Makalenin orjinali: Bölüm hedefleme (section targeting) ile kazançlarınızı katlayın!


Adsense Section Targeting ile reklam kalitenizi, reklamlar ile siteniz arasındaki uyumu katlayabilir, kazancınızı artırabilirsiniz. Şahsen eskiden beri bildiğim bir yöntem olması itibariyle, geçerliliğini teyid edebilirim.. İçeriğinize güveniyorsanız, bu yöntemin işe yarayacağından emin olabilirsiniz.

Bu özelliği içeriğinize eklemek çok da zor bir şey değil. Özellik, sizin tanımladığınız bir aralık içinde reklamların aranmasını ve sayfanın geri kalanı ile ilgili, reklam kalitesini düşürecek içeriğin bertaraf edilmesini sağlıyor. İllegal işlerde kullanmadığınız sürece, Google'ın işini kolaylaştıran bir etmen olduğundan, hem siz, hem de Adsense için verimli bir süreç başlıyor. eCPM değeriniz hak ettiği kadar yükseliyor, bu sayede kazançlarınız artıyor..

Sistem şu şekilde işliyor, sitenizde reklamlar için hedeflediğiniz bir bölgeyi tanımlamak üzere başlangıç tag ile başlıyoruz. Bu sitenin en fazla içerikle dolu bölümü olmalı ki, hedefleme işe yarasın, kuvvetli içerik bulunmayan sayfalarda işe yaramayacağını hatırlatırım.

<!-- google_ad_section_start -->
Bu içeriğinizin sonuna geldiğinizde,
<!-- google_ad_section_end -->
ile kapatıyoruz ve bu iki aralıkta tanımladığımız bölge, Adsense reklamları için hedeflenmiş oluyor. Bu değişikliği yaptıktan kısa bir süre sonra, eğer hedeflediğiniz içerek yeterince iyiyse, reklamların kalitesinin yükseldiğini göreceksiniz.

Yine bölüm hedeflemeyi, ana sayfanız veya kategori ana sayfalarında birkaç içerik için kullanabilir, bu sayede reklam botlarının gözünden bir şey kaçmamasına yardımda bulunabilirsiniz.

Sitenizde reklam botlarınca görülmesini istemediğiniz içeriğinizi
<!-- google_ad_section_start(weight=ignore) -->
kodu ile tanımlayabilir ve yine
<!-- google_ad_section_end -->
ile kapatabilirsiniz. Böylece tanımladığınız bölge ile ilgili reklamlar çıkarılmaz.

Özellik, suistimale oldukça açık olduğundan, illegal bir şekilde kullanmamanız gerektiğini şimdiden hatırlatırım. Aksi takdirde, sitenizle alakasız reklamların görülmesi itibariyle kural ihlaline neden olabilirsiniz.

Özellik ile ilgili, Adsense resmi sitesinde de bir makale bulunmasına rağmen, hala birçok yayıncının bu özellikten haberinin bile olmadığını farketmem üzerine duyurmak istedim. Zira, hala uygulamamış olduğum birkaç sitemden aldığım taze sonuçlar, kazançların katlandığı teorisini doğrulamakta..