Google Fan Webmaster Forum - Tekil Mesaj gösterimi - İngilizce Politika Sitesi
Tekil Mesaj gösterimi
  9  
Alt 21-11-2006, 21:26:16
trt

Alıntı:
spiderbot Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
diyelimki bir sitedeki resimleri ornegin unlu mankenlerin resimlerini scriptimin html editorunu kullanaraktan hepsini kopyala yapıstır yontemi ile o site uzerinden yayınlasam ! o zaman bir sorun yaratırmı
senin sitende görüntülenen her bilgi, resimden sen sorumlusundur.istersen iframe ile istersen link göstererek yayınla, farketmez.mesela sitende, terör örgütünün birinin sitesine link versen bile suçtur.çünkü bu suça yardımcı olmaktır, suçun dağılmasına, daha çok kişi tarafından bilinmesine yardımcı olmaktır.aynı şekilde, başka bir sitede yayınlanan hukuksuz bir davranışı, kendi sitenden görüntületemezsin.

resim yayınlama konusunda ise:

resim, kişisel haklar kapsamında korunmaktadır.yani benim varlığım ile resmim üzerinde haklarım aynıdır.kimse benim resmimi, benden izinsiz olarak yayınlayamaz, dağıtamaz, çoğaltamaz(basın kanununda haberlere ilişkin olarak istisnası vardır).mankenin birisi tutup da, şu sitede benim resmim yayınlanıyor, bunun engellenmesini istiyorum diye dava açarsa, davayı kazanır ve isterse manevi tazminat, maddi bir zarara uğramışsa maddi tazminat alır.kısacası, kimsenin resmini, görüntüsünü, hostu başka bir adrese ait olsa bile yayınlayamazsın.

hukuki bir konudur.yoksa uygulamada böyle bir dava açıldığını duymadım.sadece şu gizli çekim konularında takip yapılmıştı bir ara.