Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2.5 ay önce açmış olduğumuz bir haber sitemiz var. Site öncesi ekip planlamasını yaparak, bu işe başladık. Bazı okuduğumuz makaleler üzerine Başlık + Spot özgün yazarak yaklaşık 700 haber girdik. Sonrasında bu şekil verim alamayacağımızı söyledikleri için komple sistem'den haberleri sildik ve yaklaşık 10 gündür Günde 15-20 arası komple özgün haber giriyoruz. Aklımızdaki bazı soruların cevaplanması hususunda yardımlarınızı istiyoruz. Bu arada ajans aboneliğimiz mevcuttur.

Not: Forumda konu ile ilgili okuduğum bazı makaleler kafamdaki soruları gidermeme yeterli olmadı.

Soruları madde halinde yazmak istiyorum. Hem benden sonraki arkadaşlara daha iyi kaynak olmuş olur hemde cevap veren arkadaşlarımız cevap verirken hangi madde ile ilgili bilgisi var ise, o soruya sağlıklı cevap vermiş olur.


Soru1: Videolu bir haber ekledik diyelim. Haberin başlığı "Türkiye ile Rusya Anlaşması" bu haberin videosunu (Video Galeri) bölümünede eklediğimizde aynı başlık ve spot ön giriş yazısını kullanmamız bir sorun teşkil eder mi google açısından?

Soru2: Günlük yayınlanan haberlerin genelde özgün olarak ortalama 200 kelimeden oluşturulması gerektiği söyleniyor. Örnek veriyorum günde 10 özgün 200 kelimelik haber girerken 5-10 tanede kısa içerikli özgün haberlerin sıkıntısı olurmu? Yani tüm haberlerin toplamındaki ortalama kelime sayısımı baz alınıyor?

Soru3: Google News başvurusu yaparken, 2 adet alanadım gözüküyor (domain.com) ve (www.domain.com) şeklinde. 2 uzantı ile farklı başvurularmı gerçekleştiriyoruz? Yani www. olan uzantı red gelirse arkasından diğer www 'suz alanadı ile başvuru gerçekleştirebiliyormuyuz?

Soru4: Google News başvuru sırasında "Siteniz Hakkında" olan bölüme Türkçe mi yoksa İngilizce yazıyoruz. Bazı arkadaşlar ingilizce yazarsan daha etkili olur gibi söylentilerde bulundu. En önemlisi ise, burada genelde ne yazmak lazım. Makalelerde kuruluş ve amaç hakkında yazın diyor fakat etkili bir başvuruda neler yazılması lazım?

Soru5: 10 gün önce sildiğim 700 haberin indexlerinin Google 'den kaybolması ne kadar sürer? Kaybolması için illaki Webmaster Tools'dan mı kaldırmak gerekir. Yoksa kendi kendine belli bir zaman sonra kaybolur mu ?

Soru6: Google News kaydı olduktan sonra, haber başlığı ve spot ön giriş yazısını özgünleştirsek ama içeriği ajanstan aldığımız gibi eklesek bir sorun teşkil edermi ? ( Banlanma ve Çıkarılma ) gibi.

Soru7: Haber içeriklerimiz de her türlü başlık boyutu kullanmamıza rağmen, siteyi analiz ettiğimizde h1 ve h2 taglarının kullanılmadığı bilgisi veriliyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Soru8: Ajanstan aldığımız haber içeriklerindeki fotoğraflara sitemizin logosunu basmak bir sorun teşkil edermi? Google bu olayı severmi?

Soru9: Google News sürecinde olduğumuzdan haberleri elimizden geldiğince güne yayarak yayınlamaya çalışıyoruz. Ama ister istemez gece ile sabah arası haber girmekte zorluk çekiyoruz bu sıkıntı oluşturur mu ?

Şimdiden ilgi ve alaka gösteren tüm arkadaşlara çok teşekkür ederiz. Bizim gibi News sürecinde olan arkadaşlarında faydalanması dileğiyle. Mutlu kalın.