Techshout.com un bildirdiğine göre yeni bir trojan tesbit edildi. Trojan, google reklamlarının yerine, tıpkı google reklamlarına benzeyen başka reklamlar göstertiyor. Google adsense, Google tarafından websitelere sağlanan bir reklam servisidir. Trojan çeşitli web sitelerini kullanarak indirildiği bilgisayarlarda, ziyaret edilen sitelerdeki google reklamlarını değiştiriyor ve yerlerine *****, ****** ürünler, viagra satışı, kilo verme ürünleri gibi reklamlar koyuyor.


Bu reklamlar, google reklamlarıyla birebir aynı olduğu için farkedilmesi çok zor. Ancak Hint bir web yayıncısı olan Raoul Bangera bu sahte reklamları farketti ve kanıtlarını google'a yolladı.. Google araştırma yaptıktan sonra, bu duruma yol açan zararlı bir kodun pc lere girdiğini bildirdi.

Sahte reklamların çalışma prensibi belirlendi. Reklamlara tıkladığınızda, arka arkaya açılan üç farklı siteye yönlendiriliyorsunuz. Bu sitelerde reklam dolu siteler tabiiki. Trojanı yazanların para kazanacağı yerler. Programda, google ve firefox grafik butonlarını text e çeviren bir bug var. Ayrıca, reklam konuları da, google da yasak olan konular.


Google Adsense daha önce Ocak 2005 de, gene bu tarz bir saldırıya uğramıştı. google geliştiricileri bu sorunu gidermeye çalışıyorlar

Kaynak : doctus.net