Google Fan Webmaster Forum - Tekil Mesaj gösterimi - Adsense çok tıklama
Tekil Mesaj gösterimi
  6  
Alt 03-03-2007, 21:04:55
testere
Üyeliği durduruldu

bu konuların kesin, yazıya dökülmüş bir açıklaması yok ama sebepsiz yere banlandım diyenlerin bazılarının sitelerine bakıyorum, o sayfada reklam olmasını google bence istemez. hep bu örneği veriyorum: cep telefonlarıyla ilgili bir forum sayfasında, bmw 720 reklamı çıkıyorsa ve ziyaretçi buna tıklıyorsa, google o sayfayı, hile olmasa dahi banlar.dersiniz ki, reklamı ben mi çıkartıyorum. bunda haklısınız ama kodlar ancak bu kadarını yapabiliyor diye reklam verenin menfaatini korumamazlık edemezler. google, biz reklam yayınlayanlara nasıl muhtaçsa, reklam verenlere de o kadar muhtaç. muhtaçlık da değil de, işin yürümesi için ihtiyaç duyuyor.

dediğim örnekte, ziyaretçi yüzde yüz ihtimalle, sırf bmw sözcüğünü görüp, meraktan tıklar. satın almak gibi bir amacı olmaz. reklam verenin de bu hoşuna gitmez.dolayısıyla google'ın da hoşuna gitmez ve banlar.yayıncı da, hilem yok hurdam yok neden banlandım der. buna banlanmak değil de ayıklanmak demek daha doğru.

belirttiğim sebeple, sitedeki sayfaların meta taglarına ve içeriğine dikkat etmek gerekiyor. dağınık içerik yerine tek bir konuya özgü içerik oluşturmak lazım. bu sayede, sadece o içeriğe uygunr eklam çıkar ve tıklayanlar da bu içerikle ilgilenenler olur.google da sizi sever.forumlar bu nedenle, bence çok riskli.hem getirisi gördüğüm kadarıyla çok az oluyor hem de böyle bir riske sebep oluyor. ayrıca forumlar, gösterim sayılarını da çok artırıyor ve google'ın yüzde olarak verdiği oranı kontrol etmesini zorlaştırıyor.

bence en güzeli, ana bir site olmalı. sayfalarını sizin tek tek oluşturduğunuz. içerisinde de, sitenin güncelliği korumasına yardımcı bir forum. robotlar her geldiğinde yeni bir sayfa görünce, siteyi üst sıralara taşıyor. forum bence sadece bu işe yarar. reklam koyulmamalı foruma. ancak, r10 gibi, içerik konusu çok belirginse forumun, mesela sadece telefonla ilgiliyse, tüm sayfa meta tagları ve domain adı da buna uygun olacağı için, diğerleri kadar riskli olmayacaktır.

belirttiklerim, en başta söylediğim gibi, kesin bilgiler değildir ama mantık ve incelediğim siteler hep bunları ortaya koyuyor.

bir de son düşünce; google'a başvurduğunuz siteye çok özen göstermelisiniz.ana siteleri diğer sitelerden daha sağlıklı inceliyorlar ve banlanmaların çoğunluk sebebi başvurulan siteler.