Google Fan Webmaster Forum - Tekil Mesaj gösterimi - tıklama profili
Tekil Mesaj gösterimi
  1  
Alt 08-06-2008, 20:39:10
r10ceylan
 
Standart

tıklama profili

Esasında hem tecrübelerimi paylaşmak, hem de sizlerden bu anlamda yararlanmak istiyorum.

Kendimden paha biçiyorum, adsense reklamına göz aşinası olan biri olarak, mümkün değil reklamlara tıklamıyorum. Uğraştığım çeşitli sitelerden şunu tecrübe ettim: Sayfanın adeta bir parçası gibi duran, yani reklam olduğunu gizlemeye dönük yerleşimler kesinlikle az kazandırıyor. Çoğu insan der ki, sitenin rengi ne ise ona uygun renk paletleri uygulayın derler. Ben maalesef aynı görüşte değilim. reklam kendini histermeli, yani ziyaretci sitede, site sahibi beni zorla tıklamaya itmiyor, takdir edersem tıklamam için bir reklam politikası güdüyor. Bu şahsen benim de takdirle karşıladığım ve uyguladığım bir yöntem.

Neden bu yerleşim daha çok kazandırıyor: Arkadaşlar ne derseniz deyin, google bir reklama neden tıklandığını çok çok iyi biliyor. Sayfa yüklendikten sonra başlayan süre ile tıklama arasında geçen sürenin farklı oluşu bile sizin aynı reklamdan farklı tıklama ücreti almanıza etken olmaktadır. Bu anlamda sayfanın bir parçası, içeriğin bir bütünü gibi algılatılan reklamların bu çerçevede daha az kazandırdığı kanısındayım.

Sizi bilmiyorum ama, sayfasında topu topu 2 satır bilgi veren bir reklam yayınlayıcının, içeriğin sağını, solunu, üstünü ve altını reklama boğmaktan imtina etmediği bir gerçek ile karşı karşıyayız. O kadar iğrenç ve itici gelmektedir ki, sayfadaki bilgi ne kadar doyurucu olsa bile verdiği (pardon veremediği) haz sizde ne kadar etkili olabilmektedir.

Tüm bunları toplarsak, ziyaretciyi enayi yerine koyan bir reklam politikası uzun vadede, site sahibine emeğinin karşılığını vermediği gibi, az önce anlattığım iğrenç yerleşimle karşılaşan kullanıcıların "Hemen Çıkış Oranını" nın %100 lere yakın olması, adsense açısından goole un, sitenize olan bakışın kalitesiz reklamları yayınlatmakla sonuçlanacağından emin olabilirsiniz.

Zihin dünyamızın reklamlarla ilmek ilmek örüldüğü bir anda, gelin uzun vadeli düşünelim.

Konu r10ceylan tarafından (08-06-2008 Saat 20:50:12 ) değiştirilmiştir..
Sponsored Links