Bence normal, oyun sitesine gelen ziyaretçi reklama niçin tıklasın? Oyun indirir veya oynar. Online oynanan bir oyun ise genellikle çoluk çocuk gelir. Makyaj oyunu sayfasında parfümcünün, makyaj malzemecisinin reklamı çıkacaktır. Çocuk, kazara reklama tıkladı diyelim. Bunun reklam verene ne getirisi olacak? Reklamveren durumun farkına vardığında sitenizi engelleyecektir. Hatta durumu Adwords'a bildirecektir. Size şöyle bir mail gelmesi muhtemeldir: "reklamverenler için değerli bir içerik sağlayamadığınızdan... bu karar sizi zor durumda bırakmış olabilir, bizi anlayışlar karşılayacağınızı.... "
Tıklama başına verdiği para 0,009 dolar görünüyor. Yani bir sentin binde biri. (Galiba öyledir, matematiğim çok iyi değil) Bunun sebebi ise aynı ziyaretçinin reklama birden fazla tıklamasıdır. Türkçe bir sitede tıkların ortalama değeri 0,03 dolardır. Bu hesaba göre sitenizde 200 civarı tıklama var. Geriye kalan 440 tıklama geçersiz oluyor.
Peki ne olacak? Farklı bir içerikte site açtığımızda ziyaretçi bulamıyoruz, oyun sitesi açtığımızda kazanamıyoruz. AdSense dışında alternatif aramak, hatta kendiniz üretmeniz gerekiyor. Oyun sitesinin TV'den farkı yoktur kanaatimce. TV reklamlarına tıklıyor muyuz? Gösterime para ödeyen sponsorlar, aracı kuruluşlar ile çalışın. Yok mu öyle aracı kuruluştlar, kendiniz oluşturun. Sitenizde günlük 80 bin gösterim olmuş. Bir markanın günde 80bin kere göze çarpması, zihinlere yerleştirilmesi demektir. Büyük güç, bu gücün farkına varmak, bunu reklamverene, iş sahibine anlatmak gerekli.