanda reklam geliri var.
Peki nasıl oluyor bu iş derseniz olayın mantığı basit:
Sitesine gelen ziyaretçi profili ile ile çıkan reklamlar %100 uyumlu. Uyumlu reklamlara tıklama her zaman yüksek oluyor.

Özetlersek:
- Google'un ziyaretçi davranışlarını analiz eden bir çok patenli reklam analiz teknolojisi var. Adsense reklamların konulduğu sayfanın içindeki mouse hareketlerinin verisi toplanmanıp analiz edilmekte... Çogu kişi bilmiyor ama google sayfadaki mouse hareketlerinin analizine göre kazanç veriyor. Bir ziyaretçi sayfada ne kadar çok kalırsa ve mouse sayfa içinde ne kadar çok gezinirse, hareket ederse ve sonra adsense reklamına tıklarsa, Google reklam verenden aldığı tık ücretinin üst limitinden para ödemesi yapıyor webmastera.
Bir ziyaretçi web sayfasına girip. Hiç bir hareket yapmadan sadece reklama tıklayıp sayfayı kapattırsa yada başka sayfaya geçerse, dogal olmayan bir tıklama yapıldığını tespit edebiliyor google ve webmastera para vermiyor. Bu hareket çogu kez tekrarlanırsa, hesabı kapatıyor webmasterın.
Eğer doğru ziyaretçi profiliniz yoksa, iyi paralar kazanamazsınız... Tüm bu analizlerin sonucu tıklama ücreti kazancınız 2 saatte bir güncellenerek kazanç hanenize yazılmakta.

- qorno yada ****** içerikli video sitenizden yada mp3 sitenizden ( Bunlar yüksek hitli sitelerdir diye yazdım), adsense reklamları hotel kelimesine çok para veriyor diye sağdan soldan çaldığınız yazılar ile açtığın hotel sitene pop up ile ziyaretçi yollarsanız yada iframe açınca Bir süre sonra banlayacaktır google hesabınızı. 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren iframe içinde reklam yayınlayan webmasterların hesapları bir bir kapatıldı tüm dünyada ve Türkiyede

- Adsense reklam programına reklam verenlerin tek gayesi vardır.
"Daha çok para kazanmak" . Yaptığın sitenin ziyaretçi profili, reklam verene müşteri olarak dönmüyorsa çok az para kazanırsın. Reklam verene müşteri olarak dönmesi içinde içerik ile ziyaretçi profilin aynı olmalı...

- Ayrıca her önüne gelen sırf adsense için siteler açtı. Adsense gelirleri sanki şehir efsanelesi haline geldi. Şöyle ki "millet 3000$-4000$ kazanıyormuş internetten hemen bizde web sitesi açıp kazanalım abi " tarzında dedikodular kulaktan kulağa yayıldı... Bilgisayar dergilerinde kapak konusu oldu, forumlarda özel konular açıldı bu efsaneler üzerine....
Zaten Türkçe reklam veren sayısı az oldugundan reklamlar çok hızlı şekilde erimeye başladı. Herkezin kazancından genel bir düşüş yaşanıyor. Aynı tık ve aynı gösterim oranı ile 2005 yılında kazandığımız para daha çoktu.

- Adsense reklam programı hergün gelişen, internetin en büyük reklam networküdür. Binlerce mühendis geliştirmek için hergün çalışmaktadır. Her geçen gün sistem, daha mükemmele dogru yol alıyor. Bu demek oluyor ki, unique içerikli sağlam siteler ile çalıntı içerikli spam sırf adsense ile para kazanmak için yapılmış dandik siteleri sistem artık birbirinden ayırabiliyor.
Sistem bir çeşit yapay zekaya dogru yol alıyor. Google mühendisleri Pagerank ile Adsense arasında bir baglantı projesi üzerinde çalışıyor. Projenin detayları tam olarak belli degil ama olayın mantığı şu olacak: Pagerankı yüksek siteler, adsense kazanç pastasından daha çok dilim alacak.
Pagerank ile adsense arasında nasıl bir bag olabilir ki ?
"Eğer bir siteye herkes link veriyorsa bu site iyi bir site olmalı. Insanlarin link verdiği site kötü bir site olamaz. İnsanlar kötü siteye link vermez. Pagerankı yüksek site nispeteden diğerlerinden daha kaliteli site demektir.
Reklam verenler reklamlarının kaliteli sitelerde çıkmasını istiyor ki bu en doğal hakları. Madem Google içinde kalite ölçüsü Pagerank. Bu durumda reklam veren firmaların kaliteli site isteklerine pagerankı yüksek siteler daha çok yanıt vermektedir.
Dolayısıyla reklam veren firmaların aradığı kaliteli siteler demek oluyor ki pagerankı yüksek siteler...

Reklam verenler, 2 gün önce açılmış autohit programı ile ziyaretçi çeken sitelerin reklamlarını eritip parasının boşa gitmesini istemiyor.
Benim reklamlarımı pagerankı 0 sitelerde göstertme google demek en doğal hakları olduğunuda unutmayın.

- Sitesinde adsense kullanan her webmasterın hayatında 1 kezde olsa adwords ile reklam vermesi gerek google ' a. Olayın mantığını bilmeden, "Saldım çayıra, Mevlam kayıra" mantığı ile para kazanılamayacağını kendinin yaşayarak görmesi gerek.

