Aspire
Koineks
 • 23-03-2008, 11:16:17
  #19
  1/2
  bence bu konuda yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Bu haksız yoldan kazanç elde eden ringofon-cepmaster tarzı sitelerle ortaklık yapıp da adwords'ten sahte site ekleyerek bizim kazançlarımızı en fazla düşürenler bu kişiler. Bunlar vazgeçecek gibi görünmüyor, aksine her geçen gün yeni sahte siteler ekliyorlar, tıklayınca da farklı yerlere yönleniyor...

  Mesela ben hesabımda bir arkadaşın sitesi için de kod açtım. yabancı bir site. Tıklamalar benimkine göre çok az ama tıklamalardan süper gelir elde ediyor. Mesela bugün 1-2 saat içinde 4 tıklama var 1,99 $ almış
  cep
 • Sponsor Reklam
 • 23-03-2008, 15:18:22
  #20
  1/2
  arkadaşlar. ABD deki internet reklam sektörünün büyüklüğü 30-40 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. yani ABD de 40 milyon kişi aktif internet kullanıcısıysa kişi başına ortalama 1000 dolar internet üzerinden tüketim potansiyeli var. Ülkemiizin reklam sektörünün büyüklüğü malesef 60 milyon dolarlarda SÜRÜNÜYOR. bu demektir ki türçe içerik yayını yapan webmaster arkadaşlar bu 60 milyon dolarlık pastayı paylaşmak zorunda. zaten bu pastanın büyük bir bölümünü gazeteler, mynet gibi büyük portallar yiyor. Doğan grubu boşuna mı kendi reklam sistemini kurdu. Şimdi gel gelelim küçük site sahiplerine... Bu şekilde türk tüketiciye yayın yapmayı sürdürmekte kararlıysanız az pastayla kanaat etmeyi sürdüreceksiniz. Yok eğer ben iyi para kazanmak istiyorum diyorsanız kuzey amerikadaki internet kullanıcılarını cezbedecek ingilizce içerikli siteler kurmak ZORUNDASINIZ.

  Hintliler ingilizce içerikli internet reklam piyasasından yıllık 3 milyar dolar pay alıyor. Singapur, malezya, pakistan, çin ve diğerlerini de sayarsak uzakdoğuya giden para 10 milyar doları geçiyor. O beğenmediğiniz hint fakirleri kurdukları ingilizce sitelerle köşeyi dönerken benim anlı şanlı webmasterlarım ingilizce içerikli site yapım ve yönetiminden acizler. Bunları söylerken kesinlikle herkes üç-beş kelime ingilizcesiyle kıytırık siteler yapsın demiyorum. Demek istediğim Türk webmasterların birleşerek ciddi ve içeriği sağlam siteler kurmalarının gerekliliğidir. Bizim millet olarak en büyük eksiğimiz birbirimize güvenmememiz ve bunun sonucu olarak ta organize işler yapmakta sıkıntı yaşamamızdır.
  Ancak organize iş yapmanın önündeki en büyük engel hilekar ve kurnaz Webmasterlarımızın dürüstlerden sayıca 10 kat fazla olmalarıdır. Adam gibi para kazanmak yerine spam sitelerle yada pornografik keywordlerle ziyaretçi çekmeye çalışan üstün zekalı geçinen webmasterlarımızın ülkemizin imajnı da kötüye çıkararak zaten çok küçük olan reklam pastamızı daha da küçülttüklerinin acaba farkındalar mı?

  Sonuç olarak şunu diyeceğim. Ülkemizde reklam sektörü televizyonun tekelinde olduğu sürece internet reklamcılığından pek te birşey beklememek lazım. Eğer ciddi olarak para kazanmayı düşünüyorsanız adam gibi projelerle organize bir şekilde iş yapmak gerekecektir.
 • 23-03-2008, 15:37:01
  #21
  1/2
  winston adlı üyeden alıntı
  dediklerine katılıyorum..sebepleri bunlar olabilir ama ilk sebep bence türkçe siteler..yabancı sitelerde böyle hitlere böyle kazansalar isyan ederler
  yani açıkçası hiç türkçe sitem blogum yok yavaş yavaş geliştiriyorum..daha yeni günde 60-70 tıklara çıkan sitelerim var ma bu tıklara kazanç 8-9 dolardan aşağıya düşmüyo ki bana göre de iyi kazanç
  sana katılmadığım tek nokta var o da oturduğum yerden asgari ücretin 3-4 katı para kazanıyorum demişsin ama bence kendini hafife almışsın..sokaktan geçen ve bilgisayar yada internetten anlayan ya da siteleri olan 100 tane adama soralım 3 tanesi bu kadar kazanmıyodur..yani bence biz tamam oturarak kazanıyoruz ama hadi yapan yapsın bakalım..
  konu başka yere çekmek istemiyorum ama biim yaptığımız iş azımsanmayack kadar iyi bir iş..kimse bunu iş olarak görmüyo ama ben çevremde bunun mücadelesini bile veriyorum
  nefret edeiyorum öyle para mı kazanılır ne işler çeviriyosun diyen insanlardan..anlatsan bir türlü anlatmasan bir türlü

