Google Fan Webmaster Forum - Tekil Mesaj gösterimi - Webmaster Guidelines'a uymamak ban sebebi!
Tekil Mesaj gösterimi
  1  
Alt 19-02-2007, 22:12:12
ansleyforce

Webmaster Guidelines'a uymamak ban sebebi!

Google Adsense Destek sayfasında, Adsense ile ilgili kurallar anlatılırken, ayrıca "siteniz Google Webmaster Guidelines'daki kurallara uygun olmalıdır". cümlesi ye alıyor.

Ben, bir çok Adsense kullanıcısının ban sebebinin geçersiz tıklama değil, gelen ban mailindeki gibi "reklamların herhangi bir nedenle yerleşimini, davranışını, hedeflerini veya dağıtımını değiştiren" kuralına uymadığını düşünüyorum.

Çünkü; Webmaster Guidelines'taki önemli bir kaç kural;

- Sitenizin konusuna uygun sitelerden backlink almak.
- Bir sayfada 100'den fazla link bulunmaması
- Doğru HTML kodlaması. Kırık link bulunmaması
- Gizli yazılar, gizli linklerin bulunmaması
- Sayfanın sitenin genel içeriğiyle alakası bulunmayan kelimlerle veya linklerle dolu olması
- Aynı içeriğe sahip domainler.
- Kullanışlı, bilgi açısından zengin site oluşturulması. Sayfaların, sitenin tanımına içeriğine uygun olarak hazırlanması.
- TITLE ve ALT taglerinin uygun olması
- Sitenin uygun dizinlere eklenmesi.

Benim anladığıma göre, yukarıdaki Google Webmaster Guidelines'ta bulunan kuralların bir kısmını yapmayan veya tam tersi hareket eden webmasterların siteleri Google Adsense'den banlıyor.

Adsense kuralları sayfasına google.co.uk'dan baktım. Çünkü Google Türkçe Adsense sayfasında, Google Webmaster Guidelines'taki kurallara uygun olmalıdır yazıyor. Acaba, İngilizce Adsense'de "must" kelimesi kullanılıyor mu diye bir kontrol edeyim dedim. Bu nedenle, Google.co.uk'ya baktım, orada aynen şöyle yazıyor: "AdSense publishers are required to adhere to the webmaster quality guidelines posted at Webmaster Help Center - Webmaster Guidelines." Yani, Adsense yayımcılarının yandaki linkteki kurallara bağlı olması gerekiyor veya gereksinim duyuluyor. Burada, zorunluluk var.

Banlanan arkadaşlara gelen e-maillerde geçersiz tıklamayla ilgili yazılar var. Hemen altında da, "reklamların herhangi bir nedenle yerleşimini, davranışını, hedeflerini veya dağıtımını değiştiren" ifadesi yer alıyor. Bana göre, A konusuyla ilgili bir sitede, B,C,D,E gibi farklı konulara ait link yer alması, Adsense reklamlarının "davranışını ve hedeflerini" bozuyor. Bu nedenle Google, Webmaster Guidelines'taki kurallara aşırı olarak farklı hareket eden webmasterların hesaplarını banlıyor.

Zaten, ban e-maillerinin hemen başında " Site(leri)nizdeki Google reklamlarında geçersiz tıklamalar ve/veya gösterimler üretildiğini fark ettik." yazısı yazıyor. Yani, sitenin konusuyla alakası olmayan sayfalarda (alakasız linklerin vs. bulunduğu sayfalarda) Adsense'in gösterimi yasak olduğüu için, ban mailında "Geçersiz gösterimler fark ettik" diyor. Bence, bir çok webmasterın ban sebebi geçersiz tıklama değil, geçersiz gösterim!

Sadece bir teori!. Yorumlarınızı bekliyorum.
Sponsored Links