Aspire
Koineks
 • 26-02-2008, 07:33:57
  #1
  1/2
  Bir çok arkadaşımız alexanın klasik toplist mantığı ile sıralama yaptığını düşünüyor. Alexa Toplist Degildir. Siteleri hitlerine göre sıralamaz.
  Alexa, kendi geliştirdiği algoritmaya göre siteleri belli kriterlere göre kalite sıralamasına sokar. Ülkemizde çok popüler olmasada dış dünyada özellikle reklam alım-satımlarında site satışlarında yada domain satışlarında alexa kalite kriteri önemli bir etkendir. Hatta internet şirketlerinin piyasa fiyatını belirlemedede bir etken.

  Alexa kimin?
  Alexa kağıt üzerinde amazon.com şirketinin olarak gözüksede, gerçekten en büyük hissadarı microsofttur. Microsoft kişisel mahremiyet verilerini topluyor söylemlerinden sıyrılmak için kendini arkaplanda tutar. Microsoftun işletim sistemini kullanan her bilgisayar bir nevi alexa veri toplama merkezidir desek abartmış olmayız.

  Alexa iyi bişey midir?
  Alexa olayı tıpkı bizim televizyonlardaki reyting ölçüm merkezi verileri gibidir. İnsanların eğilimlerini, takip ederek popülerite kavramının belirlenmesinde rol oynar. Kimsenin izlemediği bir dizi filmin yayınlanmasının mantığı olmadığını nasıl ki tv yöneticilerine reyting ölçüm merkezi söylüyorsa, internet sitesininde izlenme oranlarını işte alexa kısmende olsa belirtiyor.

  Alexarank neye göre belirleniyor ?
  Bu makalenin ilk parağrafındada belirtiğim gibi alexa çogu kişinin düşündüğü gibi toplist mantığı ile çalışmaz.
  Alexa'nın kabul ettiği bazı kalite belirleme faktörleri vardır. Bir çok otoritenin kabul ettiği bu temel kriteri şöyle özetleyebiliriz.

  Alexarank Kalite kriterleri nelerdir?

  1- Visitor loyalty (Ziyaretçi Bağlılığı) : Alexa için en önemli kalite kriteri bu diyebiliriz. Yani bir web sitesini hep aynı ip adresleri ziyaret ediyorsa, bu web sitesinin bir marka olma yönünde yol aldığının en belirğin örnegidir.

  2- Visits duration (Ziyaretçilerin Sitede durma süresi) : Alexa için bir diger kalite faktörüde budur. Ziyaretçiler bir websitesinde ne kadar uzun süre kalıyorsa o sitenin içerigi kalitelidir ki insanlar siteyi hemen terk etmiyor.
  En basitinden spam siteleri ziyaretçi 2 saniye ziyaret edip çıkıyor. Ziyaretçi kalma süreside kalite belirlemede çok önemli bir faktördür.

  3- Sayfa Görüntülenme faktörü: Bir websitesinin sayfaları ne kadar çok görüntüleniyorsa bu websitesi o derece kaliteli olmaya adaydır. Ziyaretçiler hemen terk etmeden ziyaretlerini sürdürüyor. Yine türk haber siteleri sürekli refresh kodunu gömerler sitelerine ki alexa da sayfa görüntülenme bonusu almak için (haberturk haber7 kaynak kodlarına bakarsanız görürsünüz meta refresh kodunu)

  4- Tekil Hit faktörü: Kalite bazında belkide en az etken olan faktör budur. Çünkü spam basarsınız yada popup reklam verirsiniz hitiniz 1 günde 1 milyon olabilir ama bu sitenizin kaliteli site oldugunu göstermez.

  Tekil hit grafiği sürekli takip ediliyor. Bir günlük hit patlaması sitenizi yerinden bile oynatmaz. Hitler haftalık aylık 3 aylık 6 aylık grafik ortamalası sonucu sitenizin rank degerine yansıyor.

  5- Bookmarking (Doğrudan adres / Yer imi faktörü) : Domain adresini arama motorlarından değilde direk adres yazarak kaç kişinin geldiğinin veriside kalite için önemli bir faktördür.
  Facebook mesela alexa için kaliteli bir sitedir. Arama motorlarından yazıp gelen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Domainin bilinirlik yada markasal faktörüde denilebilir buna.

  Alexa kalite ölçüm merkezidir. Sadece hit ölçmeye odaklı bir merkezi degildir.

  Altını çizerek tekrar vurgulamakta fayda var: Alexa toplist falan degildir. Bir sitenin alexa ranksı sizden iyi ise bu sizden daha çok ziyaretçi anlamına gelmez Ancak Sizden daha kaliteli ziyaretçisi var demektir.

  Tüm bu kriterler gözönünde alındığında Türk ip adreslerinin Girdiği en markasal siteler bunlar olarak görüyor

  Alexarank bana fayda sağlar mı?
  Bu sorunun cevabı eger bir webmastersanız kesinlikle evet.
  Nasıl ki Tv reyting ölçüm şirketi izlenme ölçüm raporlarını satıyorsa, Alexada arama motorlarına kalite sıralama sonuçlarını şirketlere satıyor.
  Örnegin Google şirketi alexa şirketinden aldığı nispeten kaliteli sitelerin üzerine daha çok örümcek gönderir.
  Google amcanında tek derdi kaliteli siteleri sıralamada daha üste almak oldugu için, ham siteler (yeni açılmış) yerine nispeten işlenmiş bir ön elemeden geçirilmiş veri olan bu raporlardan faydalandığı bilinen bir gerçektir.

