Aspire
Koineks
 • 03-02-2009, 15:57:57
  #1
  1/2
  herkese merhabalar..

  ben kendime ufak çapta bi tercüme bürosu açmak istiyorum.. yeminli tercümanlık falan değil sadece çevremdeki eş dost tanıdığa iş yapcam.. bunun için,

  İzin ya da ruhsat almam gereken herhangi resmi bir dernek ya da kurum var mıdır?
  Basit bir şahıs firması kursam yeterli olur mu?
  Uymam gereken resmi bir ücretlendirme tablosu var mıdır?
  Gelirimin ne kadarını devlete vergi olarak vermem gerekir?

  Yasadışı, illegal bir şey yapmak istemiyorum.. Her şey legal olsun istiyorum.. Bu konularda beni bilgilendirirseniz eğer çok memnun olurum..

  Eminim buralarda bu işlerden anlayan birileri vardır..
  İlginiz için şimdiden teşekkürler..
 • Sponsor Reklam
 • 03-02-2009, 16:00:03
  #2
  1/2
  NaCReS adlı üyeden alıntı
  Uymam gereken resmi bir ücretlendirme tablosu var mıdır?
  Tercümanlar odasının belirlediği fiyata uymak zorundasın
  17/10/2017 Tarihine kadar online olamayabilirim.
 • 03-02-2009, 16:12:53
  #3
  1/2
  usta tercümanlar odası ne yaw ilk kez duydum sitesi falan var mı? ben aradım bulamadım da..
 • 03-02-2009, 21:36:36
  #4
  1/2
  evet arkadaşlar bu konuda bilgi sahibi kimse yok mu :/
 • 04-02-2009, 00:23:26
  #5
  1/2
  Yemin Zaptı Nedir? Nasıl Alınır?
  LİSAN BİLDİĞİNİZE DAİR ELİNİZDE BULUNAN DİPLOMANIZLA HERHANGİ BİR NOTERE GİDİP YEMİN ZAPTI ALABİLİRSİNİZ. ANCAK NOTERLER YARI RESMİ OLDUĞUNDAN BU İŞLEMİ YAPMAK ZORUNDA DEĞİLDİR. NEDEN YEMİN ZAPTI ALACAĞINIZI VE BU MESLEĞİ YAPTIĞINIZI İZAH EDEREK BU MÜMKÜN OLABİLECEKTİR.
  YEMİN ZAPTI ALMANIZ İYİ ÇEVİRİ YAPIYORSUNUZ ANLAMINA GELMEZ, NASIL HER EHLİYETİ OLAN ÇOK İYİ ARABA KULLANAMAZSA HER YEMİN ZAPTI OLAN DA İYİ ÇEVİRİ YAPAMAYABİLİR.
  AYRICA SADECE ÇEVİRİ YAPMAK DA YETMİYOR, BİR BELGEYİ ÇEVİRİP TASDİK ETTİRECEKSENİZ, O BELGENİN KULLANILACAĞI MAKAMIN İSTEĞİNE UYGUN FORMALİTEYİ YERİNE GETİRMENİZ GEREKİR.
  BUNLARI YAPTIKTAN SONRA BİRDE KAYITDIŞI İLE MÜCADELE NEDENİ İLE ÇEVİRMENLERİN İMZA ATTIKLARI ÇEVİRİLERDEN BİR ÜCRET ALDIKLARI DÜŞÜNÜLEREK, VERGİ VERİP VERMEDİKLERİ ARAŞTIRILARAK VERGİ MÜKELLEFİ DEĞİLSENİZ ZOR DURUMDA KALABİLİRSİNİZ.

  Tercüme Bürosu Nasıl Açılır?

  Öncelikle, neden çeviri bürosu açmak istediğinizi düşünün? Çeviri bürosu işletmek için sadece çeviri yapmak yeterli değildir. Bunun için gerekli bilgi ve beceriye sahip olmak lazımdır.
  ŞU ANKİ YASALARA GÖRE;
  1- Uygun bir yer bulup, büro donanımlarını tamamlamak,
  2- Kendinize uygun mesleki bir teşekküle üye olmak,
  3- Kendiniz veya muhasebeciniz kanalı ile Vergi Dairesine bir dilekçe ile müracaat etmek,
  4- Serbest Meslek Kazanç Defteri alarak, notere tasdik ettirmek. Serbest Meslek Makbusu hazır alıp notere tasdik ettirebilir veya kendi isminize göre Maliye Anlaşmalı Matbalarda özel bastırabilirsiniz.
  ŞİRKET OLARAK KURANLAR İSE, STANDART ŞİRKET PROSEDÜRÜNE UYACAKTIR.