  cok ılgınc ama bole ınsanlar benımde karsıma cıkıyo bır suru abılerım oldu su 2 sene ıcınde daha yenıyım bu konuda hepınız benden daha tecrubelısınız. kıme sorduysam herkes bundan 2 yıl oncesı daha ıyıydı ıyı para kazanıyoduk dıyen cok ama herkes bılınclendı artık forumlarda bıle bı takım kuruluyo o ona yayıyor bu sekılde reklam yapılıyor. kazancların dusmesı ıse bu sıte ısını bılende yapıyor bılmeyende herkese ıyı kazanclar dılıyorum.
  Dizi izlemek için bizi seçin. :)
 • 23-03-2008, 16:03:22
  #22
  1/2
  2004'den bu yana, ilk kez Türkçe olmadan birkaç ay öncesine dayanan bir geçmişim var Adsense ile, bu analize eklemek istediklerim var..

  Öncelikle Türkçe sitelerimizden çok iyi paralar kazandığımız dönem bir defa istisnadır. Evet, ben de çeşitli yollardan binlerce dolar kazananların içerisindeydim, fakat bunun Google'ın o dönem Türkiye üzerindeki talebi karşılayacak yönde bir kontrol mekanizmasının olmadığı gerçeği ile birlikte düşünmek lazım. Yani son 1/2 senedir, düşen kazançlar yüzünden Google şöyle yaptı, böyle gitti demek kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. En kaliteli, en üst düzey ziyaretçilerin bulunduğu Türkçe ziyaretçi odaklı siteler bile, o dönem tıklama başına verilen ücretlerin ancak % 20 / % 30'unu hak ediyordu, herkes bunu kendi durumuna göre düşündüğünde görülmesi gerekeni görecektir diye düşünüyorum..


  Türkiye'de de reklamverenler bu potansiyeli fark ettiği anda, ringofonlar eşeğin bir tarafına su kaçırmakla beraber, piyasayı normalde olması gerektiğinden de aşağı çektiler, sonuçta bugün piyasa ortada.

  Birkaç senedir bu işlerin içinde olup, hala değer yaratma anlamında, içerik anlamında bir adım öteye gidememiş webmasterlar, büyük bür oranda var olduğu sürece Türkçe reklamların çok da ileri gideceğini sanmam. Hoş, gitse bile ne kadar iyi olabilir bu da ayrı bir tartışma konusu...

  Sözün özü, iğneyi ve çuvaldızı yanlış yerlere batırıyor, sonucu yanlış bağlıyoruz. Türkçe sitelerimin vs. bulunduğu serverlar, hatta Godaddy hesapları vb. dahil her şeyi değiştirip, soyutlayıp, tamamen yabancı diller üzerine çalışmaya başladığım günden bu yana çok memnunum, ilk bir sene zarar etmeyi göze almama rağmen, pazardan çok ufak da olsa pay alabildiğimde ihya olacağımı biliyordum, öyle de yaptım sabrettim.


  Hala yapmamış olanlara kesinlikle tavsiye ederim.

  Google Adsense'in düştüğü, gelir azaldığı, tıklamanın düştüğü falan yok, yanlış olan burada yapılan değerlendirme. Ki bu dönem içerisinde, o kadar çok Adsense alternatifi türedi ki, bence Türkiye'deki webmasterlar büyük düşünüp, çok çalışabilseydi çok daha fazla başarı hikayemiz olabilirdi.


  Alıntı
  "macgunu" arkadaşlarım yazdıklarına katılmıyorum. Türkiye online alışverişte şu an birçok ülkeyi sollamış durumdadır. Bunu internette araştırırsan bulursun zaten. Arkadaşlar Türk insanı hazırı sever ve teknoloji şu an evimize ayağımıza kadar geldi. Kimin kredi kartı yok bana söylermisiniz? Veya artık kim internet kullanmayı bilmiyor? Ben kendim bile çoğu alışverişimi ( sinema cd, saat, kitap vs. vs. internetten alıyorum. Ev arkadaşım nete girme sebeblerinden birisi sırf alışveriş yapmak ) internetten yapıyorum. Türk insanının 2008 yılı itibariyle sanıyorumki 200milyar$ gibi bir kredi kartı borcu, kredi borcu var bankalara. Bu rakam 2000 yıllarında 20milyar$ idi. Dediğim gibi diğer bir istatistikte Türk insanı kredi kartıyla internetten alışverişi çok seviyor ve birçok avrupa ülkesini sollamış vaziyettedir.
  Evet, Türkiye'de kreti kartı borçları ve bu borçların ödenme oranı, ödenme zamanı performansı çok kötüdür, hatta Amerika'da krize yol açan oranları katlamaktadır. Bunları burada tartışacak olursak sayfalar alır, fakat Türkiye'de kredi kartı olan neslin %80'i hala internetten alışveriş yapmış değil ve kalan % 20'nin de yarısı bu işe ters bakıyor. Bakış açısı, yetiştirilmeye göre değişir bu, bir sonraki nesilde böyle olmayacağı açık mesela.