  - Alexarank degeri iyi sitelerin reklam gelirleride zamanla yüksektir. Çünkü sitelerine kaliteli ziyaretçi gelir yada şöyle diyelim sayfalarını sürekli gezen kişilerin reklamlarınıza tıklanma oranlarıda yüksektir. Hangi reklam veren reklamlarının dandik sitelerde çıkmasını ister ki ?

  - Doğruluğu tartışılır belki ama alexarankınız ne kadar iyiyse, arama motorlarının gözündede siteniz o kadar kalitelidir.

  Konuyla alakalı diger yazılar:
  http://www.r10.net/alexa/2878-google...isbirligi.html
  Bir Güldün Yâr sen, hep elime batanı
  Seni dalından kopardım, kan doldu avuçlarım...
 • Sponsor Reklam
 • 26-02-2008, 07:37:15
  #2
  1/2
  Makaleyi hemen okudum kafama takılan olay toolbarın sıralamaya direk olarak etki edip etmediği. Yani alexa toolbar kullanan ziyaretçisi çok olan site, r10 gibi, sıralamada diğer sitelere göre daha yüksekte olmaz mı?
  ~ Yoğuşmalı kombi Haymac
 • 26-02-2008, 07:49:34
  #3
  1/2
  çok faydalı makale tşk ederiz...
  PM Onayı Almadan Alışveriş Yapmayın..
 • 26-02-2008, 12:31:30
  #4
  1/2
  Güzel ve çok faydalı bir makale,teşekkürler.

 • 26-02-2008, 12:40:26
  #5
  1/2
  1- Visitor loyalty (Ziyaretçi Bağlılığı) : Alexa için en önemli kalite kriteri bu diyebiliriz. Yani bir websitesine hep aynı ip adresleri ziyaret ediyorsa, bu web sitesinin bir marka yarattığının en belirgin örnegidir.
  r10.net Gibi.
  Gerçekten Çok Faydalı Bir Bilgi Elinize Sağlık.
  Ahşap ev Kuru Mama Seo Danışmanlığı
 • 26-02-2008, 12:50:32
  #6
  1/2
  Alıntı
  Doğruluğu tartışılır belki ama alexarankınız ne kadar iyiyse, arama motorlarının gözündede siteniz o kadar kalitelidir.
  Buna katılıyorum evet doğruluğu tartışılır ama gözlemdiğim kadarıyla bana göre yarar sağlıyor..

  Teşekkürler makale için iyi örneklendirmeyle akıcı bir anlatım olmuş ellerine sağlık..
  ....
 • 26-02-2008, 13:15:14
  #7
  1/2
  Alıntı
  Doğruluğu tartışılır belki ama alexarankınız ne kadar iyiyse, arama motorlarının gözündede siteniz o kadar kalitelidir.
  bence de doğrudur.
  Şöyle düşünelim. Ali, Veli'yi hiç tanımıyor. ve Ali Veli'nin gözünde 1 numaralı dişçi yada çok iyi bir dişçi biri gelip de Veli'ye bir dişçi sorduğunda elbet Ali'yi gösterecek neden çünkü adam kaliteli iş yapıyor.


  Yani bir yerde iyiysen diğer yerde iyi olmaman için herhangi bir neden yok [aynı kulvarda tabi]
 • 26-02-2008, 14:08:25
  #8
  1/2
  Fibonacci adlı üyeden alıntı
  Makaleyi hemen okudum kafama takılan olay toolbarın sıralamaya direk olarak etki edip etmediği. Yani alexa toolbar kullanan ziyaretçisi çok olan site, r10 gibi, sıralamada diğer sitelere göre daha yüksekte olmaz mı?
  Bunu yine bir örneklendirme ile anlatabiliriz. Şöyle ki.
  işletim sistemi içine gizlenmiş alexaya veri gönderen dosyalar var.
  Ancak adamın baglantısı yavaş olabilir, bilgisayarı çökmeye yaklaşmış olabilir, yada firewall kullanabilir, yada o veri gönderen dosya antivirüs tasarından trojan olarak algılanıp karantinaya alınmış olabilir (örnegin kaspersky otomatik alıyor) vs vs gibi çeşitli sorunlar yüzünden bu adamın bilgisayarından veriler sağlıklı şekilde alexa ya gönderilemez yada 10 siteden ancak 1 sitenin verisi gidebiliyordur.isabetli sonuç yüzdesi az.

  Ama adam toolbar kurarsa, bu tarz olumsuzlukların önüne geçilmiş olunuyor.
  Direk browserdan veriler alexa ya daha sağlıklı şekilde ulaştırılıyor.

  Toolbarsız veri toplama 1 puansa,
  Toolbar kuran bir bilgisayardan veri toplama 5 puan gibide düşünülebiliriz.


  Özetle: Sitenize giren her ziyaretçinin sayılması için ve takibinin yapılabilmesi için toolbar kullanmaya teşvik edilmesi gerekiyor. Özellikle türk haber siteleri ziyaretçilerini alexa toolbar kullanmaya teşvik için ellerinden geleni yapıyorlar.
  Kimseye yükletemiyorsanız en azından kendiniz yükleyin
  Bir Güldün Yâr sen, hep elime batanı
  Seni dalından kopardım, kan doldu avuçlarım...
 • 26-02-2008, 14:15:45
  #9
  1/2
  makale için çok tşkler unutulmaması gereken bilgiler..
  Ahir zamanda pek az bulunan şey, güvenilecek kardeş ve helal yoldan kazanılan paradır. Hz. Muhammed (S.A.V)