Google Fan Webmaster Forum - Tekil Mesaj gösterimi - İngilizce Politika Sitesi
Tekil Mesaj gösterimi
  8  
Alt 21-11-2006, 14:30:00
spiderbot
Guest
 
Standart
Alıntı:
trt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
telif haklarının yurtdışı/içi diye ayrımı yoktur.sosyal bilimlerde, patent gibidir alıntı gösterme zorunluluğu.sizin icat etmediğiniz bir üretim ile sizin yazmadığınız bir makale aynıdır.sosyal bilimlerde yapılması gereken, alıntı yaptığınız kaynağı göstermektir.akademik kurallarda bunun nasıl yapılacağı ayrıntılı olarak belirtilir.kısaca söylemek gerekirse:
-bir, iki cümle alacaksanız, cümlenin sonuna,
-paragraf alacaksanız, paragrafın sonuna, alıntı yaptığınız kaynağı belirtebilirsiniz.ayrıca, yazının en altına veya üstüne, kaynakça diyerek, alıntı yaptığınız kaynakları listeleyebilirsiniz.bu yolla yaparsanız, alıntı yaptığınız cümlelerin sonuna 1,2,3 gibi işaretler koyup, kaynakçada da bu sıraya uygun olarak kaynakları göstermelisiniz.

akademik yazımda böyle bir düzenleme bulunduğunu görmedim ama yazıların tamamını kopyalaıp, kaynak diye göstermek doğru değildir.yani, bir haberi alıp, haber diye yayınlayıp, altına da şuradan alınmıştır diyemezsiniz.sadece yorumu yapıp, yorum içerisinde, düşüncenizi ispat aracı veya bilgi olarak kaynaktan bir kısım alıntı yapabilirsiniz.ayrıca kaynağı doğru olarak göstermek ve alıntı üzerinde değişiklik de yapmamalısınız.suçtur.

zaten makalenin tamamını veya bir bölümünü de kopyalasanız, google o bölümü, asıl siteyi indexlediği için okumayacaktır.arama sonuçlarında o içerikten fayladalanamazsınız.sizin yazdıklarınız nedeniyle arama sonuçlarında yer alırsınız.

diyelimki bir sitedeki resimleri ornegin unlu mankenlerin resimlerini scriptimin html editorunu kullanaraktan hepsini kopyala yapıstır yontemi ile o site uzerinden yayınlasam ! o zaman bir sorun yaratırmı
Sponsored Links