radmin adlı üyeden alıntı
Google = Ticari bir müessese. Babasının hayrına hizmet vermiyor her ne kadar öyle gözüksede aslında google amcanın tek derdi var daha çok para kazanmak.
Yüksek hit her zaman için çok para getirmez ki. En iyi site müşteri dönüşü en iyi olan sitedir.
Örnegin Niye Turkcell, ***** sitelere yada mp3 sitesine yada marez sitesine yada hiti 100.000leri aşan forumlara reklam vermiyor???
Şöyle bir örnegi düşün.
Ben hosting firmasıyım.Reklam verdim diyelim adsense sistemine.
benim reklamına 10 kişi tıkladı ve bunlardan 2 kişi hosting satın aldı. Bu benim için bir kazançtır.
Senin ***** siten olsun. ( çok yüksek hitli) bana popup açtın ve günde 4000 kişi yolladın. Hem sen,ben ana avrat küfür yeriz abaza tayfasından.
hem benim boşa bandım gider. Yani bana bir faydası olmaz senin yüksek hitinin.
% olarak reklam eritmekten bahsettim. Tabiki ***** (veya başkabir alakasız siteden) popup açmak faydalı değil reklamveren için. Ama ben TIKLAMA dan bahsetmekteyim.

Bahsettiğimiz mevzu hiti yuksek olan, adsense kullanan siteler.

Şöyle örnekleyelim.

A sitesi: Arkadaşlık sitesi, günlük hiti 1000(gösterimi de diyebiliriz), gunluk tıklama 25, gunluk kazanç: 5$

B sitesi: Arkadaşlık sitesi, günlük hiti 15.000 , gunluk tıklama 300 , gunluk kazanç 30$
----
Analiz:
A sitesi: CPM= 5
B sitesi: CPM= 2

(not: bilinçli olarak A sitesinin tiklama orani ve CPM degerlerini yuksek tuttum. ki varsayılan tezi tartıştığımız için)

----
Mevzu:
CPM i yuksek oldugu için A sitesini google in daha cok sevmesi lazim..
Oysa google a daha cok kazandiran site B sitesidir. reklamlarin % olarak daha buyuk kısmını eriten site de B sitesidir.

---
Yorum:
1- Daha çok Hit = Daha cok para :P

2- CPM i yükseltelim diye reklam gösterimini kısmak mantıklı değildir. CPM i yukselten şey cikan reklamlarin kalitesidir. ki "kaliteli reklam az gösterim yapan sitede çıkar" demek yanlıştır (bence), Fakat "yüksek tıklama orani olan sitede daha kaliteli reklam çıkar" diyebilirim, bunu kabul ederim yani. ki bu da zaten dolaylı yoldan CPM i yukseltir

Yorumsuz :P
Birakın abicim CPM i yapin güzel siteler. ziyaretçi memnun kalsin siteden, içerikten, linkleriniz kıllandirmasin ziyaretciyi. Göreceksinizki tiklama oraniniz da artacak, kazancinizda.

İçeriğiniz illa elit bir içerik olacak diye bir kaide de yok :P en dandik konuda bile sitenizi ziyaretçiyi düşünerek yapin. böylece daha çok SADIK ziyaretciniz olacaktir, ve en düşük veren keylerde bile tatmin edici kazanclar sağlayacaksınız ( Aman tanrım ben neler diyorum ! )