Forumda bildim bileli adsense konusunda click başı ücretler yükseldi yada düştü şekilde başlıklar açılıyor ve buna sürekli yorumlar yapılıyor. O kadar ilginç ki bazıları Türk'lere verilen click ücretleri yükseldi vs diye yorum yapıyorlar.

Sanırım hala anlaşılmayan bir konu var Click başı ücretleri google belirlemez bu ücretlendirme reklam veren tarafından yapılır. eğer reklam veren verdiği reklamda ücreti yüksek tutarsa sizde ona göre kazanç elde edersiniz. ve ücreti yüksek reklamlar hızlı işleme girer ve sitelerde görüntülenmeye başlar. bu görüntülenme sırasında reklam bulunan sitenize birisi girerse kaliteli reklamla karşılaşma olasılığı yüksek olur. ve eğer clicklerse iyi bir kazanç sağlar. şayet kaliteli reklamlar bittikten sonra girerlerse kazancınız düşük olur.

ör : sayfanızda x gününde
50 click olmuş ve kazancınız $ 1 USD
y gününde ise
50 click olmuş ve kazancınız $ 10 USD

bu durumda google reklam yayımında bir değişiklik yaptı diyemeyiz yada click başı ücretler arttı diyemeyiz. çünkü click ücreti clicklenen reklama göre ayarlanır. yani x gününde seninde sitende kaliteli reklam çımıştır ama kimse clicklememiştir. y gününde ise kaliteli reklama click olmuştur.

buradan çıkarmamız gereken şudur demekki o sitemiz bize 50 click e 10$ kazandıracak seviyede bir site. ve ilk ele alınacak işlem reklam dizaynı olmalıdır. eğer reklamların dizanını iyi yaparsan kaliteli reklamın yayınlandığı zaman sitene giren birinin reklama tıklama oranı yükselir. buna ek olarak normal zamanda giren kullanıcının da reklama tıklama oranı yükselir. ve click artışına bağlı olarak kazanç da artar.