  Yine de Türkiye'de e-ticaret, inanılmaz bir hızla büyüyor, bu büyümenin baş rol oyuncusuda, o % 20'ye olan katılımın ve ilginin gittikçe artması..
 • 30-03-2008, 21:21:34
  #23
  1/2
  sct adlı üyeden alıntı

  Sözün özü, iğneyi ve çuvaldızı yanlış yerlere batırıyor, sonucu yanlış bağlıyoruz. Türkçe sitelerimin vs. bulunduğu serverlar, hatta Godaddy hesapları vb. dahil her şeyi değiştirip, soyutlayıp, tamamen yabancı diller üzerine çalışmaya başladığım günden bu yana çok memnunum, ilk bir sene zarar etmeyi göze almama rağmen, pazardan çok ufak da olsa pay alabildiğimde ihya olacağımı biliyordum, öyle de yaptım sabrettim.


  Hala yapmamış olanlara kesinlikle tavsiye ederim.

  peki yabancı siteyi nasıl sürekli güncel tutuyorsun ?
 • 30-03-2008, 21:40:01
  #24
  1/2
  evet bende duydum yabancı sitelere daha cok kazanç veriyor
  Pırt
 • 30-03-2008, 22:21:48
  #25
  1/2
  yabancı siteleri güncel tutmak sorun değil ki. az buçuk çok az ingilizce bence yeterli. yani cümle kurmayı bilmek. açtığımız yabancı sitenin içeriği ile ilgili yabancı site mutlaka vardır. onu incelemek gerek, adamların yazdıklarını anlamakak. cümleleri biraz değiştirmek yeni 3-5 satır birşeyler yazmak. al sana özgün ingilizce içerik. önemli olan her zaman banlanmamak
  Satılık Sagopa Kajmer Fan Sitesi
 • 31-03-2008, 23:29:44
  #26
  1/2
  Alıntı
  1) Ziyaretciler bilinçlendi artık google reklamlarına pek ilgi duymuyorlar
  bu şık çok mantıklı flash reklamları engelleme olayları falan (firefox sağolsun)
 • 01-04-2008, 01:02:59
  #27
  1/2
  zlatan adlı üyeden alıntı
  peki yabancı siteyi nasıl sürekli güncel tutuyorsun ?
  Öncelikle herhangi bir destek almaksızın, birkaç saatte orijinal içerik üretebileceğim konular üzerine kazançlı sitelerim. Bu bir faktör, her gün 2/2.5 saat yazıyorum editör sistemlerinden gelen içerikler harici.

  Kimsenin ulaşamayacağı bilgileri sunuyorsanız eğer kendiniz çalışmak, üretmek zorundasınız, tüm haber siteleri, download siteleri vs. böyledir.

  Herkesin ulaşması için kısa yolsa siteniz, fix paketlerle kazanabilirsiniz, nedir bunlar her gün 1 download eklersiniz, hazır download DB üzerine oldu size site.

  Ben şahsen bloglama ile başlamıştım işe, hala da önemli bir kısmını oluşturuyor bu blog kısmı. Günde 2 saat yazdığınız vakit, çok zorlamadığınız takdirde rahat 2/3 sağlam içerik çıkartabilirsiniz, tabi bu durum teknik bilgilerinize bağlı yazdığınız konu ile ilgili.

  Sonra bildirgec usulü çalışan birkaç site daha var, hatta onaylayan ekip de para alıyor, o tamamen fix bir şey ben para kısmı ile ilgileniyorum.

  Video projesi var daha emekleme aşamasında, birçok gideri oldu sabit editörü var.

  Sonra PR 7 olan ve 6 aydır güncellenmemiş bir sayfa var misal, kendi başına aylık bir serverın giderini karşılayacak kadar geliri var Adsense, link satışları hariç.

  Ben birkaç aydır şehir dışındayım sürekli, sistemin düzenini şimdi görebildim, dışarıdan müdahele olmaksınız çok güzel işliyormuş. Bir de aylık server ödemeleri vb. otomatiğe bağlasam, bir de uptimedan sorumlu bir editör tutsam tüm serverlar için tatile bile çıkabilirim.