- Son günlerde kazançların dibe vurmasındaki en büyük etkende biride , sahte yada çalıntı kredi kartları ile alınmış adwords
reklam kuponları. 100$lık kuponlar, 10$'a piyasaya düşerse kazançların dibe vurması çok normal diye düşünmek gerek...

Son olarak şunuda unutmamak gerek:
Adsense sabit tık ücreti veren reklam programı değildir. Hergün aynı parayı kazanacaksınız demez bize google. Biz adsense sözleşmesinde bunu bilerek kayıt olduk zaten. Reklam fiyatlarını, reklam verenler belirler. Günlük olarak kazançların dalgalanması çok normaldir.

Örnegin ben bir gezi firması sahibiyim. Adwords ile reklam veriyorum. Firma olarak hafta sonları şehirden uzaklaşmak isteyen insanlar için gezi yada turlar düzenliyoruz.
Hafta sonu yaklaştıkça yani benim potansiyel müşteri bulma ihtimalim arttığından dolayı, reklamlarımın daha üste çıkması için tık ücretini arttırırmam gerekiyor.
Haftanın ilk günü pazartesi geldiginde ise daha hafta sonuna kadar çok var diyorum ve reklam fiyatlarımı taban fiyata (en az tık için ayarlıyorum 0,01$) çekiyorum yada bir kaç gün reklamlarımın yayınını durduruyorum.
Siz nasıl panelinize girip anlık kazancınızı görebiliyorsanız, reklam verende cebinden ne kadar para çıkmış anında görebiliyor ve müdahale edip reklamını sonlandırabiliyor yada en az ücrete göre ayarlaya biliyor reklam veren panelinden.

Benim reklamlarımı yayınlayan Turizm içerikli senin siten ise Cuma günü çok kazanırken, Pazartesi çok çok az kazanç elde ediyorsun...

Yada reklam veren Gezi firması senin sitende reklamlarının çıkmasını istemeyebilir. Siteni kara listesine alabilir. Benim reklamlarım şu dandik sitede çıkmasın diyebilir panelinden.

Eğer turizm siten çok iyi olursa, reklam veren firmalar ise reklamlarının senin sitende çıkması için yarış içine girebilir. Bu yarışta galip gelen en çok tık ücreti ödeyen olur. İyi ve özgün içerikli sitesi olanlarda daha pahalı reklamlar çıkar daha çok kazanır.
Konu yine dönüp dolaşıp iyi ve özgün içerikli sitesi olan mevzusuna kadar geliyor hep.
SeliM, deviL, Sporweb ve 126 kişi bunu beğendi.
______________________________________________________

Bir Güldün Yâr sen, hep elime batanı
Seni dalından kopardım, kan doldu avuçlarım...
Sponsored Links
  2  
Alt 03-09-2006, 19:10:37
Üyeliği durduruldu
 
Standart
tecrube konusuyor.gercekten cok guzel bir yazi radmin tesekkurler.
arsdesign bunu beğendi.
  3  
Alt 03-09-2006, 19:10:58
Üyeliği durduruldu
 
Standart
güzel yazı radmin teşekkürler.
  4  
Alt 03-09-2006, 19:11:03
 
Standart
Cok guzel acıklamıssın ins anlayacak kişiler bunu okur
  5  
Alt 03-09-2006, 19:13:43
 
Standart
ben bu işi bılmıyorum burdaki çoğu kımse benden daha ıyı bılır
ama anladığım kadarıyla
adsense ın amacı reklam verenle müşteriyi buluşturmak
komık sıteye
arkdaşlık sıtesıne
yada forum sıtesıne koydugunuz adsenselerın bı manası olmaz
zaten sıteye cektıgınız hıtler sıtede dolaşır
benım anladıgım googledan gelen hıtı reklamlara yönlendırek bir nevi sirkülasyon
amaç şu olmalı adam sitenıze gelıcek
sıtenızden faydalandıktan sonra reklama tıklayıp gidicek

edit teşekkürler radmin abi
______________________________________________________

şükretmeden nasıl mutlu olabilirsiniz
  6  
Alt 03-09-2006, 19:17:04
Üyeliği durduruldu
 
Standart
gayet acıklayıcı ve güzel bir yazı olmus..

tesekkürler radmin..
  7  
Alt 03-09-2006, 19:18:16
Labidu
Guest
 
Standart
...................................

Konu Labidu tarafından (04-01-2007 Saat 01:50:07 ) değiştirilmiştir..
  8  
Alt 03-09-2006, 19:24:11
 
Standart
güzel yazı tebrik ederim
Sponsored Links
  9  
Alt 03-09-2006, 19:27:33
Üyeliği durduruldu
 
Standart
sağolasın radmin yeni gelenler için güzel açıklama
Cevapla

MegaTR


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.r10.net/google-adsense/17734-niye-az-kazaniyoruz.html
Konuyu Başlatan For Tipi Tarih
Google'den Para Kazanmak This thread Refback 31-12-2013 10:33:51
SeçeneklerTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:10:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır”. H.Ş
Tüm genel soru(n) için detay & Ban Sorunları için ban reklam
radore
Datacenter
Google+

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan R10.net WebMaster Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. R10.net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde R10.net yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.
GOOGLE PLAY'den
indirebilirsiniz
APP STORE'dan
indirebilirsiniz
aşk

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314