Blog yazmaya başlamadan önce bazı forum sitelerinde moderatörlük yapıyordum ve tamamen kendim özgün makaleler yazıp sitelerde rütbe almaya çalışıyordum. Lise dönemlerimdi ve o zamanlarda kendi yazdığım yazılarla birtakım insanlara farketmeden hizmet ettiğimi anlamıştım. Birgün forum sitesi için yazdığım bir makaleyi internette bir blog sitesinde görmüştüm, hatırladığım kadarıyla 10k’ya yakın sadece o makalem gösterim almıştı. Makale yazarken tamamen sıfırdan (%100 özgün, rewrite asla değil) yazdığım için değerli oluyormuş ve bunu görenlerde fırsat bilip yazılarımdan istifade etmişlerdi.

O makalemi internette gördükten sonra artık kendi yazılarımı kendi sitemde yayınlayıp yoluma devam etme kararı almıştım ve o niyetle blogger ile tanışma fırsatım oldu. İnsan emek verdiği bir şeyin çalınıp kullanıldığını görünce gerçekten kötü duygular yaşıyor ve üzülüyor.

Şuan 5 yıldır blog yazıyorum, birden fazla blog adresim var. Teknoloji, genel, niş vs. R10’da öğrendiğim bilgilerle birlikte son bir yıl içerisinde çok yol katettim. Seo’ya ait hiçbir şey bilmiyordum, o bilgileri azcık bile olsa geliştirdim ve kendime çok şey kattım. Şimdi bir yıl öncesiyle şuan ki halimin arasında çok büyük fark olduğunu görüyorum.

Bu zamana kadar hiçbir blog sayfamda hileye, hurdaya gitmedim. Kimsenin emeğine müdahale etmeden içerik oluşturmaya çalıştım. R10’da ki piyasayı görünce insan heyecanlanıyor hele de internetten kazandığı paralarla araba alanları, ev geçindirenleri, yurt dışına taşınanları gördükçe daha da bir heyecan basıyor insanı. Ben hala o heyecanı yaşıyorum. Merak edenler için söylemek istiyorum; şuana kadar adsense’den hiç ödeme alamadım, ama ben kendi gelişimimin farkındayım ve bundan da rahatsız değilim. Bir bloguma google’dan ziyaretçi gelip makaleye yorum yapsa o beni mutlu ediyor ve yetip gidiyor.

Bir ara makale satayım dedim, okuduğum bir kitabın özetini yazmıştım. Tamamen özgün olsa bile demek ki değer görmediği zama görmüyormuş ki o makaleyi satamamıştım. İyiki de satmamışım çünkü kitabı okuyup yazdığım bir özet internette eşi benzeri olmayan bir makaledir ve benim içinde 3,5 liraya satılacak bir makale olamazdı. Hani satsaydım içim giderdi, o yüzden satılmadığına seviniyorum.

Herkesin bir başlangıç hikayesi vardır, benim de böyle küçük bir hikayem var. İnşAllah hakkımızla iyi yerlere gelip güzel insanlarla birlikte çalışırız. İyi yolla kazanmak konusunda benim bir takıntım var, bir şeyler yapmaya çalışırken başkasının hakkına girmemeye, emek çalmamaya mümkün mertebe dikkat etmek istiyorum. Örneğin youtube işinede yeni yeni girmeye çalışıyorum. Ancak burada başkasının çektiği videolardan para kazanmak istemiyorum. Kanalıma yüklediğim tüm videolar kendi telefonumdan yada kameramdan çektiğim sadece bende olan videolar ve o videoları internete yükleyen ilk kişide benim. Belki az izleniyor ama yarın bir gün evet para kazanıyorum dediğimde “Mehmetin, Ahmetin” çektiği videolardan değil kendi hakkım olan videolardan kazanıyorum diyebileceğim. Ne kadar para önemli bir şey olsa da kul hakkına da "elimden geldiği kadar", azıcık bile olsa dikkat etmenin verdiği huzuru yaşıyorum. Bu benim iç huzurumu sağlayan faktörlerden birisidir.

Biraz dert dökmüş gibi oldum ama hakkınızı helal ediniz, herkese bol kazançlar dilerim. Önce sağlık, huzur, mutluluk olmak üzere beraberinde kazancınızda bol olur inş.

Saygılarımla,
Hakan28