Google Fan Webmaster Forum - Tekil Mesaj gösterimi - Adsense Hakkında Birkaç Bilgi
Tekil Mesaj gösterimi
  2  
Alt 05-08-2007, 13:29:36
Priapos
Guest

[FONT=Arial]2.Bölüm – Pin,Ödemeler,Oranlar,Banka Onayı

Pin Kodu : Adsense Kazançlarınız 50$ ı geçtiği anda google tarafından , kayıt olurken vermiş olduğunuz adrese gönderilen Şifredir.Türkiye ye gelme süresi ortalama 3-4 hafta süren bu kodu geldiği zarfta yazan adrese gireceksiniz.Girdikten sonra o kodu saklamanıza gerek yoktur.

Ödemeler ; Son Ödeme’den Sonra Hesabınızda 100$ veya daha fazla birikmesi halinde o ayın son haftası banka hesabınıza yatar.Yalnız Hesap kesim tarihleri ayın 1’i dir.
Örneğin : Haziranın 30’unda Hesabınızda 100$+ Para varsa ; Temmuzun 25-30 Arası Haziran Ödemesini Alırsınız. “100$+” , eğer Haziranın 30’unda 100$- Para varsa Temmuz ayı içerisinde 100$’ı geçse bile o parayı alamaz diğer aya kalır ödemeniz.

Ödemeler ; YTL Hesabınıza Yatsa Bile otomatik olarak dolar , Ytl ye çevrilir.Bu nedenle döviz hesabınızın dolar olma gibi bir zorunluluğu yoktur.
Adsense Kontrol Panelinizde “ödeme işlemde” yazısını gördüğünüzde ( ki bizim en sevdiğimiz kelime topluluklarından biridir. ) bilin ki o yazıyı takip eden en geç 2 iş günü içerisinde hesabınıza paranız yatacaktır.

[COLOR=black][FONT=&quot] Eft Ayarı Yapmak için Bankanızın Kodunu Bulmanız Gerekmektedir.Aşağıdaki Kaynak Bu işinizi Görmeye Yetecektir.
Google� AdSense® EFT Türkiye Banka Å�ube Kodları

Oranlar konusu aslında bambaşka bir alem ancak sevmediğim bir konu olması nedeniyle buraya sıkıştırıyorum.Neden sevmediğime geldiğimizde ise ; Bazı kişiler hiçbir bilgisi olmaması durumunda bile çok para getiren kelimeler üzerine bir sürü copy-paste site açıyor.Sonra da forumlarda ya da arkadaşlar arasında google beni haksız yere banladı diye konuşuyorlar.Dikkat ettiyseniz yukarıda “geçersiz tıklama” sebeplerinde copy-paste konusunu vermedik.Bunun Sebebi bu konunun orada kaynayıp gitmemesiydi.Gerçekten Emek hırsızlığının yanında kendi adsense hesaplarına sürecekleri en büyük lekedir copy-paste sayfalar.halbuki biraz konuyu araştırarak çok daha faydalı ve gelir getiren sayfalar oluşturabileceklerini biliyor olmalarına karşın kolay yoldan para kazanma hırsı ile hiç ödeme almadan banlanıp gidiyorlar bu diyardan..! Hiç Gerek Yok.!

Aslında 1.Bölümde verecektik banka onay ayarlarını ancak , biraz adsense ve ödemeler konusunda bilgi sahibi olduktan sonra öğrenmenin daha doğru olacağını fark ettik. Oraya Girmiş olduğuınuz banka hesabına google bir miktar para yatıracak ve ne kadar yatırdığını sizden soracaktır.Bunun ile ilgili hesabınızla bütünleşen mail adresinize zaten mail gönderecektir.Bu uygulamanın sebebi , Banka hesabı kontrolünün sizde olup olmamasını öğrenmektir.
Ödeme Alabilmek için Yuklarıdaki tüm maddeleri eksiksiz tamamlamış olmanız gerekmektedir..

3.Bölüm – Adsense ÖnerileriAdsense sitesi kavramı ve birkaç öneri : Sadece Adsense’den para kazanmak için açılmış olan gerek spam gerek teşvikli sitelerdir.Kendileri her nekadar inanmak istemese de bu siteler hemen belli eder kendini.Bu tarz sitelerin google tarafından banlanma riski yüksek , bu risk bulunan hesapların banlanma ihtimali açıktır.Tabiki hepimiz para kazanmak için site açıyoruz , ancak bunu aleni ve çirkin biçimde sergilemek yerine emek harcayarak kazandığımız parayı kendimize helal ettirmeye çalışmamız gerekir.Biraz önce bahsettiğim meşhur “geçersiz tıklama” oluşturan siteler işte bunlardır.Bazıları emeksiz , bazıları spam dolu bu siteler nedeniyle reklam verenlerin paraları boşa gitmekte tabiki bu durumda huzursuz olmaktadırlar.

