Merhaba arkadaşlar,

Klasik bir Priapos deneyi ile yine beraberiz.
http://www.r10.net/google-adsense/19...aka-degil.html

Başlıktaki deneyle paralel olarak başka araştırmalar daha yaptık ve sonuçlarını bugün açıklamayı doğru buluyoruz.

Öncelikle araştırmamızdan bahsedeyim ;

Siteyi barındıran datacenter lokasyonu'nun Google Adsense Programında çıkan reklamlardaki etkisini araştırmak istedik ve 1 aylık süreçle iki farklı ülkenin datacenterlarında, aynı içerikli, aynı yazılımlı ve sıfır backlinkli sayfalar üzerinde incelemeler yaptık.

Şöyle ki;

Google Adsense botları sayfanıza Google Search botu mantığı ile gelmez.
Sayfanıza Adsense kodunu koyar koymaz ilk bot araştırmasını yapmak üzere sitenize uğrar ve genel bilgileri toplar. Bu bilgilerin içinde server lokasyonunun da olduğunu düşünüyorduk ve bunu ıspatlamak için bu incelemeyi yürüttük.

Sitenize gelen bot, içerik - yerleşim - refeer hit vs.. bilgilerinin yanında lokasyon bilgileri ( ziyaretçi bilgileri vs.. ) de aldığını kanıtlayan deneyimiz şu şekilde gelişti.


Tüm içeriği aynı olan sıfır backlinkli ( iki anlamsız .info domain ) sitelerimize aynı Adsense hesabından türetilmiş farklı kanal kodlarımızı yerleştirdik ve çıkan reklamları gün gün inceledik.

Lokasyon 1 : Amerika
Lokasyon 2 : Türkiye

L1 serverda barınan sitemiz google da indexlenmeye başladığı anda ki yeri şaşırtıcı olarak daha üstteydi. ( içerik türkçe olmasına rağmen )
Bildiğimiz üzere lokasyonun Google Search'de ciddi etkisi var.

Bunun yanında L1 serverda bulunan sitemizdeki reklamlarda da türkçe içerik vardı ancak ingilizce site reklamları ciddi oranda L2 Server sitemizden fazlaydı.

Bunu 10 gün boyunca inceledik ve ciddi oranda yabancı içerik reklam çıktığını gördük.

Ardından sitelerimiz Google Search'dan ziyaretçi almaya başladı ve gelirleri araştırdığımızda tıklama oranlarının tabiki L2 de daha yüksek olduğu ( daha fazla türkçe reklam ) ancak tık başı verilen ücret olarak L1'in önde olduğunu gözlemledik.

Yani biraz gözlem yaparak server lokasyonunun sadece Google Search değil, Google Adsense'e de etkili olduğunu görmüş olduk.

Siz de bu bilgiler doğrultusunda ziyaretçi potansiyelinize göre reklam çıkartmaya çalışabilirsiniz.

Bu arada bunun gibi onlarca inceleme yürütüyoruz. Bakalım sonumuz hangi ruh hastanesinde olacak


Baha Uygar MİTAT
- Priapos