Orada mantıklı şeyler yazılmış.Belki "öldü" kelimesi biraz abes kaçmış.

İnsanlığa faydalı bir site yapıp , spam yapmadan , seo mantığına uygun site kodlamak için scripti darma dağın etmeden , adsense'in işe yaradığı - en azından çok da haklı olduğunu söylemek , pek objektif bir bakış açısı değildir.

"Aşk mesajlarının" , "otel tanıtımlarının" , "gold keyword-altın kelimelerin" , " Onlarca alakasız siteden ( bir miktar yatırımla gelen ) "kalitesiz ziyaretçi yığını" ile dolu sitelerin insanlığa faydası mı vardır ki ; Adsense hala namusuyla yaşıyor diyebilelim.

Hepiniz sayfa renklerinizi bile , reklamlara tıklasınlar diye adsense kodlarına benzer düzenlemez misiniz ? (Yada tam tersi)
Bu kurallara aykırı olmasa bile , bilim ve araştırma için değil , reklam için site kurulduğunun göstergesi değil midir ?

1-Webmaster lar
2-Webmaster ım diye geçinenler
3-Webmaster ların üzerinden geçinenler

a) Bilim icra edenler.
b) Bilim icra ediyorum diye geçinenler.
c) Bilim icra edenlerin üzerinden geçinenler.


Elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin ; Yukarıdaki koşullardan , hem webmaster olup , hemde bu işi bilim için yapanların çok para kazandıklarını gördünüz mü ( adsense'den )


Bunları söylemekle beraber bu sadece adsense in olumsuz özelliği değildir.Bir zaman sonra küresel reklamlama koşullarında , her reklam uygulaması , sanal alemde bu boyutlara ulaşır.

Türkiye'de , eğitim ve akademik anlamda insanları geliştirecek sektörel alanlarda reklam verenlerin sayısı çok düşüktür.Bu itibarla yukarıdaki olumsuz eğilimler sadece reklam alanların suçu değildir.

Ay Dansçısı