Google Fan Webmaster Forum - Tekil Mesaj gösterimi - nedir bu özgün içerik???
Tekil Mesaj gösterimi
  13  
Alt 11-06-2008, 10:04:02
radmin
radministrator
 
Standart
Özgün içerik nedir?

Önemli olmayan bir konuda (önemliden kasıt çok fazla aranan bir kelime grubu)

Bir örnek ile konuyu anlatayım:
Siz diyelim ki Anadoludaki bir şehirdeki X şubesindeki migrosun müdürüsünüz yada bir süpermarketiniz var.
Markette yapılan tüm satışları kasadan barkod okuma yöntemi ile takip ediyorsunuz. Ayın sonu geldi. Bilgisayarı açıp O ay satılan bütün ürünlerin analizini yaptınız.
En çok satılan ürün grubu diyelim ki: Zeytin yağı
En az satılan bebek bisküvisi

Yeni mal satın alırken, satış grafiklerini dikkate alır mısınız almaz mısınız?

Elbette alırsınızsınız.
Müşterilerinize daha farklı markalarla zeytin yağı çeşitleri sunmak istersiniz. Fazladan daha kaliteli ve daha ucuz zeytinyağı çeşitlerini marketinize alırsınız.
Bulunduğum bölgede bebek sahibi olan aile sayısı pek fazla değil demekki bebek bisküvisi almama gerek yok yada çok fazla almama gerek yok gibi bir yaklaşıma girersiniz. Yatırımınızı bebek bisküvisine baglamazsınız.

Google 1998 yılından beri yapılan tüm aranmaların kayıtlarını tutuyor. İnsanlar neleri arıyor, biz insanlara hangi siteleri sunuyoruz. Ellerinde çok büyük boyutta analiz verileri var. Yılın ilk 3 ayında neler aranmış yılın yarısında yada dörtüncü çeyreginde neleri arıyorlar gibi gibi veriler var.

Ülke insanlarını memnun etmek etkili sonuçları onların önüne sermek için en çok aranan kelimelerde manuel müdahaleler vardır googleda.

Örneğin Türkiyede çok aranan kelimelerden biri "hosting" kelimesidir.
Hosting diye bir arama yapın sadece belli başlı şirket siteleri var.
Hosting kelimesi adsense ile çok iyi tık ücreti veriyor. Hosting kelimesi global bir kelime oldugu için yani amerikadaki bir şirketin müşterisi şanlıurfadaki biri olabiliyor. O yüzden hosting kelimesine reklam veren amerikalılar kesenin ağzını açıyorlar. Hosting kelimesi üzerine bir sürü spam site var blog sitesi var ama hani nerede hiç biri yok sıralamada.

Google çalışanları popüler kelimelerin sıralamasına manuel müdahale ediyor. Özgün içerigi olan bir siteyi çalıntı siteden ayırmak çok kolay.

Çok sık aranmayan (Bebek bisküvisi) gibi içerigin varsa özgün içeriğin pek fazla önemi yok
______________________________________________________

Bir Güldün Yâr sen, hep elime batanı
Seni dalından kopardım, kan doldu avuçlarım...