Baştan beri yazıp duruyorum muhtemelen artık bazı okuyucular sormaya başlamıştır “ Ne zaman verecek ölümsüzlüğün sırrını bu düdük makarnası “ diye … İşte gün bu gündür … Çoğu kişinin bilmediği sırlardan birini açıklıyorum..Anlayana…

Çok emek harcadınız , güzel bir sağlık sitesi açtınız ancak , banlanmaktan korkuyorsunuz … Sizi tüm korkularınızdan arındıracak bir iki tavsiye size …
1- Biraz daha emek harcayın ve bir sağlık sitesi daha açın.

2- İkinci açmış olduğunuz site üzerinden Adwords hesabı kurun ve ilk siteniz üzerindeki adsense reklamlarındaki “Bu sitede reklam ver” butonu üzerinden 2. sitenizin reklamını ard arda 2 defa 1. sitenizde göstertin.Çok pahalı tutmaz , ancak faydası büyük olacak bir işlemdir.Şimdi N’oldu ? Sizin 1. Siteniz Google ın gözünde meyve veren ağaç durumunda.Böyle durumlar için güzel bir söz vardır bilir misiniz ? “Yumurta veren tavuk kesilmez..” Gerçekten kesilmez… Dediğim Gibi ; Anlayana …

İçerik seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Adsense ile gelir ettiğiniz sitede olabildiğince özgün içerik ve bilgi bulundurun , sizin kategorinizdeki sitelerin hepsinde olan bilgilerin getirisi düşük olacaktır.Yalnız Sadece sizde veya ilk kez sizde olan bilgilerin ( mutlaka birileri çalacaktır ) getirisi size çok daha fazla olacaktır.

Gelelim konu seçimine ; aslında tık başına çok veren kelime aramanıza hiç gerek yok.Takip etmeniz gereken asıl konu ; “ çok aranan , az sonuç veren “ konular olmalıdır. Örneğin : Travel Kelimesi çok para veriyor. Ancak Senin açtığın travel sitesi google da kaçıncı sayfada kalacak? Bir süre bekleyeceksin yukarıya çıksın diye , çıkmayınca düşeceksin hataya , oraya buraya reklam vereceksin ve en geç bir haftada Mail listende acı bir mail ile karşılacaksın.Hiç gerek yok arkadaşlar buna..Biraz ağır mizaç ile anlattım ancak ben hala içinde adsense olan travel siteleri görüyorum pop-up la açılıyor..!
4.Bölüm – Adsense Günlüğü

Hepimizin yaptığı gibi sizde düzenli ya da düzensiz olarak Adsense Panelinizden gelirlerinizi kontrol ediyorsunuz.Mutlaka ara sıra ciddi farklılıklar göreceksiniz ; Şimdi size bu farklılıkların temel nedenlerini ve değişiklikleri size zarar vermeden nasıl püskürteceğinizi anlatacağım.
Öncelikle tıklama artması veya azalması konusunu ele alalım.

Panelinize girdiğinizde normalden fazla tıklama görüyorsanız ilk işiniz Sayfanın hitlerini kontrol etmek olmalıdır , eğer tekil hit normal düzeyde ancak çoğul hit’te belirgin bir artış var ise kitabımızın sonlarına doğru vereceğimiz linklerden ya da mail adreslerinden birine bildirim yapmanız gerekecektir.Yine bildirim metnini de en uygun ve güzel Türkçe ile sizlere sunacağız.Çünkü google , iletişim dahilinde kullanılan Türkçe ye önem vermenin yanında size vereceği önemi de bu Türkçe den belirler.
“İçindekiler” Sayfasında mutlaka dikkatinizi çekmiştir. “Adsense Takip Mesafesi” Adsense takip mesafesi ; Panelinize baktığınız yerler , zaman ve bilgisayarı kapsar …
Daha önceden adsense’den banlanmış bir hesabın kullandığı bilgisayardan devamlı hesabınızı takip ediyorsanız , muhtemelen bu hesabı da diğer hesap ile ilişkilendirecekler ve banlayacaklardır.Bunun önüne geçmenin en basit ve pratik yönü ise bilmediğiniz yerlerden ya da daha önce hesap banlatan bilgisayarlardan hesabınızı devamlı kontrol etmemektir.
Kuşkular – Paranoyalar

Tabiki hepimiz hesabımıza bir şey olur mu ? Kuşkusuna kapılıyoruz.Ancak bazılarımız ki bunlar daha önceden böyle bir e-kitap okumayanlar , bunu paranoya haline dönüştürerek biraz komedi biraz da trajediyi birbirine karıştırıp dram soruları sormaktalar…
“ Kendi sitemdeki reklamlara tıkladım.Birşey olur mu ? “ – OLUR.! Para kazanırsın. Arkadaşlar kendi hesabınıza yanlışlıkla tıklamış olabilirsiniz.Ancak kimsenin yanlışlıkla günde 10-20 defa kendi reklamlarına tıklayacağını sanmıyorum. Meşhur bir söz vardır … 1 kereden bir şey olmaz .. Gerçekten olmaz.
Bir başka konu ise … Hitim arttı , google index sayım arttı , birden fazla kazanmaya başladım.Galiba banlanacağım. Hayır banlanmayacaksın ( tabiki tilkilik yoksa işin içinde ) … Arkadaşlar bundan daha normal bir durum var mı …

İşini doğru yapan kimseyi google cezalandırmaz…! Geri Kalanı kuşkulanmakta çok haklı…