Google Fan Webmaster Forum - Tekil Mesaj gösterimi - Sahte Tıklamalardan 1 milyar dolar kaybediyormuş Google
Tekil Mesaj gösterimi
  32  
Alt 05-03-2007, 00:04:19
eezgu

arkadaşlar aranızda adwords kullanan var mı bilmiyorum. bu iletileri yazanlar adwords kullanan arkadaşlar mı yoksa tahmin yürütenler mi? ben şahsen adwords kullanıyorum. şimdiye kadar bir kere geçersiz bir tıklama için geri ödeme aldım. yani hiç geri ödeme yapmadığı doğru değil. tabi ki bütün geçersiz tıklamaları geri ödemiyordur diye de düşünebilirsiniz. bunu google çalışanı değilsek bilemeyiz.
ikinci olarak bir Türk sitesinde ingilizce reklama tıklandığında bunun reklamveren için hoş karşılanmadığını yazmışsınız. bu geçerli bir mazeret değildir. çünkü eğer reklamverende böyle bir düşünce varsa reklam yayınını Türkiye için geçersiz kılar. bunu yapmak çok kolaydır. bu yayıncı bütün dünyadan reklamının tıklanmasını kabul ederek reklamını verir. yayıncıya reklamdan ne kadar ücret verileceğini ise google belirler ve eğer yayıncıya az para verirse reklamveren de aynı oranda az masrafa tabi olur. belirtilen tıklama ücretleri maksimum fiyatlardır. google isterse yayıncıya hiç para vermeyebilir ve bu durumda reklamveren de google a para ödemez. bunu denemek isterseniz önce adsense hesabınıza giriş yapın ve sonra kendi reklamınıza bir kere tıklayın (durumu görmek için özel bir kanal yaratın). raporlara baktığınızda 1 tıklama ve hiç kazanç olmadığını göreceksiniz. google bu durumda reklamverenden para almaz. reklamveren ister dünya çapında reklam verir , ister belirli ülkeleri seçer veya devre dışı bırakır, ister bir ülkede yayın yapar, hatta isterse tek bir şehirde yayın yapar. reklamveren için bir kısıtlama yoktur.