Google Fan Webmaster Forum - Tekil Mesaj gösterimi - niye?
Konu: niye?
Tekil Mesaj gösterimi
  15  
Alt 16-08-2005, 09:13:15
radmin
radministrator
 
Standart
İPUCU 1
öncelikle bilinmesi gereken şey "Gösterimin çok olması demek çok kazanırım demek degildir".
izlemen gereken yöntem önemli sayfalarına kanal aç
ana sayfa
alt sayfalar hepsine kanal açıp tıklama ve görüntülenme oranlarını takip et.

günlük cpm ortalaman diyelim ki 0.4 ise bu cpm ortalamanın altında kalan yani cpm ortalamanı düşüren sayfalardan adsense kodunu kaldır.

Sitenin içeriği çok fazla ise yani ana sayfanda çok fazla link varsa alt sayfalarına giden, ziyaretçilerin sitenin içeriği ile daha çok ilgilendiğinden dolayı reklamlara tıklama olayı çok olmaz.
ama en çok görüntülenen sayfanda ana sayfan oldugundan dolayı boşu boşuna gösterimini artırıp cpm degerini düşüşür.Çok zengin içerikli portalların ana sayfasında adsense reklamları işte bu sebebten dolayı yoktur.

hemen örnek bir sitede göstereyim.
http://www.kalpsiz.net/ örnegin arkadaşım Emrahın sitesinin ana sayfasında adsense vardı eskiden ama gördüğünüz gibi çok fazla alt içerik oldugundan dolayı ziyaretçiler reklamları görmüyorlardı bile.boşu boşuna gösterimini artırıp cpm degerini düşürmekteydi ana sayfası.Ana sayfadan kaldırıp sadece alt sayfalarına koyunca kazancıda daha çok arttı.Çünkü alt sayfaya kadar giren bir ziyaretçi , tıklayacak şeyin azalmasından dolayı, reklamları daha çok fark ediyor ve alt sayfalarda daha çok konu odaklı reklamlar çıktıgından dolayı, reklamlara daha çok tıklıyor.

Örnegin Türkiyeyi tanıtan bir siteniz var.sitenizin ana sayfasına adsense koyarsanız genel hotel reklamları çıkar ama ben bir ziyaretçi olsam, karedenize gitmeyi planlıyor olsam ve sitenizin karedeniz bölümü ilgimi çekiyor olsa ve bu bölüme girsem, çıkacak olan karedenizdeki hotel reklamlarına tabiki tıklarım.Alt sayfalarda konu odaklı reklamlar çıktıgından daha çok tıklama olur işte bu sebebten.


İPUCU 2
Eger sitenizde forum varsa ve foruma adsense koydu iseniz sadece misafir ziyaretçilerin görmesini saglayın.
Phpbb için template/subsilver/overall_header.tpl dosyasına koymak yapılabilecek en büyük hatalardan biridir.
kullanmanız gereken modül şu
http://www.phpbb.com/phpBB/viewtopic.php?t=232463

bu modülü kurunca foruma sadece misafir ziyaretçilerin reklamları görmesini sağlatabilirsiniz.çünkü forumumları hep aynı kişiler takip ettiğinden yada sabit bir ziyaretçi kitlesi oldugundan dolayı hep aynı çıkan reklamlara bir tıklayan bir daha tıklamaz ama boşu boşuna gösteriminizi artırıp cpm degerinizi düşüşür.
oysa forumunuza arama motorlarından yada bir arkadaşının tavsiyesi üzerine ilk kez gelen biri, reklamları ilk kez gördüğünden olayı reklama tıklama olasılığı daha yüksektir.
______________________________________________________

Bir Güldün Yâr sen, hep elime batanı
Seni dalından kopardım, kan doldu avuçlarım...

Konu radmin tarafından (16-08-2005 Saat 09:26:39 ) değiştirilmiştir..