  Yeminli Büro Yetkisi Olanlar Kimlerdir?
  TUÇED TÜRKİYE ÇEVİRMENLER DERNEĞİ ÜYESİ OLANLAR, AŞAĞIDAKİ METNİ NOTER HUZURUNDA ONAYLATTIKTAN VE TUÇED`E TESLİM ETTİKTEN SONRA TUÇED SİCİL NUMARASI İLE BİRLİKTE KAŞE VE MÜHÜRLERİNDE YEMİNLİ BÜRO İBARESİNİ KULLANABİLECEKLERDİR. BUNUN DIŞINDA KULLANILAN İBARELER GEÇERSİZ OLUP, YEMİNLİ BÜRO DEĞİLLERDİR.
  YEMİN VE TAAHHÜT BEYANI
  “TUÇED“ TÜRKİYE ÇEVİRMENLER DERNEĞİ tüzüğüne bağlı kalacağı (miza/ma), gerek kendi adı(miza/ma) kurulu bulunan veya kuracagı(miz/m) çeviri bürosunca/şirketçe yapılacak tüm çevirilerde çıkabilecek her türlü maddi ve manevi sorumluluğu taşıyacağı(miza/ma), her lisan bilenin çeviri yapamayacağının bilincinde olarak yanım(izda/da) çalışacak çevirmenleri titizlikle teste tabi tutarak seçeceği(mize/me) ve yanım(izda/da) çalıştıracağımız çevirmenlerin yapacağı çevirilerden de sorumlu olacağı(miza/ma), mesleğimizin gerektirdiği dikkat ve titizliği göstererek, hiç kimsenin kendi çikarları doğrultusunda yanıltıcı veya taraf tutucu bilgilerini yansıtmayacağı(miza/ma), orijinal metne sadık kalarak, belge ve konunun özünden dışarı taşmadan en dogru çeviriyi yapacağı(miza/ma), gizlilik gerektiren çevirilerin konuları ve içeriği hakkında üçüncü şahıslara bilgi verilmeyeceğine ve gizli tutulacağına, ülkemizi uluslar arası platformlarda temsil edecek normlarda çevirmenlik mesleğini icra edeceği(mize/me), tüm çevirilere sahsım/işyerimiz adına kullanacağımız TÜÇED Sicil numara(mizi/mi) içeren kaşe ve mühürü(müz/m) ile şahsım/işyeri yetkilileri tarafından imzalanacağına, kaliteli ve doğru çeviriyi birinci prensibi(miz/m) olarak kabul edeceği(mize/me), çevirmenlik mesleğini bıraktığımda veya herhangi bir sebeple TÜÇED üyeliğimi(zin/n) sona ermesinden itibaren TÜÇED sicil numarasını içeren tüm belgeleri iade edeceği(mize/me) ve Yeminli Tercüme Bürosu ibaresini kullanmayacağı(miza /ma) ant içer ve bunlara uyacağımı taahhüt eder(iz/im).
  YEMİN VE TAAHHÜT EDEN:
  X İLGİLİ BÜRO ADI ( NOTER KİMLİK TESPİTİ)
 • 04-02-2009, 15:02:35
  #6
  1/2
  @uzmanceviri çok teşekkür ederim..

  ben yeminli olayına girmeyeceğim için sanırım bu formalitelere ihtiyacım olmayacak.. şahış şirketi kurup, vergi mükellefi olsam, fatura kessem yeterli sanırım..
 • 04-02-2009, 15:05:16
  #7
  1/2
  rica ederim arkadaşım aklına takılan başka bir şey olursa sorabilirsin çekinmeden
 • 11-02-2009, 18:17:44
  #8
  1/2
  teşekkürler çok faydalı olmuş.
 • 23-02-2009, 16:03:38
  #9
  1/2
  gerçekten çok açıklayıcı omuş ellerinize, klavyenize sağlık.