Google Fan Webmaster Forum - Tekil Mesaj gösterimi - 26 tıka 24.92 $
Tekil Mesaj gösterimi
  25  
Alt 30-01-2007, 23:23:28
Frekans

Arkadaşlar konuya şu şekilde açıklık getireyim...Diğer arkadaşlarda zaten aşşağı yukarı belirtmişler diyeceklerimi...

İnternet dünyasında TIERS denilen bir olay var...Ülkeleri ayırma olayı...

Amerika,Kanada gibi ülkelerden nete giren birisi değerli kabul ediliyor(katsayı=1), çünkü bu tip ülkeler internetten alışverişlerde ilk sıradalar.O yüzden bu satıştan pay kapmak isteyen firmalar tık başı yüksek ücretlere reklam veriyorlar...

Peki Türkiye'de durum ne ? Türkiye bu sıralamaya göre katsayısı 0,4(en son öyleydi) kabul ediliyor.Mesela şu tık başı para veren referans sitelerinde bir reklama tıkladığınızda 0,4 kredi sayılıyorsunuz, elin ingilizi,amerikalısı ise direk 1...Hele Google amca Türkiye'yi direk 0,1 sayıyor galiba

Bunun sebebi de çok açık Türkiye internet üzerinden alışveriş yapanlar pastasında küçük bir dilime sahip...O yüzden reklam veren kazanabileceği para az olduğu için,tık başı reklam ücretini de düşük tutuyor.

Bu olay ülkenin internet alışverişlerindeki oranına göre düşüyor ya da artıyor.0,8 olan da var 0,1 olan da...

Bu gerçeğin uzun bir süre değişeceğini de sanmıyorum,içinde türkçe içerik bulunan ve türk reklamları çıkan siteler her zaman tık başı daha az kazanacaktır...

En iyi yabancı dil seçimi ise İngilizcedir.Çünkü evrensel dil olarak kabul edilmektedir hepimizin bildiği gibi.
Belirli bir konuya yönelmiş olan yabancı içerikli hiti iyi siteler ve ÖZGÜN(yani çalıntı olmayan) size Türkiye şartlarında çok iyi paralar kazandırabilir.

Bende yeni başladım bu işlere ama araştırmalar ve bir kaç aylık tecrübe sonucu bu yolun fayda sağladığını gördüm...

İnşallah yeni arkadaşlara bir faydası olur...