macgunu adlı üyeden alıntı
Adsense'nin resmi olarak açikladigi hiçbir bilgi içerisinde CTR oraniniz yüksekse tiklama basi daha yüksek rakam kazanirsiniz diye bir tanimlama yok... Aksine adsensenin tüm kazanç rakamlari adwords yayincisinin ödemek istedigi TBM (tiklama basi maliyet) esas alinarak düzenlenmektedir.

Merak ediyorum bu bilgileri nereden aliyorsunuz? Yoksa kendi hesaplarinizda deneme yanilma yöntemi ile mi? variyorsunuz bu sonuçlara. Ben bir tane atil hesap kullanarak adsense üzerinde böyle denemeler yaptim 2005 yilinda ve kesin olarak söyleyebilecegim tek sey kazanciniz sadece tiklanan reklam ile ilintili yani.... düsük CTR ler size tik basina daha az para kazandirir gibi bir iddia dogru degil... sadece eCPM düser ki o da son derece normaldir(zaten CTR ile eCPM arasinda dogrudan bir matematiksel iliski var).
Bunlar kural değil, Adsense TOS'unda yazmaz. Yalnızca deneyimle elde edilir.

Adwords kullanıyorsan daha iyi anlayabilirsin. Örnek olarak, Adwords'teki reklamının tık. oranı çok düşerse, reklamının maliyeti de yükselir. Mesela başta tık başı 5 kuruş kurtarır diyelim. Ama reklamına tıklanmadığı için Google zarar da demektir ve Google, tıklama oranının düştüğünü görerek, bir bakarsın reklamın durdurur ve der ki "çalışması için 8-9 kuruş ödemelisin".

Tam tersi olarak Adsense yayımcısının to oranı artarsa, Google'ın geliri artar. Böylece Google'ın göstereceği reklamın kalitesi, yani tık başına yüksek para veren reklamlar artar.