Aspire
Koineks
 • 19-07-2009, 00:43:14
  #1
  1/2
  Vista gibi, Windows 7 de farklı sürümler halinde satılacak. Peki ama sizin sürümünüz hangisi?
  Bundan önce Microsoft'un tüketiciye sunduğu Windows Vista seçenekleri arasında kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Kendiniz için en uygun sürümü ararken Windows 7'de rahat edeceksiniz. Microsoft, alınabilecek paketlerin özelliklerini daha sade ve net hale getirdi.
  Mevcut seçenekler içerisinden ihtiyaçlarınızı doğru belirlemekte ve tercih yapmakta bu yazıdan faydalanabilirsiniz.
  Vista'da belli sürümlerde olan özellikler daha pahalı bir sürümde bulunmayabiliyordu. Windows 7'de ise bu söz konusu değil. Sürümleri birbiri üzerine yükseliyor. Daha üst bir sürüm aldığınızda kaçırdığınız bir özellik olmuyor. Zaten daha çok para harcadıktan sonra olmaması da gerekir.
  Microsoft'un ön plana çıkarttığı özellikleri sayarsak:
  Gelişmiş grafik kullanıcı arayüzü ve masaüstü yön bulma
  Windows Search
  Internet Explorer 8
  Windows Media Center
  HomeGroup (Windows 7'ye özel network)

  Microsoft'un sitesinde saymadığı özellikler:
  32 bit ve 64 bit sürümler hem standart satış, hem yükseltme seçeneği olarak sunuluyor
  Windows Aero arabirim
  Gelişmiş kablosuz bağlantı
  Windows 7, Vista ve XP'nin bir arada bulunduğu ağların gelişmiş yönetimi
  Ses ve görüntü codec desteği
  Gelişmiş dijital TV desteği
  Dosya ve sistem yedekleyen Windows Backup
  Araç ve yazıcı kontrol arabirimi
  Çok işlevli araçlar için gelişmiş sürücü desteği
  Home Premium paketi aldığınızda bütün bu özelliklere sahip oluyorsunuz. Kullanıcıların büyük çoğunluğu için gayet tatmin edici bir paket.

  Microsoft iş yerleri için artık Business tabirini kullanmayı bırakarak Professional etiketine geri döndü. Vista Home Premium'dan Vista Business'a geçen kullanıcılar iş yeri için gelişmiş ağ ve dosya imkanına kavuşurlarken, Windows Media Center'dan oluyorlardı. Bu pek çok kullanıcı için iş yerinde bile Vista Home Premium'da kalmayı teşvik ediyordu. Neyse ki daha önce de dediğimiz gibi Windows 7'de özellikler sürümden sürüme eksilmiyor, artıyor.
  Home Premium'daki bütün özelliklerin üzerine Professional şu özellikleri sunuyor:
  Windows XP modu
  Otomatik yedekleme ağ üzerindeki paylaşımları da kapsıyor
  Domain ağ desteği
  Peki neden Windows 7 Professional'a geçilir? İş yerinde sık sık domain ve ağ değişiklikleri yapıyorsanız ve Windows XP uyumluluğu gerektiren yazılımlar kullanmanız gerekiyorsa fiyat farkına değer. Ağdaki paylaşımlarınızı yedeklemek için ek bir yazılıma para vermek istemiyorsanız.
  Bu XP uyumluluğu modunun pek çok iş yeri için çok önemli olduğunu belirtmek lazım. Değişen programların getireceği güçlü sistem ihtiyacının yanında, değiştirilmeden kullanılabilecek binlerce dolarlık işe özel ofis yazılımlarını kullanmaya devam etmek önemli bir fark yaratır. Uzun zamandır kullanılan eski sürüm muhasebe ve internet kafe yazılımları buna örnek verilebilir.
  En üst sürüm olan Windows 7 Ultimate bütün özellikleri kendinde topluyor. Windows 7'nin halka açık betasını veya RC sürümünü denediyseniz, Ultimate sürümünün çıkış öncesi halini denediniz demektir.
  Vista Ultimate'in aksine Windows 7'nin kendisine özel Ultimate ekstraları olmayacak.
  Ultimate önceki özelliklerin üzerine şunları ekliyor:
  Bütün sabit diskin şifrelenmesi için Bitlocker desteği
  Çalışma esnasında dil değiştirebilme özelliği
  Eklediği özellikler oldukça az duruyor. Dil değiştirme özelliği pek az kullanıcının ihtiyaç duyacağı bir özellik. Ancak Bitlocker'ın yeni sürümündeki değişiklikler, verilerini korumak isteyenleri ikna edebilir.
  Bitlocker'ın Windows 7 sürümü harici sabit diskleri de şifreleyebiliyor. Buna USB'ler de dahil. Ev ve ofis arasında çalınma ve kaybolma durumlarına karşı verileri güven altına almış oluyorsunuz. Ofis ortamında Vista ve XP kurulu bilgisayarlar olabileceği için bu bilgisayarların da güvenli bir şekilde dosyaları sadece okuyabilmesine izin vermek mümkün.

  KAYNAK : CHIP
  Konu HWD tarafından (19-07-2009 Saat 00:49:08 ) değiştirilmiştir..