Google Fan Webmaster Forum - Tekil Mesaj gösterimi - Reklam Gelirlerinin Düşmesi Hakkında Teoriler
Tekil Mesaj gösterimi
  3  
Alt 20-04-2008, 15:12:21
ozifeza
 
Standart
[quote=Priapos;1730314]Son günlerde herkes AdSense gelirlerinin düşüşünden bahsediyor ve "biliyorum" diyen kişiler bile düşüşe anlamsız yorumlar yapıyor.

Etkenleri sıralayayım.

- Dövizlerdeki ani yükseliş ( USD yükselmesi sonucu 100$ reklam verilirken YTL bazında 50$ reklam verilmesi )

- Alım gücünün azalmasıyla reklama zıt yönelişi ( 4-5 ay öncesine kadar insanlar kazanırdı ve reklam yapardı, tanıdığım büyük esnaf bile şuan kâr etmiyor.Bu adam nasıl reklama yönelsin. -aslında yönelmesi gerekir ancak cash yok- )

- Ringo/CM tarzı reklamların azalması ( garip geldiğini biliyorum ama o reklamlar az da olsa tıklatıyordu, Aşk kelimesini gören kişiler reklama tıklıyordu )

- Ziyaretçilerin bilinçlenmesi ( Türkiyede internetin en büyük atağı yaptığı yıl geçen sene idi. Bilinçsiz internet kullanıcısı biraz da bilinçlendi ve neyin reklam, neyin içerik olduğunu , aradığına nasıl ulaşabileceğini öğrendi )

- Liselerde ve Üniversitelerde yaz rehavetinin gelmesi üzerine öğrencilerin web işlerine yönelmesi sonucu sektördeki ani genişleme ( açıklamaya gerek yok sanırım. Link değişimi bölümüne bakmanız yeterli )

ve onlarca ufak sebep...


Evet gerçekten kazançlar bu ay epey düştü. Yarı yarıya olmasada ona yakın. Tıklama oranı iyi sayfa gösterimi iyi ama cpm ler çok düşük. Genede kazanıyoruz. Sağlık olsun